Construction Equipment Polska

Innowacje i zrównoważony rozwój wyznacznikiem inwestycji Volvo CE w przyszłość ośrodka w Eskilstunie

Volvo Construction Equipment (Volvo CE) ogłasza dokonanie wartych 16 mln SEK inwestycji w ośrodku w Eskilstunie (Szwecja) — obejmujących arenę do prezentowania klientom maszyn elektrycznych i autonomicznych, nowy tor do testów badawczo-rozwojowych oraz system odzysku energii w zakładzie.

W ramach długofalowej strategii przewidującej utrzymywanie konkurencyjności, spełnianie oczekiwań klientów i realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju Volvo CE dokonuje szeregu dużych inwestycji w ośrodku w Eskilstunie (Szwecja). Pierwszą z nich stanowi rozbudowa centrum projektowania i budowy pojazdów prototypowych.

Volvo CE zwiększy dotychczasową, liczącą 45 hektarów powierzchnię centrum Customer Center o dodatkowe 12 hektarów — przede wszystkim z myślą o testowaniu maszyn elektrycznych i autonomicznych, ale również w celach prezentacji aktualnej oferty maszyn. Warta 8 mln SEK inwestycja w tę innowacyjną arenę umożliwi Volvo CE prowadzenie dla klientów prezentacji prototypowych maszyn w przypominających rzeczywiste, wymagających, a jednocześnie całkowicie bezpiecznych warunkach. Arena będzie korzystać z technologii 5G i zostanie wyposażona w infrastrukturę ładowania. Pierwszy etap budowy blisko 2-kilometrowego odcinka drogi szutrowej, biegnącej zarówno na otwartym, jak i zamkniętym terenie leśnym, rozpocznie się już wkrótce.

Komunikatprasowy2019_Lipiec12_Innowacje_i_zrównoważony_rozwój_wyznacznikiem_inwestycji_Volvo_CE_w_przyszłość_ośrodka_w_Eskilstunie_02b

Volvo CE stopniowo wdraża alternatywy dla paliw kopalnych. Dlatego dotychczasowa flota maszyn z silnikami spalinowymi w centrum Customer Center w Eskilstunie będzie napędzana uwodornionym olejem roślinnym (HVO). Paliwo HVO może z powodzeniem zastąpić olej napędowy. Wytwarzane jest z tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (przede wszystkim z oleju rzepakowego lub odpadów z ubojni) i w zależności od surowca pozwala ograniczyć emisję CO2 nawet o 90%. Nie wymaga też żadnej dodatkowej modyfikacji silników.

„Nasza nowa arena innowacji to ukłon w stronę klientów i całej branży. Potwierdza ona nasze zaangażowanie w budowę lepszej przyszłości. Ponadto decyzja o przejściu na paliwo HVO pokazuje, że stawiamy małe kroki na drodze ku zrównoważonemu rozwojowi już teraz, a nie dopiero planujemy ich podjęcie w przyszłości”, mówi Carl Slotte, prezes Volvo CE w regionie sprzedaży EMEA z siedzibą w Eskilstunie.

Budowa maszyn na miarę przyszłości

W centrum Technology Center spółka Volvo CE inwestuje również w tor testowy na potrzeby celów badawczo-rozwojowych związanych z elektromobilnością i automatyką. Kosztujący 3 mln SEK tor gości obecnie elektryczne i autonomiczne wozidła HX2, które jesienią 2018 roku przetestowano podczas wielokrotnie nagradzanego projektu Electric Site, realizowanego w kamieniołomie zlokalizowanym nieopodal Göteborga w Szwecji. W tej chwili trwa optymalizacja modeli HX2 pod kątem pierwszego komercyjnego programu pilotażowego, który rozpocznie się jeszcze w 2019 roku.

Komunikatprasowy2019_Lipiec12_Innowacje_i_zrównoważony_rozwój_wyznacznikiem_inwestycji_Volvo_CE_w_przyszłość_ośrodka_w_Eskilstunie_03

W marcu tego roku przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Ericsson postawiło w centrum Technology Center maszt 5G, umożliwiając Volvo CE prowadzenie testów zdalnie sterowanych maszyn przy niesamowicie krótkim czasie ich odpowiedzi. Była to pierwsza w Szwecji, uruchomiona we współpracy z operatorem Telia, sieć 5G do użytku przemysłowego.

Kolejne z niedawnych udoskonaleń w centrum Technology Center obejmują otwarcie na początku 2017 roku czterech nowych stanowisk testowych, spośród których trzy przeznaczone są do wczesnych etapów prac nad oprogramowaniem dla maszyn z napędem elektrycznym.

„Jeśli chcemy nadal zajmować wiodącą pozycję na rynku, potrzebujemy najlepszych w branży ośrodków badawczo-rozwojowych, umożliwiających doskonalenie i opracowywanie obecnych i przyszłych rozwiązań technicznych. Nowy tor testowy, rozwój technologii 5G we współpracy z firmami Ericsson i Telia oraz stanowiska do testów w zakresie elektromobilności zapewnią nam ogromną przewagę nad konkurencją”, stwierdza Gustav Edholm, wiceprezes ds. inżynierii zaawansowanej i kluczowych technologii w Volvo CE.

Komunikatprasowy2019_Lipiec12_Innowacje_i_zrównoważony_rozwój_wyznacznikiem_inwestycji_Volvo_CE_w_przyszłość_ośrodka_w_Eskilstunie_04

Ograniczanie zużycia energii

W międzyczasie Volvo CE skupia się na ograniczaniu zużycia energii w zakładzie produkcji osi i przekładni, zgodnie z przyświecającymi firmie nadrzędnymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju. W fabryce znajdują się dwa główne źródła zużycia energii. Pierwsze z nich to tzw. „punkt utwardzania”, w którym części maszyn są najpierw podgrzewane do wysokiej temperatury, a następnie schładzane w celu wzmocnienia ich powierzchni i wydłużenia żywotności. Drugim jest lakiernia, w której ogrzewanie komponentów przyspiesza proces schnięcia lakieru.

Firma zainwestowała 5 mln SEK w system odzysku energii, który będzie magazynować około 60% ciepła emitowanego przez punkt utwardzania i odprowadzać je do lakierni. Szacuje się, że system ten obniży całkowite zużycie energii w fabryce o 4%.

Prace nad montażem systemu odzysku energii rozpoczęły się w połowie kwietnia, a zostaną zakończone na początku września. Tymczasem Volvo CE kontynuuje badania nad nowymi procesami usprawniającymi etap lakierowania, tak aby jeszcze bardziej zmniejszyć konsumpcję energii.

„Stworzyliśmy pełen entuzjazmu zespół odpowiedzialny za ograniczanie zużycia energii w zakładzie”, mówi Anders Bergstrand, dyrektor generalny fabryki w Eskilstunie. „Najnowsza inwestycja to nasz kolejny krok na drodze ku zrównoważonemu rozwojowi”.

Dążenie do neutralności węglowej

„Te wspaniałe przykłady działań obejmujących ośrodek w Eskilstunie stanowią część naszego planu dążenia do neutralności węglowej i likwidacji składowisk odpadów w zakładach”, mówi Anne Bast, wiceprezes ds. komunikacji korporacyjnej, odpowiedzialna za realizację strategii zrównoważonego rozwoju w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). „Ale stać nas na więcej. Możemy ciągle przekraczać kolejne granice stojące przed innowacyjnymi i ekologicznymi rozwiązaniami na rzecz lepszego jutra. To korzystne dla nas i naszych klientów także z biznesowego punktu widzenia. Takie rozwiązania zwiększają wydajność i dyspozycyjność, a ograniczają koszty. Poza tym to główne i najważniejsze zadanie, przed którym stoimy i od którego zależy przyszłość naszej planety”.

Ilustracja nr 1: Zakład Volvo CE w Eskilstunie produkujący osie i przekładnie — widok z lotu ptaka.
Ilustracja nr 2: Dotychczasowa arena prezentacji maszyn w ośrodku Customer Center w Eskilstunie — widok z lotu ptaka.
Ilustracja nr 3: Wozidło HX2 na nowym torze do testów badawczo-rozwojowych w Eskilstunie.
Ilustracja nr 4: Punkt utwardzania w zakładzie produkcji osi i przekładni.