Construction Equipment Polska

Pierwsza kompaktowa ładowarka kołowa Volvo zasilana elektrycznie odnosi olbrzymi sukces na niemieckiej plantacji drzew

Leick Baumschulen testuje pierwszą zbudowaną przez Volvo Construction Equipment kompaktową ładowarkę kołową L25 Electric. To cicha, nieemitująca zanieczyszczeń i łatwa w utrzymaniu maszyna, która świetnie uzupełnia flotę przedsiębiorstwa zajmującego się uprawą drzew i kształtowaniem krajobrazu.

Ładowarka L25 Electric pracująca na plantacji Leick Baumschulen.

Firma Leick Baumschulen — zlokalizowana 30 minut drogi od fabryki Volvo CE w Konz (Niemcy), w której od połowy 2020 roku rozpocznie się produkcja ładowarki L25 Electric — jako pierwsza na świecie testuje naszą nową, „ekologiczną” maszynę.

To zajmujące się uprawą drzew i kształtowaniem krajobrazu przedsiębiorstwo jest klientem Volvo od 34 lat. Mocno angażuje się w kwestie zrównoważonego rozwoju i jest otwarte na nowe rozwiązania techniczne związane z ochroną środowiska. Wykwalifikowani operatorzy zatrudnieni w Leick Baumschulen codziennie wykorzystują kompaktowe ładowarki kołowe do wielu różnych zadań — od przenoszenia palet i załadunku materiałów po równanie lub zgarnianie gruntu. 
„To zróżnicowanie potrzeb sprawia, że nasza nowa kompaktowa ładowarka kołowa zasilana elektrycznie może zostać przetestowana we współpracy z klientem w warunkach, w jakich rzeczywiście przyjdzie jej pracować”, mówi Paolo Mannesi, globalny menedżer ds. kompaktowych ładowarek kołowych w firmie Volvo CE.

Przedsiębiorstwo Leick Baumschulen — mające za sobą inwestycję w elektryczne wózki golfowe, ułatwiające prezentowanie klientom ogromnego placu i stanowiska wystawowego — pragnęło poznać korzyści z elektryfikacji floty maszyn budowlanych. 

Właściciele firmy, Christoph i Michael Leick, są głęboko przekonani o zasadności elektryfikacji. Towarzyszące jej korzyści doskonale wpisują się w ich podejście do przedsiębiorczości. Postrzegają uczestnictwo w tym projekcie jako duże wyróżnienie ze strony Volvo. Cieszą się, że ich doświadczenie branżowe może pomóc w opracowywaniu przyszłych produktów.

Ładowarka Volvo L25 Electric jest zasilana przez akumulatory litowo-jonowe, umożliwiające wykonywanie standardowych zadań, do których jest przeznaczona, przez osiem godzin w jednym cyklu ładowania — na przykład lekkich prac infrastrukturalnych, ogrodniczych, w ramach kształtowania krajobrazu czy prac rolniczych. Ponadto model L25 wykorzystuje dwa specjalne silniki elektryczne, z których pierwszy zasila układ jezdny, a drugi — hydrauliczny. Rozłączenie tych podsystemów zwiększyło wydajność działania całej maszyny.

volvo-ce_komunikat-prasowy_pierwsza-ladowarka-kolowa-zasilana-elektrycznie_04

Ładowarka L25 Electric w akcji w firmie klienta.

Pełna moc, zero hałasu

Pierwsze wrażenia operatorów Leick Baumschulen? Volvo L25 Electric działa podobnie jak typowa maszyna z silnikiem wysokoprężnym, a przy tym oferuje wszystkie zalety napędu elektrycznego.

„Wyróżnia ją optymalna wydajność i znakomite rozwiązania konstrukcyjne. Maszyna działa jak typowa ładowarka kołowa, tyle że zapewnia znacznie większą wygodę kierowcy i mniej oddziałuje na środowisko. Generuje podobną moc przy mniejszym poziomie hałasu i wibracji, ma niższe wymogi względem konserwacji, a także nie emituje zanieczyszczeń w miejscu pracy”, opowiada Christoph Leick, współwłaściciel Leick Baumschulen.

Cicha praca ładowarki Volvo L25 Electric to zdaniem pracowników Leick Baumschulen jedna z jej głównych zalet.

„Maszynę wykorzystujemy też do transportu roślin na terenie naszej areny pokazowej, gdzie co i rusz pojawiają się kolejni klienci. Dzięki tej ładowarce nasi klienci i pracownicy przebywają w dogodniejszych, bo znacznie cichszych warunkach. Możemy więc swobodnie rozmawiać i dyskutować z klientami, nawet gdy w pobliżu pracuje maszyna”, wyjaśnia.

Niemal bezobsługowa

volvo-ce_komunikat-prasowy_pierwsza-ladowarka-kolowa-zasilana-elektrycznie_03Kolejną dużą korzyścią dla firmy jest łatwość obsługi technicznej.

„Maszyna rzadziej wymaga interwencji serwisowych, ponieważ nie posiada silnika spalinowego. Nie musimy więc codziennie kontrolować poziomów oleju silnikowego i płynu chłodzącego ani uzupełniać paliwa. Wystarczy, że naładujemy ją przez noc, co jest bardzo proste. Cała operacja sprowadza się do podłączenia jednego końca ładowarki do maszyny, a drugiego do zwykłego domowego gniazdka. To wszystko. W zasadzie nie da się zrobić tego źle. Jest łatwo i bezpiecznie”, dodaje.

Mannesi mówi: „Jesteśmy naprawdę zadowoleni z działania maszyny, jeśli chodzi o jej moc, wyjątkowo cichą pracę i komfort kierowcy. W niektórych aspektach wręcz przerosła nasze oczekiwania”.

 

Zespół Volvo CE i Leick Baumschulen poznaje i omawia funkcje maszyny.


„Jestem dumny z pracy, jaką włożył zespół Volvo CE w zbudowanie ładowarki L25 Electric. Jak widać, wzorowa współpraca uwidacznia się zarówno w projekcie, jak i w finalnym produkcie. Fantastycznie jest zobaczyć, jak maszyna pracuje u klienta, ułatwiając i udogadniając wykonywanie codziennych zadań. Dla takich chwil codziennie wstajemy z łóżek”.

Kompaktowa ładowarka kołowa Volvo L25 Electric znajduje się obecnie na etapie testów pilotażowych przeprowadzanych w firmie Leick Baumschulen. Maszyna trafi do powszechnej sprzedaży w połowie 2020 roku, kiedy to Volvo CE zakończy rozwój nowych modeli kompaktowych ładowarek kołowych — od L20 po L28 — z silnikiem Diesla.

volvo-ce_komunikat-prasowy_pierwsza-ladowarka-kolowa-zasilana-elektrycznie_02

Zespół Volvo CE i Leick Baumschulen odpowiedzialny za testy.

Najważniejsze dane techniczne Volvo L25 Electric

Czas pracy Do 8 godzin
Zewnętrzna ładowarka do szybkiego uzupełniania energii Ładowanie do 80% w 2 godziny
Pokładowa ładowarka do uzupełniania energii pod napięciem 230 VAC Ładowanie do pełna w 12 godzin
Masa 4,9 t
Obciążenie wywracające Obciążenie wywracające w pełnym skręcie — 3,35 t
Pojemność łyżki Łyżka standardowa — 0,9 m³
Widelec Widelec o ładowności 2 t
Siła odspajania 49 kN
Maksymalna wysokość wysypu 2,5 m


WIĘCEJ INFORMACJI

Tiffany Cheng

Director, External Communications
Volvo Construction Equipment
Tel: +32 499 56 68 47
E-mail: tiffany.cheng@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
London
Tel: +44 77 333 50307
E-mail: osullivan@se10.com