Construction Equipment Polska

Volvo CE prezentuje drugi odcinek projektu „The Megaproject Listing” poświęcony przeprowadzce miasteczka Kiruna

Najnowszy odcinek serii „The Megaproject Listing” zabiera widzów w podróż do położonego na północnym krańcu Szwecji miasteczka Kiruna, które jest w trakcie przeprowadzki. Kiruna zostanie przeniesiona trzy kilometry na wschód, aby zażegnać ryzyko zapadnięcia się miasta w wyniku rozbudowy pobliskiej kopalni.

Film „Przeprowadzka miasta” przedstawia historyczny „krok” miasteczka Kiruna i wyzwania, z jakimi przyszło mu się zmierzyć. Najbardziej wysunięte na północ miasto w Szwecji założono ponad 100 lat temu, gdy w okolicy odkryto bogate złoża rudy żelaza. Obecnie branża górnicza stanowi główne źródło zatrudnienia w mieście. W rzeczy samej — kopalnia rudy żelaza odgrywa tak dużą rolę, że władze Kiruny nie zawahały się przenieść centrum miasta, aby umożliwić dalszy rozwój przemysłu wydobywczego.

W ciągu najbliższych 20 lat przeprowadzka czeka około 6000 osób. Ponadto około 3000 domów zostanie zburzonych i odbudowanych bądź też w całości relokowanych. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia opiewa na łączną kwotę 1,3 mld EUR.

Projekt Volvo „Megaproject Listing” — Kiruna

I choć Kiruna staje przed ogromnym wyzwaniem, przeprowadzka to również wspaniała szansa na budowę nowoczesnego i zrównoważonego miasta dla całej społeczności.

„W filmie prezentujemy projekt relokacji i sposoby, w jakie maszyny Volvo pomagają w stworzeniu nowego centrum miasta, przygotowując teren pod budowę nowych domów i sklepów. Odcinek odzwierciedla główny postulat Volvo CE, a co za tym idzie — ideę przyświecającą monumentalnym projektom: budowy świata, w którym chce się żyć”, wyjaśnia Tiffany Cheng z Volvo CE.

Odcinek o miasteczku Kiruna jest kolejnym z serii „The Megaproject Listing”. Pierwszy epizod poświęcono remontowi generalnemu autostrady międzystanowej nr 4 na Florydzie. Monumentalne projekty zaprezentowane w serii Volvo CE to także główny temat wznowionego magazynu Spirit, dostępnego w wersji papierowej, elektronicznej i w serwisach społecznościowych.

Druga część serii „The Megaproject Listing” jest już dostępna na stronie www.volvoce.com/spirit. Aby obejrzeć odcinek o projekcie „The Megaproject Listing”, kliknij tutaj.