Construction Equipment Polska

Bezemisyjna ładowarka Volvo L25 Electric potwierdza swoją przydatność w gospodarce odpadami i recyklingu

Ładowarka kołowa Volvo L25 Electric jednoznacznie dowiodła, że może przynieść redukcję kosztów oraz emisji. Praktyczne próby przeprowadzone w dwóch zakładach utylizacji odpadów i recyklingu potwierdziły przydatność tej maszyny dla klientów, którzy kierują się wizją gospodarki o obiegu zamkniętym.

Volvo CE L25 Electric

• Testy ładowarki kołowej L25 Electric oferowanej przez Volvo Construction Equipment (Volvo CE) odbywały się w Szwecji, w dwóch ośrodkach recyklingu Eskilstuna Energy and Environment.
• W ramach czterotygodniowej współpracy maszyna była testowana w różnych pracach związanych z gospodarką odpadami i recyklingiem. Próby te odzwierciedlają dążenie firmy Volvo CE do zapewnienia użyteczności i świetnych osiągów maszyn elektrycznych we wszystkich obszarach zastosowań.
• To właśnie unikalna strategia współpracy z innymi podmiotami decyduje o wiodącej roli Volvo CE w zielonej transformacji branży budowlanej.

Ładowarka kołowa Volvo L25 Electric — jedna z kompaktowych maszyn elektrycznych stworzonych przez Volvo CE — przez cztery tygodnie przechodziła próby w dwóch ośrodkach recyklingu Eskilstuna Energy and Environment. W ramach współpracy z dealerem, firmą Swecon, zeroemisyjna maszyna przez dwa tygodnie używana była w sortowni zakładu recyklingowego Lilla Nyby, a następnie przeniesiono ją do stacji przeładunkowej przy pobliskim centrum handlowym ReTuna — pierwszej na świecie galerii handlowej sprzedającej tylko towary używane lub pochodzące z recyklingu. 

Ładowarce L25 Electric powierzano przeróżne zadania, takie jak sprzątanie placu oraz podnoszenie i sortowanie odpadów i towarów. Radziła sobie z nimi doskonale za sprawą łatwo wymienialnego osprzętu, takiego jak łyżka do równania, zaawansowane widły hydrauliczne i zamiatarka Holms. A do ładowania akumulatorów maszyny używano wyłącznie ładowarki pokładowej (na prąd przemienny — AC).

Gustav Boberg, lider segmentu w firmie Volvo CE, powiedział: „To prawdziwy zaszczyt móc pracować w tym projekcie z partnerami, takimi jak Eskilstuna Energy and Environment oraz Retuna, których wizja jest bardzo zbliżona do naszej. Jedynie wspólne działania mogą doprowadzić nas do wdrożenia bardziej zrównoważonych rozwiązań w całym łańcuchu wartości. Dzielimy się zdobytymi doświadczeniami w nadziei, że zainspirujemy również inne firmy i instytucje do korzystania z naszych rozwiązań elektrycznych na rzecz zrównoważonego rozwoju”.

Volvo CE L25 ElectricŁadowarka L25 Electric przechodzi trudne próby w dwóch zakładach gospodarki odpadami i recyklingu w szwedzkim mieście Eskilstuna

Realna oszczędność

Maszyna nie tylko doczekała się pochwał za swoją pracę ze strony klientów i operatorów, lecz także przyniosła oczekiwaną redukcję emisji i oszczędności. Używanie przez dwa tygodnie zaledwie jednej maszyny elektrycznej pozwoliło uniknąć emisji 250 kg CO2, co oznacza, że w sześciomiesięcznym okresie intensywnej pracy redukcja emisji CO2 wyniosłaby co najmniej 6 ton. Ładowarka L25 Electric w obu zakładach nie tylko ograniczyła emisję CO2, lecz także wygenerowała o 86–87% niższe koszty energii — w tym przypadku ładowania — niż analogiczna maszyna z napędem wysokoprężnym. 

W istocie L25 Electric zdobyła nowych fanów za sprawą niskiego poziomu hałasu, zeroemisyjności, komfortowych warunków pracy i znakomitych osiągów, którymi dorównuje odpowiednikom z napędem Diesla.

Operatorka Amanda Sihvonen po zakończeniu testów powiedziała, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie rekomendowała L25 Electric kolegom i koleżankom. Dodała: „Gdy dowiedziałam się o planowanych testach maszyny elektrycznej, byłam raczej sceptyczna — ale gdy spróbowałam, jak się na niej pracuje, całkowicie zmieniłam zdanie”. Amanda nie ma wątpliwości, że akumulator maszyny wystarczy na każdy dzień pracy, i ocenia, że pod względem osiągów oraz niezawodności maszyna elektryczna nie ustępuje wysokoprężnej.

Volvo CE L25 ElectricPróby w praktycznych zastosowaniach przekonały operatorkę Amanda Sihvonen do maszyn elektrycznych.

Zebranie opinii operatorów — na temat samych maszyn i ich osprzętu — było jednym z najważniejszych celów projektu, w którym chodziło przecież o zapewnienie elastyczności i dyspozycyjności rozwiązań elektrycznych. Wnioski zostaną wykorzystane przy projektowaniu następnych produktów w ofercie. 

Operatorzy podkreślali również, że L25 Electric pracuje niemal bezgłośnie, dzięki czemu łatwiej jest, na przykład, zatrzymać na moment maszynę, by porozmawiać z osobami w pobliżu.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Maszyny elektryczne doskonale sprawdzają się, między innymi, w gospodarce odpadami i recyklingu. Można dzięki nim wdrażać bardziej zrównoważone metody pracy, które odzwierciedlają ambicje środowiskowe i model biznesowy użytkownika. Sama firma Volvo CE stara się funkcjonować w gospodarce o obiegu zamkniętym i zobowiązała się do osiągnięcia do 2040 roku zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w swojej działalności i łańcuchu dostaw. 

Centrum handlowe ReTuna powstało, by stworzyć warunki do zakupów bardziej zrównoważonych, które w mniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne.

Sofia Bystedt, dyrektorka galerii handlowej ReTuna Återbruksgalleria, powiedziała: „Mieszkańcy miasta Eskilstuna bardzo poważnie podchodzą do kwestii zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z Radą Miasta przyjęliśmy za cel osiągnięcie do roku 2045 pozytywnego bilansu klimatycznego i między innymi dlatego podjęliśmy współpracę z firmą Volvo CE i jej dealerem, firmą Swecon. Testy nowych rozwiązań elektrycznych są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają ocenić ich przydatność w naszych warunkach i w kontekście naszych ambicji środowiskowych”.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906