Construction Equipment Polska

Volvo CE stawia na napęd elektryczny w mniejszych maszynach

Firma Volvo Construction Equipment (Volvo CE) jako pierwsza w branży ogłosiła, że w 2020 roku rozpocznie sprzedaż elektrycznych minikoparek i kompaktowych ładowarek kołowych marki Volvo.

Firma Volvo CE ogłosiła, że od połowy 2020 roku rozpocznie sprzedaż rodziny elektrycznych minikoparek (EC15–EC27) i kompaktowych ładowarek kołowych (L20–L28) oraz że wstrzyma dalsze prace nad ich modelami z silnikami wysokoprężnymi.

Ten krok czyni z Volvo CE pierwszego producenta maszyn budowlanych, który postawił na rozwiązania elektryczne, widząc w nich przyszłość swoich modeli kompaktowych. Decyzja firmy wynika z niezwykle pozytywnej reakcji rynku na wiele maszyn koncepcyjnych, które z powodzeniem prezentowano w ostatnich latach, oraz ze ścisłej współpracy z klientami. Ruch ten jest zgodny ze strategią Volvo Group, dla której elektromobilność jest priorytetem we wszystkich obszarach biznesowych.

Pierwsze maszyny zostaną zaprezentowane na wystawie Bauma w kwietniu 2019 roku, po czym będą stopniowo przedstawiane na kolejnych rynkach, a następnie wprowadzane do sprzedaży od 2020 roku.

Choć firma podkreśla, że silnik wysokoprężny pozostaje najodpowiedniejszym źródłem napędu dla jej większych maszyn, napęd elektryczny z akumulatorami sprawdza się szczególnie dobrze w mniejszym sprzęcie marki Volvo. Inwestując w badania i prace nad szybkim rozwojem minikoparek i kompaktowych ładowarek kołowych z napędem elektrycznym, Volvo CE zmierza ku eliminacji z oferty maszyn kompaktowych z silnikami wysokoprężnymi.

„Volvo CE wprowadza w życie swoją ideę «budowania przyszłości», realizując pionierskie przedsięwzięcia w dziedzinie elektromobilność i oferując klientom zrównoważone rozwiązania, które pomagają im w osiąganiu sukcesów” — komentuje Melker Jernberg, prezes firmy. „Technologia, nad którą pracujemy, jest już wystarczają stabilna, a ponadto zmiany w zachowaniach klientów i coraz bardziej restrykcyjne przepisy sprawiły, że nadszedł właściwy moment, by jako drogę rozwoju naszego kompaktowego sprzętu wybrać elektromobilność”.

Więcej informacji na ten temat pojawi się w ciągu nadchodzących miesięcy.