Construction Equipment Polska

3 sposoby, w jakie praca na biegu jałowym zmniejsza rentowność

Sprzęt budowlany pracujący na biegu jałowym nie dość, że nie przyczynia się do zwiększenia produkcji, to jeszcze generuje koszty.

1. Większe zużycie paliwa

Paliwo stanowi główny wydatek związany z eksploatacją sprzętu budowlanego. Dlatego tak ważne jest, by w całości wykorzystywano je do wykonywania zadań, za które wynagradzane jest Twoje przedsiębiorstwo. Maszyny pracujące na biegu jałowym dosłownie puszczają pieniądze z dymem.

Większe zużycie paliwa

2. Większe zużycie elementów maszyny

Jeśli silnik maszyny pracuje, gdy nie wykonuje ona żadnych zadań, jego komponenty ulegają niepotrzebnemu zużyciu. Maszynę będzie trzeba serwisować częściej, a części wymieniać w krótszych odstępach czasu. Wszystko to przekłada się na wyższe całkowite koszty posiadania.

Większe zużycie elementów maszyny

3. Niższa wartość maszyny przy odsprzedaży

Ponadto praca na biegu jałowym przyczynia się do obniżenia wartości maszyny przy odsprzedaży z powodu większej liczby motogodzin zarejestrowanych na liczniku. W ciągu całego okresu eksploatacji maszyny mogą się one przełożyć na znaczny spadek jej wartości. A przecież można tego łatwo uniknąć.

Niższa wartość maszyny przy odsprzedaży

Jak ograniczać pracę na biegu jałowym

Wyróżnia się dwie główne przyczyny pracy na biegu jałowym. Pierwsza z nich to pozostawianie uruchomionej maszyny w czasie przerwy operatora.

Aby temu przeciwdziałać, maszyny Volvo wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania silnika. Po upływie czterech minut braku aktywności maszyna emituje trwające 60 sekund ostrzeżenie o zbliżającym się wyłączeniu silnika. Gdy ten 60-sekundowy okres dobiegnie końca, silnik maszyny sam się wyłącza.

Niemniej warto przypominać operatorom o konieczności wyłączania maszyn.

Inną częstą przyczyną pracy na biegu jałowym jest niedopasowanie liczby i mocy przerobowej maszyn do oczekiwanych wartości liczby ton na godzinę i kosztu za tonę. Przykładowo, ładowarka kołowa może pracować na biegu jałowym, oczekując na przyjazd wozidła z kolejnym transportem ładunku.

Volvo CE współpracuje ze swoimi klientami, aby umożliwiać im optymalny dobór maszyn na potrzeby zadania. Dla dużych klientów Volvo CE przygotowuje nawet symulacje w narzędziu SiteSim, które oblicza idealny zestaw rozwiązań w przypadku konkretnego miejsca pracy, a nawet wskazuje trasy, którymi powinni poruszać się operatorzy.

W każdym wypadku integracja maszyn Twojego przedsiębiorstwa z systemem telematyki CareTrack od Volvo CE i zamówienie raportu Insight Report pozwolą poznać istotę zdarzeń zachodzących w miejscu robót i skuteczniej zarządzać wydatkami.

Jak ograniczać pracę na biegu jałowym

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com