Construction Equipment Polska

„Białe szaleństwo” potrzebuje zieleni

Zrównoważony rozwój to nie tylko idea istotna dla przyszłości naszej planety i następnych pokoleń, lecz także warunek konieczny dla przetrwania wielu branż, zawodów i miejsc pracy. Ludzie stojący za szwedzką firmą SkiStar doskonale zdają sobie z tego sprawę. SkiStar zajmuje się budową oraz utrzymaniem infrastruktury rekreacyjno-turystycznej i wyraźnie widzi wpływ globalnego ocieplenia na swoją działalność w sezonie zimowym. Dlatego wybór czystych, ekologicznych rozwiązań, takich jak maszyny elektryczne Volvo, jest z punktu widzenia SkiStar czymś oczywistym.

Nawet Valle, firmowy bałwanek SkiStar, był zadowolony z pracy maszyn elektrycznych Volvo.

  • Maszyny elektryczne — ładowarka kołowa Volvo L20 Electric i koparka Volvo ECR25 Electric firmy Volvo Construction Equipment (Volvo CE) — podobnie jak elektryczna ciężarówka Volvo FE, doskonale wpisują się w przyjętą przez SkiStar strategię działalności przyjaznej dla środowiska. 
  • W projekcie poszerzenia letniej oferty górskiego ośrodka turystycznego w szwedzkim Sälen stosowane są liczne rozwiązania zeroemisyjne.
  • Volvo i SkiStar wspólnie podążają drogą transformacji, by chronić przyszłość środowiska naturalnego i budować taki świat, w którym chcielibyśmy żyć.

Zmiany klimatyczne mają wpływ niemal na wszystkie aspekty naszego życia. Wdrażanie bardziej zrównoważonych metod i narzędzi pracy przestało być domeną „niszowych” inicjatyw, a stało się obiektywną koniecznością. Wiele firm, a w śród nich SkiStar, potrzebuje śniegu do prowadzenia działalności rekreacyjnej, ale rosnące temperatury przynoszą ośrodkom sportów zimowych liczne problemy. Śniegu jest coraz mniej, a cała branża musi wybierać nowe priorytety.

Firma SkiStar wyznaczyła sobie ambitny cel, jakim jest ograniczenie do 2030 roku śladu węglowego o 50% względem poziomu z lat 2020/21. W jego realizację włączyła firmę Volvo CE — między innymi dlatego, że oba przedsiębiorstwa angażują się w inicjatywę Science Based Targets. Wybór Volvo CE jako partnera był oczywisty, jako że jest to firma, która zobowiązała się osiągnąć do 2040 roku zerową emisję netto gazów cieplarnianych w swoim łańcuchu wartości, zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego. 

SkiStar ma już solidne doświadczenie w elektromobilności, ponieważ korzysta z innych maszyn elektrycznych, takich jak elektryczne skutery śnieżne i ratraki.

Rickard Lindgren, kierownik ds. wytwarzania śniegu i przygotowywania tras, oraz Viktor Persson, kierownik serwisu maszyn elektrycznych Volvo CE.

Ładowarka kołowa Volvo L20 Electric, koparka Volvo ECR25 Electric i elektryczna ciężarówka Volvo FE to ekipa o wielkim potencjale, sprawnie i cicho realizująca przeróżne zadania. A przy tym są to maszyny bardzo wygodne i generujące minimalny ślad węglowy. Pomagają w budowie letniego stoku narciarskiego, usuwając śnieg — co mogą robić po cichu nocą, nie zakłócając gościom odpoczynku — przygotowując tory, transportując materiały i budując kanały systemu nawadniającego. Są także zaangażowane w budowę kolejki górskiej osiągającej prędkość 40 km/h oraz w rozbudowę trasy dla rowerów górskich.

Ciężarówka elektryczna Volvo FE jest jedną z trzech maszyn elektrycznych Volvo Group pracujących w ośrodku.

Ładowanie maszyn nie stanowi najmniejszego problemu, zwłaszcza że ośrodek jest wyposażony w solidną infrastrukturę elektryczną potrzebną do wytwarzania sztucznego śniegu. Maszyny ładuje się szybko i łatwo za pomocą ładowarek Volvo podłączonych do tej mocnej, 63-amperowej instalacji.
Fanny Sjödin, menedżerka ds. zrównoważonego rozwoju w SkiStar, mówi: „Rola naszej firmy polega na przybliżaniu ludzi do natury, ale musimy przy tym chronić środowisko, od którego otrzymujemy w zamian tak wiele. SkiStar stawia sobie ambitne cele w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, a w ostatnich sześciu latach udało nam się zmniejszyć ślad węglowy już o 84%. Doceniamy fakt, że Volvo kieruje się bardzo podobną wizją, dlatego ta współpraca pozwala nam wspólnie podążać tą drogą”.

Gustav Boberg, lider segmentu w firmie Volvo CE, mówi: „SkiStar podziela naszą wizję ambitnego, zrównoważonego rozwoju, a przy tym jest partnerem, z którym możemy wymieniać się doświadczeniami z eksploatacji produktów elektrycznych. Z wielką satysfakcją obserwujemy, jak dobrze nasze własne rozwiązania elektryczne sprawdzają się w działalności SkiStar. Transformacja ma miejsce tu i teraz — a kluczem do naszego sukcesu jest współpraca”.

Ukończony letni stok narciarski będzie pokryty 7000 m2 sztucznej trawy uzyskanej w procesie bioprodukcji z trzciny cukrowej. Projekt budowlany obejmuje także kolejkę górską, w której latem goście będą mogli przeżywać fantastyczne emocje.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki ścisłej współpracy firm SkiStar, Volvo CE, Volvo Trucks oraz dealerów: Swecon Anläggningsmaskin i Rolf Ericson Lastvagnar och Bussar.

WIĘCEJ INFORMACJI

Åsa Alström

Dyrektorka ds. komunikacji strategicznej
Volvo Construction Equipment
E-mail: asa.alstrom@volvo.com