Construction Equipment Polska

Volvo CE wprowadza wozidło sztywne klasy 95-tonowej na światowy rynek

Volvo CE rozszerza dystrybucję swojego sprawdzonego wozidła sztywnego R100 klasy 95-tonowej (lub 105-tonowej). Udało się to za sprawą certyfikowanego silnika zgodnego z normami Stage V/Tier 4 Final.

Wozidło sztywne R100 od Volvo Construction Equipment (Volvo CE) sprawdziło się w różnych miejscach robót na całym świecie. Teraz zostało wyposażone w silnik zgodny z normami Stage V/Tier 4 Final, dzięki czemu znajdzie zastosowanie na rynkach podlegających najsurowszym ograniczeniom w zakresie emisji zanieczyszczeń, a jego dystrybucja będzie prowadzona na globalną skalę. Model R100 to — zarówno pod względem wymiarów, jak i pojemności — największa taka maszyna w ofercie. Dzięki optymalizacji wydajności, zużycia paliwa, komfortu operatora i dyspozycyjności będzie skutecznie obniżać koszty eksploatacyjne ponoszone przez klientów.

Maszyna swoją moc zawdzięcza wysokiej klasy silnikowi o mocy 783 kW (1075 KM) zgodnemu z normami Stage V/Tier 4 Final. Układ napędowy pozwala na uzyskanie wysokiego momentu obrotowego, niezrównanej siły pociągowej i czołowej w tej klasie maszyn siły na obwodzie kół, zapewniając optymalną wydajność. Za sterowanie napędem odpowiada układ Volvo Dynamic Shift Control, który automatycznie wybiera optymalny bieg, a także dostosowuje prędkość i moment obrotowy tak, by skutecznie niwelować zużycie paliwa.

Klienci mogą spodziewać się po wozidle R100 niższego kosztu jednego przewozu — między innymi dzięki skrzyni o pojemności 60,4 m3 o podwójnie pochylonej konstrukcji, która zapobiega wysypywaniu się materiału i pozostawaniu resztek po wyładunku. Korzystny profil załadunku umożliwia operatorowi powtarzalne osiąganie docelowego średniego ładunku użytecznego, natomiast układ wywrotu przyczynia się do skrócenia cyklu roboczego i ogólnego wzrostu wydajności. Wozidło R100 Stage V/Tier 4 Final oferuje do wyboru tryb Economy — idealny do zadań lżejszych lub wymagających szybkiego tempa realizacji — oraz funkcję automatycznego wyłączenia silnika niepotrzebnie pracującego na biegu jałowym z regulowanym licznikiem czasu, która ogranicza zużycie silnika i koszty jego eksploatacji. 

Pojemność i wydajność transportu wozidła można w pełni optymalnie wykorzystać dzięki inteligentnym systemom monitorującym. Opcjonalny pokładowy system ważenia (On-Board Weighing — OBW) pomaga zadbać o to, by maszyna transportowała ładunek o maksymalnej bezpiecznej masie, przyczyniając się do dalszej optymalizacji kosztów produkcji.

Wozidło R100 jest również dostępne z systemem telematyki CareTrack od Volvo, który umożliwia zdalne monitorowanie danych operacyjnych obejmujących m.in. raporty o zużyciu paliwa, wykorzystaniu maszyny i pracy na obrotach jałowych oraz informację o pozycji GPS.

Klienci zainteresowani zwiększaniem wydajności w obecnych i przyszłych projektach mogą, z pomocą lokalnego dealera Volvo, skorzystać z rozwiązania Volvo Site Simulation. To narzędzie, które pomaga w doborze najrentowniejszej floty, przygotowaniu miejsca robót i prognozowaniu rezultatów projektu, uwzględniając przy tym rzeczywiste potrzeby klienta. Korzystając z systemu symulacyjnego, klienci i dealerzy mogą przed rozpoczęciem projektu wspólnie opracować i wdrożyć plan zarządzania sprzętem.

Trwałość wynikająca z konstrukcji

Wytrzymała konstrukcja maszyny została podporządkowana dyspozycyjności i wydajności pracy, dlatego zadbano o skuteczną ochronę podzespołów i ich wysoką trwałość użytkową, a także wydłużono okresy międzyprzeglądowe.

Nadwozie — połączone z solidną i wytrzymałą ramą — wykonane jest z wysoce odpornej na uderzenia i ścieranie stali o twardości 400 HBW. Wozidło sztywne R100 będzie służyć długo i niezawodnie dzięki:

  • nisko położonemu środkowi ciężkości;
  • przedniemu zawieszeniu McPhersona zapewniającemu płynność i dynamikę jazdy;
  • specjalnie zaprojektowanemu rozstawowi kół i osi — niwelującemu wszelkie wstrząsy na nierównościach i zapewniającemu maszynie znakomitą stabilność;
  • ramie o konstrukcji „chomąta”, która zapewnia elastyczność skrętną przekładającą się na większą wytrzymałość podczas przejazdów po nierównym terenie;
  • ramie z podwieszanymi zbiornikami i otworami z tulejami zapewniającymi większą trwałość i niezawodność całej konstrukcji. 

Wybór operatorów

Wozidło R100 stwarza operatorowi świetne warunki do efektywnej i bezpiecznej pracy m.in. dzięki kabinie z certyfikatem ROPS/FOPS oraz antypoślizgowym stopniom i podestom umożliwiającym bezpieczne wejście do maszyny. Miejsce pracy operatora jest dobrze izolowane od hałasu i wstrząsów, a zawieszenie kabiny znajduje się na poduszkach hydraulicznych. W połączeniu z dynamicznym przednim zawieszeniem McPhersona zapewnia operatorowi znakomity komfort podczas jazdy.

Ze swojego fotela operator może obserwować teren robót i otoczenie maszyny przez duże przeszklenia, w tym przednią szybę o niskim nachyleniu. Uzupełnieniem dobrej widoczności bezpośredniej jest układ monitoringu 360° — Volvo Smart View. W skład systemu wchodzi szereg kamer zewnętrznych o wyjątkowo szerokim kącie obserwacji, a przekazywane przez nie obrazy przekształcane są w wyświetlany na ekranie pokładowym widok pojazdu i jego otoczenia z lotu ptaka.

Oprócz tego, że układ kierowniczy wymaga od operatora minimalnego wysiłku, wszystkie wyświetlacze i ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące obsługiwane palcami są łatwo dostępne z wszechstronnie regulowanego fotela Volvo z zawieszeniem pneumatycznym. Operator może łatwo dopasować ustawienia fotela do budowy swojego ciała.

W celu zapewnienia wysokiego poziomu kontroli nad prędkością i działaniem maszyny wozidło R100 jest wyposażone w dwa układy zwalniające. Zwalniacz w skrzyni biegów — uruchamiany ręcznie — spowalnia układ napędowy, zapobiegając blokowaniu się kół na stromych zjazdach i w wilgotnych warunkach. Z kolei zwalniacz modulujący siłę hamowania może być aktywowany automatycznie, gdy operator zdejmie nogę z pedału hamulca, tak aby utrzymywać stałą prędkość obrotową silnika podczas zjazdu ze wzniesienia na wybranym biegu. Funkcje te ograniczają liczbę działań koniecznych do podejmowania przez operatora, a tym samym upraszczają obsługę maszyny. Dodatkowo o wysokim poziomie bezpieczeństwa operatora i maszyny decyduje szereg innych zautomatyzowanych systemów. Obejmują one m.in. układ zapobiegający jeździe na biegu jałowym, zabezpieczenie przed zbyt dużą prędkością obrotową silnika, a także dodatkowe układy hamowania i kierowania.

Wszystko w porządku

Maszyna R100 wyposażona w liczne funkcje ochronne jest dobrze przygotowana do optymalnej eksploatacji, a jej konstrukcja pozwala na wydłużenie okresów międzyprzeglądowych, a tym samym obniżenie kosztów użytkowania. Wszystkie punkty obsługowe wozidła R100 są dogodnie pogrupowane, tak aby konserwacja maszyny była bezpieczna i przebiegała sprawnie.

Punkty obsługowe są dostępne z poziomu podłoża lub podestu serwisowego, a sposób montażu kół ułatwia ich szybkie zakładanie i zdejmowanie. Dodatkowo w kabinie operator może na bieżąco monitorować stan maszyny i odczytywać wartości ciśnienia w układach, temperatury oraz informacje diagnostyczne.

Wozidło R100 jest także wyposażone w zaawansowany system filtrowania, który przekłada się na lepszą wydajność maszyny i dłuższą żywotność komponentów. Obejmuje on magnetyczne filtry ssące w każdym z wykonawczych układów hydraulicznych, a także system filtracji ciśnieniowej w układzie kierowniczym, pompie hamulcowej i zespołach chłodzących hamulce. Zamontowane na silniku główne i dodatkowe filtry paliwa tworzą zaawansowany system dwustopniowej filtracji oleju, który usuwa szkodliwe zanieczyszczenia. Filtry powietrza dolotowego do silnika oczyszczają powietrze i charakteryzują się dużą żywotnością.

Wozidło R100 doskonale sprawdza się w zastosowaniach górniczych i w kamieniołomach. Maszyna czeka na Państwa u lokalnego przedstawiciela Volvo.

Najważniejsze dane techniczne:

Ładunek użyteczny kg /funty. 95000 / 209,439
Objętość skrzyni, zwał 2:1 wg SAE m3/ y3 60,4 / 79
Masa netto kg /funty. 69752 / 153,777
Masa brutto kg /funty. 166 280 / 366,584
Silnik Cummins QST30 (zgodny z normą Tier 4 Final)
Maksymalna moc silnika brutto kW / KM 783 / 1,050
…przy obr./min 2100
Maks. moment obrotowy brutto wg SAE J1349 Nm / funt-siła stopa 4 631 / 3,416
…przy obr./min 1300
Maks. prędkość km/h / mph 50 / 31.1

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906