Construction Equipment Polska

Pierwsze dostawy koparek EC18 Electric i ECR18 Electric z fabryki w Belley

Realizując plan szybkiej i sprawnej transformacji w kierunku napędów elektrycznych, firma Volvo Construction Equipment (Volvo CE) dostarczyła pierwszą partię najnowszych kompaktowych maszyn elektrycznych z zakładów we francuskim Belley.

Dostawa pierwszych minikoparek Volvo EC18 Electric i ECR18 Electric, która miała miejsce XX grudnia, jest kolejnym krokiem w procesie odchodzenia w maszynach kompaktowych od spalinowych silników Diesla na rzecz napędu elektrycznego. Następuje ona po pierwszej dostawie kompaktowych ładowarek kołowych L20 Electric — również będących nowością w ofercie — która miała miejsce w lipcu tego roku.

Te trzy nowe modele z napędem elektrycznym można było rezerwować online już od października ubiegłego roku, kiedy to zostały po raz pierwszy zaprezentowane. W ofercie Volvo CE dołączają one do koparki ECR25 Electric i ładowarki kołowej L25 Electric — maszyn obecnych na rynku od 2020 roku, które okazały się wydajnymi i zrównoważonymi narzędziami w różnych zastosowaniach u wielu klientów. Ponadto niedawna modernizacja ładowarki kołowej L25 Electric uczyniła z niej maszynę jeszcze bardziej dyspozycyjną i wszechstronną.

Te pięć modeli to największa gama tego rodzaju elektrycznych maszyn budowlanych dostępna obecnie na rynku.

Znakomite osiągi, niski poziom emisji

W opisywanych modelach zastosowano zaawansowane rozwiązania elektryczne Volvo CE. EC18 Electric i ECR18 Electric są nie tylko zeroemisyjne, lecz także niemal zupełnie bezgłośne podczas pracy. Nie przekraczają 80 dB, są zatem idealnym rozwiązaniem praktycznie w każdym środowisku — poza zwykłymi godzinami pracy, w miejscach szczególnie chronionych, jak szkoły czy szpitale, a nawet wewnątrz budynków. Ich niewielkie wymiary — w tym szerokość całkowita nieprzekraczająca 1 m po zsunięciu podwozia — czyni z nich doskonały wybór do robót w ciasnych miejscach. Dotyczy to zwłaszcza modelu ECR18 Electric z wyjątkowo krótkim promieniem obrotu tylnej części maszyny.

Ponieważ drgania towarzyszące pracy modeli elektrycznych są mniejsze niż w odpowiednikach z silnikami Diesla, w mniejszym stopniu wpływają na komfort operatora, ale także na osoby pracujące i mieszkające w pobliżu, jak również na naturalne otoczenie i żywy inwentarz. Model EC18 Electric można nawet zamówić z opcjonalną ogrzewaną kabiną do komfortowej pracy w chłodnym klimacie.

Choć obie maszyny realizują te same kombinacje ruchów i są równie stabilne, jak poprzednie modele spalinowe, ich układy hydrauliczne dostrojono tak, by w razie potrzeby zapewniały dodatkowy skok mocy i szybkości. Za sprawą napędu elektrycznego reakcje na polecenia operatora są natychmiastowe, co pozwala na pracę z chirurgiczną precyzją.

Dostęp do zaawansowanych funkcji maksymalnie uproszczono, wyposażając maszyny w interfejs z intuicyjnym menu obsługiwanym pokrętłem i wyświetlanym na znakomitym 5-calowym kolorowym wyświetlaczu.

 

Energia na długo

Volvo CE doskonale rozumie wątpliwości niektórych klientów dotyczące czasu pracy na akumulatorze i możliwości ładowania. Jednak dyspozycyjność opisywanych maszyn elektrycznych nie daje powodów do obaw — ponieważ należą one do kompletnego ekosystemu elektromobilności. Model ECR18 Electric jest zasilany z akumulatora o pojemności 16 kWh, który wystarcza na od 2,5 do pięciu godzin pracy bez ładowania, w zależności od rodzaju cykli roboczych. Natomiast model EC18 Electric jest zasilany z akumulatora o pojemności 20 kWh, który wystarcza na od trzech do sześciu godzin.

Dzięki oferowanym przez Volvo CE rozwiązaniom do ładowania, te kompaktowe maszyny mogą być w gotowe do pracy zawsze, gdy są potrzebne. Przez przewód do ładowania prądem przemiennym (AC) maszynę można naładować od 10 do 100% w zaledwie pięć godzin (ECR18 Electric) lub sześć godzin (EC18 Electric), w zależności od parametrów gniazdka i instalacji elektrycznej. Taki przewód jest standardowym wyposażeniem maszyn. Ponadto szybkie ładowarki, przeznaczone do instalacji na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń, potrzebują na naładowanie maszyny od 10 do 80% zaledwie godzinę (ECR18 Electric) lub godzinę i kwadrans (EC18 Electric).

Aby efektywniej zarządzać procesem ładowania, klienci mogą korzystać z rozwiązania flotowego zaprojektowanego specjalnie do zdalnego monitorowania maszyn elektrycznych Volvo. Aplikacja do zarządzania maszynami elektrycznymi dostarcza przydatnych informacji o poziomie naładowania akumulatorów i pozostałej liczbie godzin pracy, statusie ładowania, położeniu geograficznym i innych aspektach użytkowania parku maszyn — by pomóc w zapewnieniu jego maksymalnej dyspozycyjności.

Z myślą o długiej i efektywnej eksploatacji maszyny są z każdej strony zabezpieczone panelami stalowymi, wyposażone w przeciwwagę zachodzącą na boki i węże hydrauliczne poprowadzone wewnątrz wysięgnika. Wymagania w zakresie serwisowania są ograniczone ze względu na interwały smarowania wynoszące 50 godzin i zastosowanie opatentowanych filtrów hydraulicznych. Wraz z każdą maszyną Volvo klienci mogą korzystać z szerokiej gamy usług Volvo — takich jak telematyczne przesyłanie danych, usługi finansowe i rozwiązania dotyczące osprzętu — by dodatkowo zwiększyć efektywność eksploatacji i obniżyć całkowite koszty posiadania.

Volvo CE rekomenduje kontakt z lokalnym dealerem w celu uzyskania dodatkowych informacji. Dla klientów, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z technologią elektryczną lub nie są pewni, czy powinni ją wdrażać, szczególnie atrakcyjne mogą być oferowane przez dealerów opcje leasingu operacyjnego z wydłużoną gwarancją i opieką serwisową.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego materiału wideo, który pozwoli z bliska zapoznać się z najważniejszymi cechami maszyn EC18 Electric i ECR18 Electric oraz korzyściami, które z nich wynikają.

Najważniejsze dane techniczne:

 

EC18 Electric

ECR18 Electric

Masa robocza

1960 kg

 

1790–1870 kg

 

Maksymalna głębokość kopania (krótkie/długie ramię)

2500–2700 mm

 

2528–2727 mm

 

Maksymalna wysokość wysypu (krótkie/długie ramię)

2444–2588 mm

 

Prędkość jazdy (mała/duża)

1,9/4,0 km/h

 

Siła odspajania

12,9 kN

 

Siła odspajania — siła wyrywająca ramienia (krótkie/długie ramię)

 

 

Szerokość całkowita

995–1352 mm

 

Długość całkowita (krótkie/długie ramię)

3550–3431 mm

 

3431–3309 mm

 

Napięcie akumulatora

48 V

Pojemność akumulatora

20 kWh

16 kWh

Orientacyjny czas pracy (w zależności od zastosowania)

Do 6 godzin

Do 5 godzin

Czas ładowania ładowarką pokładową, od 10% do 100%

230 VAC 16 A

 

 

~ 6 godz.

 

 

~ 5 godz.

 

Czas ładowania ładowarką zewnętrzną, od 10% do 80%

400 VAC 32 A

 

 

~ 1 godzina 15 minut

 

 

~ 1 godzina

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906