Construction Equipment Polska
Budowa ładowarek pojazdów elektrycznych za pomocą maszyn elektrycznych
Elektryczny sprzęt budowlany Volvo
Budowa infrastruktury elektrycznej

Maszyny elektryczne na zrównoważonej budowie sieci

Gdy przychodzi nam budować miasta zgodne z ideą niskoemisyjnej przyszłości, oczywisty jest wybór narzędzi zeroemisyjnych, które nie generują hałasu i zanieczyszczeń, a przy tym zapewniają najwyższy poziom wydajności. Nasze elektryczne maszyny budowlane, które nie emitują spalin i działają niemal bezgłośnie, doskonale sprawdzają się w miejskim otoczeniu. W dobie coraz ambitniejszych celów środowiskowych nasze maszyny elektryczne stwarzają nowe szanse bardziej zrównoważonej budowy sieci infrastrukturalnych.

Sieci infrastrukturalne i usługi publiczne są niezbędne jako „krwiobieg” naszych miast, jednak konieczność ograniczania ilości zanieczyszczeń i natężenia hałasu skłania do budowania ich w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Niezależnie od tego, czy budujemy sieć telekomunikacyjną, wodociągową, kanalizacyjną, czy energetyczną, musimy wdrażać efektywne i niezawodne metody pracy, które nie będą przynosić szkodliwych skutków ubocznych. Dzięki zaletom konstrukcji naszego elektrycznego sprzętu budowlanego postępuje transformacja miast w bardziej zrównoważonym kierunku — z dbałością o zdrowie i dobrostan mieszkańców. Nasze maszyny elektryczne korzystają z zaawansowanych technologii akumulatorowych, dlatego działają długo, a ich ładowanie przebiega szybko i bezproblemowo. W rezultacie możliwa jest sprawna realizacja projektów w sposób niezakłócający codziennego funkcjonowania miasta. Nasze zeroemisyjne koparki i ładowarki kołowe budują fundamenty usług publicznych i bardziej „zielonej” przyszłości.

Pokaż więcej

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych za pomocą maszyn elektrycznych

Budowa stacji ładowania za pomocą zeroemisyjnych maszyn elektrycznych to dobrze pomyślana strategia. Takie podejście ma zrównoważony charakter we wszystkich ogniwach łańcucha wartości i od samego początku projektu. Niemal bezgłośne minikoparki elektryczne Volvo CE doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich. Przeczytaj, jak naszym elektrycznym sprzętem budowlanym wspieramy partnerów w realizacji ich celów środowiskowych.

Ładowanie pojazdów elektrycznych z Ellevio

Dostępność publicznych stacji ładowania jest warunkiem koniecznym rozwoju zrównoważonego transportu. Dlatego Volvo CE wspiera firmę energetyczną Ellevio w budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Sztokholmie, dostarczając jej ciche, zeroemisyjne maszyny budowlane. Używanie maszyn elektrycznych do budowy infrastruktury elektrycznej jest w pełni uzasadnione. W ten sposób przyczyniamy się do redukcji śladu węglowego takich projektów infrastrukturalnych, a także do popularyzacji napędu elektrycznego.

Kalkulator redukcji emisji CO₂

Sposób na obniżenie emisji i kosztów

Korzystając z zeroemisyjnych koparek i ładowarek kołowych z napędem elektrycznym, wybudowaliśmy 64 stacje ładowania przy jednym z dużych szwedzkich obiektów. Ten projekt jest dowodem, że bardziej zrównoważone podejście nie musi być znacząco droższe — dzięki oszczędności energii koszty inwestycji były wyższe o zaledwie 0,9%. A emisja CO₂ była o ponad 3000 kg mniejsza, niż gdyby Vattenfall realizował projekt za pomocą maszyn z napędem wysokoprężnym.

Budowanie infrastruktury elektrycznej za pomocą maszyn elektrycznych

Współpraca z firmą Vattenfall

Stefan Larsson, który kieruje budowami realizowanymi przez Tuna Förvaltning & Entreprenad, jest przekonany, że stosowanie maszyn elektrycznych jest korzystne nie tylko pod względem środowiskowym, lecz także biznesowym. Jak zauważa: „Jest to nasze pierwsze doświadczenie z maszynami elektrycznymi — i możemy mówić o pozytywnym zaskoczeniu. W naszej pracy nie musieliśmy stosować dla nich żadnej taryfy ulgowej, a zaoszczędziliśmy na paliwie i ograniczyliśmy hałas”.

Współpraca z firmą Vattenfall

Współpraca na rzecz zeroemisyjności

Wobec wyzwań klimatycznych musimy działać wspólnie. Partnerstwo obejmujące cały łańcuch dostaw umożliwi nam zrównoważony rozwój wszystkich aspektów działalności. Stawiamy na partnerską współpracę z klientami i współdziałanie między jednostkami Grupy Volvo, aby zagwarantować, że elektryczne maszyny budowlane Volvo będą pracować w harmonii z innymi rozwiązaniami, takimi jak elektryczne samochody ciężarowe Volvo. Budowa stacji ładowania we francuskim Lyonie dowiodła, że z powodzeniem realizujemy te założenia.

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Jak ładować koparkę elektryczną podczas robót przy sieciach miejskich?

W przypadku prac przy sieciach infrastrukturalnych zorganizowanie ładowania koparki elektrycznej często nie stanowi żadnego problemu. Takie prace prowadzi się na ogół w gęstej zabudowie, a w centrach miast łatwo o dostęp do sieci elektrycznej. Dlatego gdy firma Ellevio budowała stację ładowania w ścisłym centrum Sztokholmu, mogła pobierać prąd prosto z sieci za pomocą rozdzielnicy budowlanej z kilkoma wyjściami o różnej mocy (16 A, 32 A, 63 A itd.). Przy okazji przerw w pracy koparkę Volvo ECR25 Electric ładowano za pomocą szybkiej ładowarki DC przeznaczonej do pracy na zewnątrz budynków. Zastosowano także przedłużacz, który zapewnił swobodę ładowania maszyny w dowolnym miejscu na terenie robót.

Kalkulator czasu pracy

Liderzy zeroemisyjnej przyszłości

Niemiecka firma Kuhlmann Leitungsbau używa zeroemisyjnej ładowarki kompaktowej L25 Electric i dwóch minikoparek EC18 Electric do prac przy sieciach infrastrukturalnych w centrach miast. Maszyny elektryczne układają rurociągi dla firmy energetycznej w samym sercu tętniącego życiem miasta. EC18 Electric z powodzeniem wykonują szereg zadań na jednym ładowaniu akumulatora, a gdy już przychodzi czas, by je doładować, pobierają energię z lokalnych instalacji fotowoltaicznych. W przypadku większej ładowarki L25 Electric firma chciała uniknąć dojazdów do stacji ładowania, dlatego zainstalowała mobilny wallbox podłączony do lokalnej sieci elektrycznej. Okazało się to elastycznym i praktycznym rozwiązaniem, które ułatwia dostęp do zasilania, gdy jest ono potrzebne — wystarczy podłączyć maszynę przed przerwą w pracy.

Jak się pracuje koparką elektryczną?

Gridserve to jeden z klientów angażujących się w pionierskie projekty budowlane o zerowej emisyjności netto. Firma używa naszej elektrycznej minikoparki do wykonywania wykopów dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jak operatorzy oceniają użytkowanie takiej maszyny? Brak spalin i niższy poziom hałasu to niewątpliwe zalety, które sprawiają, że praca jest mniej męcząca a komunikacja z zespołem — łatwiejsza. Akumulator o pojemności 20 kWh umożliwia prowadzenie prac ziemnych przez cztery godziny bez przerwy. Dopiero po tym czasie maszyna wymaga ładowania, które trwa jednak krótko, bo zaledwie godzinę. W typowym dniu pracy maszyna nawet nie zbliża się do całkowitego rozładowania akumulatora, co oznacza optymalną wydajność i minimalną pracochłonność obsługi.

Współpraca z Gridserve
Ładowanie elektrycznych maszyn budowlanych
Energia dla zelektryfikowanego budownictwa
Rozwiązania ładowania

Jak w praktyce spisuje się koparka elektryczna?

Wykonywanie wykopów liniowych to typowe zadanie dla koparki elektrycznej. Przetestowaliśmy minikoparkę Volvo CE EC18 Electric, aby sprawdzić, jak będzie spisywała się w takiej pracy.

  • Test: wykonać wykop prostoliniowy o długości 20 m, szerokości 600 mm i głębokości 750 mm
  • Operator: doświadczony
  • Stan naładowania (SOC): 77% w momencie rozpoczęcia, 46% w momencie zakończenia
  • Łączny czas pracy: 1 godzina 40 minut
  • Zużycie energii: 5,6 kWh
  • Tryb pracy na pierwszych 10 m: ECO 1100 rpm
  • Tryb pracy na ostatnich 10 m: ECO 1600 rpm
  • Warunki gruntowe: twarda i zbita glina z 25-procentową zawartością kamieni/głazów
  • Pogoda: słonecznie, 15°C/59°F

Wynik? Maszyna doskonale spisała się w trudnych warunkach

Wniosek:

  • Mimo trudnych warunków gruntowych i konieczności kopania w twardym materiale minikoparka EC18 Electric spisała się bardzo dobrze — zadanie udało się wykonać w krótkim czasie, zużycie energii było niewielkie, a po zakończeniu pracy akumulator wciąż był wystarczająco naładowany.
  • Po 1 godzinie i 40 minutach pracy w trudnych warunkach gruntowych, polegającej na kopaniu w twardym materiale, minikoparka EC18 Electric zużyła na wykonanie całego zadania zaledwie 30% pojemności akumulatora.

Porównanie emisji w projektach realizowanych przez maszyny spalinowe i elektryczne

Przedsiębiorstwo budowlane Nordkysten A/S we współpracy z duńskim Krajowym Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy przeprowadziło interesujący eksperyment. Porównano dwie bardzo podobne inwestycje drogowe na terenach mieszkalnych: jedną z nich realizowano tylko za pomocą narzędzi i maszyn elektrycznych, a drugą wyłącznie za pomocą sprzętu zasilanego paliwami kopalnymi. W obu projektach zespoły prowadziły pomiary ilości cząstek w powietrzu — a rezultaty były wyraźnie widoczne (i wyczuwalne). Inwestycja realizowana z wykorzystaniem paliw kopalnych generowała mnóstwo cząstek stałych, podczas gdy na „drodze zeroemisyjnej” jedynymi źródłami dymu były papierosy wypalane na przerwach i przejeżdżająca od czasu do czasu spalinowa furgonetka pocztowa.

Praca z elektrycznymi maszynami budowlanymi

Tak widzi to Stig Bo Lippold z firmy Nordkysten A/S, która jest naszym klientem

Szersze okienko godzin pracy dzięki elektrycznym maszynom budowlanym

Szersze okienko godzin pracy

„Prowadzimy rozmowy z władzami Kopenhagi, które wprowadziły przepis zakazujący pracy koparek przed 7 rano. Staramy się przekonać decydentów, że nie ma przeszkód, by ciche elektryczne maszyny rozpoczynały pracę kilka godzin wcześniej. W dodatku w mniejszym stopniu zakłócalibyśmy ruch drogowy i pieszy w późniejszych porach dnia”.

Porównanie między maszyną elektryczną a napędzaną silnikiem wysokoprężnym

Przekonywanie do zmiany

„(W rozmowach z klientami) składamy zawsze po dwie oferty na realizację wybranych zadań. Pierwszą przy założeniu, że używamy maszyn konwencjonalnych, i drugą — przy założeniu, że wybieramy sprzęt jak najmniej obciążający środowisko. Klient od razu jest świadomy różnicy, może wybrać najlepszą dla siebie drogę postępowania i w związku z tym jest bardziej zaangażowany w ewentualne zmiany w podejściu do budowania”.

Operatorzy wybierają elektryczne maszyny budowlane

Chętnie wybierane

„Wybraliśmy Volvo, ponieważ nowa minikoparka elektryczna jest idealna do naszych zastosowań. Mając ładowarkę i magazyn energii na placu budowy, możemy sprawnie realizować nasze zadania. Nasi ludzie są zadowoleni, ponieważ nie pracują już w hałasie silników i spalinach. A żeby porozmawiać, nie muszą wyłączać maszyn”.

Korzyści ze stosowania elektrycznych maszyn budowlanych

Dlaczego warto wybierać elektryczne maszyny budowlane?

Nasze elektryczne maszyny budowlane to zrównoważone, zeroemisyjne rozwiązanie, które wpisuje się w globalne cele środowiskowe oraz własne cele klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Elektryfikacja przynosi oszczędności finansowe wynikające z niższych wydatków na paliwo i serwis, a także poprawia warunki pracy, ponieważ maszyny elektryczne generują znacznie mniej hałasu, a przebywanie w ich otoczeniu nie jest tak uciążliwe, jak w przypadku maszyn spalinowych. Przejście na elektryczne maszyny budowlane jest nie tylko korzystne dla środowiska naturalnego, lecz także efektywne pod względem operacyjnym, a do tego stwarza zupełnie nowe szanse biznesowe w różnych sektorach, na przykład umożliwiając pracę w pomieszczeniach i porze nocnej. Wszechstronność maszyn elektrycznych czyni z nich wartościową opcję dla nowoczesnego budownictwa.

Korzyści z elektryfikacji

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 70–95%

Volvo CE dokładnie analizuje cykl życia każdego swojego produktu, aby prześledzić całkowitą emisję dwutlenku węgla. Z takich analiz wynika, że w przypadku maszyn z silnikiem wysokoprężnym aż 70 do 95 procent całkowitego śladu węglowego przypada na fazę eksploatacji maszyny. Z kolei maszyna elektryczna jest całkowicie zeroemisyjna w fazie eksploatacji, przez co całkowity poziom emisji w skali całego jej cyklu życia jest radykalnie niższy. Klienci mogą więc prowadzić działalność ze świadomością, że jest ona znacznie bardziej zrównoważona.

Oceny cyklu życia
Zeroemisyjny sprzęt budowlany
Zeroemisyjne budownictwo
Maszyny elektryczne — dlaczego warto?

Elektryczne maszyny budowlane do wszelkich zadań

Odpady i recykling

Maszyny elektryczne w gospodarce odpadami i recyklingu

Gospodarka odpadami i recykling należą bezpośrednio do sektora środowiskowego — który funkcjonuje przecież po to, by pomagać środowisku naturalnemu, a nie mu szkodzić. Dlatego w pełni uzasadnione jest stosowanie elektrycznych maszyn zeroemisyjnych do realizacji różnych prac w tym segmencie. Zobacz, w jaki sposób nasze rozwiązania pomagają wdrażać cyrkularną strategię gospodarki odpadami i recyklingu.

Odpady i recykling
Partnerstwo

Partnerstwo w elektryfikacji

Zależy nam na współpracy z klientami przy dekarbonizacji ich działalności. Dlatego podjęliśmy szereg nowatorskich inicjatyw partnerskich, między innymi nawiązując w ostatnim czasie współpracę firmą CRH, globalnym liderem sektora materiałów budowlanych. Wspólnie możemy eksplorować innowacyjne rozwiązania generujące zerowe emisje netto, aby obniżać ślad węglowy całego sektora budowlanego.

Dekarbonizacja we współpracy z CRH
Kształtowanie krajobrazu

Maszyny elektryczne w kształtowaniu krajobrazu

Projekty z dziedziny kształtowania krajobrazu są często realizowane we wrażliwych środowiskach, które wymagają szczególnej ostrożności i ograniczania ingerencji do niezbędnego minimum. Zeroemisyjne maszyny, które nie zanieczyszczają otoczenia spalinami i hałasem, są idealną odpowiedzią na potrzebę wdrażania bardziej zrównoważonych rozwiązań w tego rodzaju działalności.

Maszyny elektryczne w kształtowaniu krajobrazu