Construction Equipment Polska

Udoskonalona ładowarka kołowa Volvo L25 Electric: jeszcze bardziej dyspozycyjna i wszechstronna

Zeroemisyjna ładowarka kołowa L25 Electric od Volvo Construction Equipment (Volvo CE) zdążyła już potwierdzić swoją wartość użytkową na rynku, a ostatnio zyskała szereg udoskonaleń, które dodatkowo podnoszą jej wszechstronność oraz dyspozycyjność i zapewniają operatorowi większy komfort pracy.

Ten kompaktowy model wykazał się już niezawodnością oraz połączeniem świetnych osiągów z niemal bezgłośną i zeroemisyjną pracą. Ostatnie ulepszenia sprawią, że może jeszcze lepiej spisywać się na terenie robót. Opcjonalny, nowy równoległy układ kinematyki, szczególnie przydatny przy pracach o średniej intensywności i przenoszeniu palet, stanowi dopełnienie dotychczasowego układu kinematyki typu Z. Odpowiednio wyposażona maszyna osiągnie wysoki moment wyrywający i dobrze sprawdzi się w nowych zastosowaniach. Dzięki wyższej prędkości maksymalnej, sięgającej 20 km/h, L25 Electric znacznie szybciej dotrze na miejsce następnej pracy.

Paolo Mannesi, globalny menedżer produktu odpowiedzialny w Volvo za kompaktowe ładowarki kołowe, powiedział: „Ścisła współpraca z naszymi dealerami i klientami pozwoliła nam przejść na kolejny poziom rozwoju maszyn elektrycznych. Za sprawą nowych udoskonaleń L25 Electric oferuje teraz jeszcze więcej w dziedzinie komfortu, wydajności i dyspozycyjności, stając się produktem naprawdę wyjątkowym na rynku. A my kontynuujemy drogę do elektryfikacji i już nie możemy się doczekać chwili, gdy następne modele trafią do naszych klientów”.

Więcej komfortu i wygody

Udoskonalenia opracowano na fundamencie pierwszego wcielenia L25 Electric — modelu, który zdążył już zdobyć popularność wśród klientów. Arvid Rüster, menedżer produktu z niemieckiego komunalnego przedsiębiorstwa Berliner Stradtreinigung: „L25 Electric to maszyna mocniejsza i lepsza niż jej odpowiednik z napędem wysokoprężnym. Działa ciszej i reaguje szybciej. A jej układ sterowania joystickiem jest bardzo czuły”.

Operatorzy już teraz zauważają, że praca w bezemisyjnej ładowarce kołowej jest przyjemniejsza, dlatego z pewnością docenią dodatkowe udogodnienia wprowadzone w zmodernizowanym modelu. Dzięki obniżeniu poziomu hałasu — które uzyskano poprzez zastosowanie nowej pompy hydraulicznej i przeniesienie głównego zaworu sterującego z kabiny na przednią ramę — w kabinie i w otoczeniu maszyny będzie jeszcze ciszej.

W nowej programowalnej nagrzewnicy, dostępnej jako opcja, operatorzy mogą teraz łatwo wybrać godziny i dni tygodnia wstępnego ogrzewania i odszraniania kabiny przed rozpoczęciem pracy w chłodniejszym klimacie. Wyeliminowano też konieczność sięgania pod maskę w celu wyłączenia maszyny głównym wyłącznikiem po zakończeniu zmiany, gdy maszyna jest regularnie używana.

Wyższemu poziomowi komfortu towarzyszy większa dyspozycyjność, której sprzyja m.in. nowy elektryczny hamulec postojowy z funkcją automatycznego zapobiegania staczaniu się ze wzniesienia (hill-hold). Na pewno docenią ją operatorzy na budowach, a zwłaszcza pracujący na pochyłym lub nierównym terenie. A ponieważ hamulce tarczowe obecne w poprzednim modelu zastąpiono teraz mokrymi hamulcami tarczowymi załączanymi sprężynowo i zwalnianymi hydraulicznie, serwisowanie układu hamulcowego jest uproszczone, co przekłada się na niższe koszty i krótsze przestoje serwisowe maszyny. Na komfort pracy operatora pozytywnie wpływa bardziej ergonomiczny joystick, będący konstrukcyjną nowością na rynku.

Szybsze ładowanie = większa dyspozycyjność

Udoskonalona pokładowa ładowarka o mocy 6 kW skraca do zaledwie sześciu godzin czas ładowania od zerowego do maksymalnego poziomu — w przypadku korzystania z gniazda CEE 400 V 16 A lub publicznej ładowarki. Oznacza to ładowanie dwukrotnie szybsze niż w poprzednim modelu. Zawsze możliwe jest jeszcze szybsze ładowanie za pomocą ładowarki zewnętrznej o mocy 9,6 kW lub 17,3 kW. Natomiast nowa aplikacja Electric Machine Management Application (EMMA) pozwala klientom jeszcze efektywniej zarządzać ładowaniem i ograniczyć zbędne przestoje dzięki takim funkcjom, jak monitorowanie stanu ładowania, poziomu naładowania i lokalizacji maszyny.

Wszystkie te nowe funkcje i udoskonalenia zaprezentowane w zmodernizowanej ładowarce kołowej L25 Electric będą dostępne także w nowym modelu L20 Electric, który można rezerwować już od października ubiegłego roku. Ta nieznacznie mniejsza elektryczna ładowarka kołowa ma udźwig 1,8 tony, jest wyposażona w układ kinematyki typu równoległego oraz akumulator o pojemności 33 kWh albo 40 kWh — w zależności od oczekiwanego przez klienta czasu autonomicznej pracy.

Z myślą o wszechstronności i zrównoważonym rozwoju firma Volvo CE poszerza ofertę rozwiązań dla budownictwa, obejmującą szerokie spektrum zastosowań. Wszyscy zainteresowani modernizacjami modelu L25 Electric mogą tutaj zapoznać się z nimi bliżej, oglądając naszą krótką prezentację.


L25 H Elektryczny L20H Elektryczna
Pojemność łyżki standardowej

0,9 m3

238 gal 

0,8 m3

211 gal 

Układ kinematyki P (równoległy) / Z P
Obciążenie wywracające (wg ISO/DIS 14397-1)

3450 / 3350 kg

7605 / 7385 lb

3050 kg 6724 lb
...przy pełnym skręcie 38°
Siła odspajania

37 / 54,5 kN

8318 / 12 252 lbf

35 kN

7868 lbf

Udźwig hydrauliczny, maks.

41 / 55 kN

9217 / 12 364 lbf

35 kN

7868 lbf

Obciążenie wideł 80%

2100 / 2000 kg

4630 / 4409 lb

1800 kg

3968 lb

Wysokość wysypu, maks.

2340 / 2495 mm

7'8" / 8'2" ft in

2350 mm

7'9" ft in 

Masa robocza

4900 / 5270 kg

10 803 / 11 618 lb

4550 kg

10 031 lb

Maksymalna prędkość jazdy — standard

20 km/h

12,4 mi/h 

Pojemność akumulatora — standardowego 40 kWh 33 kWh
Pojemność akumulatora — opcjonalnego - 40 kWh
Czas ładowania za pomocą ładowarki pokładowej przy 400 V AC 16 A ~ 6 godz. ~5 godz.
Czas ładowania za pomocą ładowarki zewnętrznej przy 400 V AC 32 A ~2 godz.
Orientacyjny czas pracy Do 8 godzin

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906