Construction Equipment Polska

5 sposobów na poprawę efektywności wykorzystania paliwa przez koparkę

Volvo CE oferuje wiele nowych technologii i usług, które pomagają firmom obniżyć wydatki na paliwo i sprawiają, że ich proces produkcyjny staje się bardziej ekologiczny.

Paliwo to jedna z największych pozycji kosztowych dla większości firm budowlanych. Firma Volvo CE wyposażyła swoje maszyny w technologie oszczędzające paliwo i oferuje wiele usług, które przynoszą ten sam skutek. Obniżenie zużycia paliwa poprzez poprawę efektywności nie tylko pozwala firmom zaoszczędzić pieniądze, lecz także pomaga im ograniczyć swoje oddziaływanie na środowisko. Każdy zaoszczędzony litr oleju napędowego pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 2,6 kg.

1. Automatyczne włączanie biegu jałowego

Funkcja automatycznego włączania biegu jałowego w maszynach Volvo obniża zużycie paliwa poprzez automatyczne przełączanie silnika na wysokie obroty biegu jałowego po pięciu sekundach braku aktywności. Powoduje to obniżenie prędkości obrotowej silnika, co przekłada się na oszczędność paliwa. Pięć sekund to standardowe ustawienie funkcji automatycznego włączania biegu jałowego, ale czas braku aktywności, po którym zostaje włączony bieg jałowy, można zmieniać w przedziale od trzech do dwudziestu sekund. Aby silnik powrócić do normalnego trybu pracy i odzyskał swoją pełną moc, operator musi tylko poruszyć dźwignią sterowniczą lub pedałem. Funkcja ta poprawia efektywność wykorzystania paliwa bez obniżania wydajności maszyny.

 

Automatyczne wyłączanie silnika

2. Automatyczne wyłączanie silnika

Funkcja automatycznego wyłączania silnika działa w prawie taki sam sposób jak funkcja automatycznego włączania biegu jałowego. Zamiast przełączenia się na bieg jałowy, silnik maszyny wyłącza się po pięciu minutach braku aktywności. Po upływie czterech minut braku aktywności maszyna emituje trwające 60 sekund ostrzeżenie o zbliżającym się wyłączeniu silnika. Gdy ten 60-sekundowy okres dobiegnie końca, silnik maszyny wyłącza się. Funkcja ta pomaga zmniejszyć ilość emisji podczas pracy maszyny na biegu jałowym. Maszyna może pozostawać na biegu jałowym nawet przez 40-60% czasu pracy, co znacznie przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa.

 

Tryb ECO

3. Tryb ECO

Wielu producentów oferuje w swoich maszynach jakąś formę trybu ECO, ale zwykle oznacza to jedynie obniżenie prędkości obrotowej silnika o 10%. W trybie ECO oferowanym przez Volvo CE przepływ pomp jest regulowany w taki sposób, by uniknąć wypływu bezwładnościowego z nadmiarowych zaworów przeciążeniowych przy jednoczesnym utrzymaniu maksymalnej efektywności funkcji kopania i obrotu. Pozwala to zmniejszyć straty przepływu i ciśnienia oraz poprawić regulację przepływu pomp, co daje w rezultacie poprawę efektywności o 5%. W odróżnieniu od trybu ECO oferowanego przez innych producentów, wzrost efektywności następuje bez obniżenia mocy maszyny.

 

Raport Volvo CE o efektywności wykorzystania paliwa

4. Raport o efektywności wykorzystania paliwa

Oparte na danych z systemu telematycznego CareTrack raporty Volvo o efektywności wykorzystania paliwa są cennym narzędziem, które pomaga klientom maksymalnie zwiększyć efektywność wykorzystania paliwa przez należące do nich maszyny. Czujniki zamontowane w maszynie monitorują zużycie paliwa, a raporty są kompilowane automatycznie w oparciu o opracowane przez Volvo algorytmy i prezentowane w czytelnym formacie w plikach PDF. Klient nie musi tracić czasu na analizowanie złożonych danych, lecz może szybko i łatwo zidentyfikować obszary, w których można poprawić efektywność wykorzystania paliwa, a następnie wyznaczyć cele i monitorować postępy w ich realizacji.

 

Szkolenie Volvo CE dla operatorów z ekonomicznej eksploatacji maszyn

5. Szkolenie dla operatorów z ekonomicznej eksploatacji maszyn

Szkolenie Volvo dla operatorów z ekonomicznej eksploatacji maszyn pomaga doświadczonym operatorom zrozumieć, w jaki sposób mogą eksploatować maszynę bardziej efektywnie. Program skupia się na zużyciu paliwa podczas pracy na biegu jałowym, planowaniu najefektywniejszych sposobów wykonania pracy oraz prawidłowej obsłudze i manewrowaniu maszyną. Szkolenie dla operatorów z ekonomicznej eksploatacji maszyn może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa w firmie nawet o 50%.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com