Construction Equipment Polska

Całkowicie elektryczne pojazdy od Volvo CE i Volvo Trucks trafiają do klienta

Przedsiębiorstwo Eiffage, wiodący francuski wykonawca robót budowlanych, jako pierwsze we Francji odebrało elektryczny samochód ciężarowy Volvo FE Electric i elektryczną minikoparkę Volvo ECR25 Electric, wprowadzając w ten sposób na rynek nową generację produktów o zerowej emisji spalin.

Minikoparka Volvo ECR25 Electric i samochód ciężarowy Volvo FE Electric

17 grudnia miała miejsce pierwsza dostawa maszyny Volvo Construction Equipment (Volvo CE) i pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu ciężarowego Volvo FE we Francji. To duży krok na długiej drodze do szerokiego wdrożenia bardziej zrównoważonych rozwiązań transportowych i infrastrukturalnych. 

Odbiorcą nowych produktów — elektrycznego samochodu ciężarowego Volvo FE z elektrycznie sterowanym żurawiem i elektrycznej minikoparki Volvo ECR25 Electric — był wiodący francuski wykonawca robót budowlanych i długoletni klient Volvo, firma Eiffage. Nowe maszyny wpisują się w niskoemisyjną strategię przedsiębiorstwa Eiffage i zostaną wykorzystane podczas realizacji zaplanowanego we francuskiej stolicy ambitnego projektu transportowego Grand Paris Express. Zakłada on budowę w Paryżu szybkich linii tranzytowych, które obejmą 200 kilometrów nowych torów i 68 nowych stacji, pozwalających obsługiwać dwa miliony pasażerów każdego dnia. 

Przekazaniu pierwszych całkowicie elektrycznych maszyn Volvo Trucks i Volvo Construction Equipment towarzyszyła skromna uroczystość zorganizowana w Paryżu. Wzięli w niej udział Benoit de Ruffray, dyrektor generalny Grupy Eiffage, oraz francuscy przedstawiciele zespołów Volvo Trucks i Volvo CE. Z powodu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią COVID-19 Martin Lundstedt, dyrektor generalny Grupy Volvo, Melker Jernberg, prezes Volvo CE i Roger Alm, prezes Volvo Trucks, uczestniczyli w spotkaniu za pośrednictwem sieci. 

„Planujemy, aby do 2030 roku ponad jedną trzecią maszyn sprzedawanych przez Grupę Volvo stanowiły maszyny z napędem elektrycznym. Osiągnięcie tego celu wymaga współpracy z naszymi klientami, partnerami takimi jak Eiffage i ogółem społeczeństwa”, mówi dyrektor generalny Grupy Volvo, Martin Lundstedt. „Dzisiejsza okazja to przełomowy moment na drodze kształtowania przyszłości branży transportu i infrastruktury”.

„Dostarczenie samochodu ciężarowego i maszyny budowlanej z napędem elektrycznym zapoczątkowuje rewolucję w dziedzinie rozwiązań transportowych i infrastrukturalnych”, przyznaje Melker Jernberg, prezes Volvo CE. „Maszyny elektryczne z pewnością nie pozostaną produktami niszowymi. W ciągu następnych lat i dekad staną się dominującym nisko- lub zeroemisyjnym źródłem mocy. W połączeniu z czystą energią będą wspierać realizację celów klimatycznych, podnosić jakość powietrza i pomagać w budowie świata, w którym chce się żyć. Dlatego nie można nie doceniać ich potencjału. Cieszę się, że zaczynamy podążać tą ścieżką wspólnie z partnerami takimi jak Eiffage”. 

„Wsparcie ze strony przyszłościowo myślących klientów, takich jak Eiffage, ma duże znaczenie dla przyszłych zrównoważonych rozwiązań transportowych. Prowadząc ścisły dialog z klientami, możemy wspólnie łatwiej wyciągać wnioski i szybciej zmierzać do przyszłości wolnej od paliw kopalnych”, mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Pierwsza dostawa maszyn elektrycznych we Francji to dla Volvo CE i Volvo Trucks ważny i potrzebny krok na drodze ku zerowej emisji zanieczyszczeń. Niski poziom hałasu i wibracji oraz brak spalin oznacza, że elektryczne samochody ciężarowe i maszyny bez trudu spełniają rygorystyczne regulacje środowiskowe, którym podlegają obszary miejskie, zamknięte przestrzenie czy niektóre zadania. Otwiera to nowe możliwości w zakresie urbanizacji i infrastruktury drogowej.

Samochód ciężarowy Volvo FE Electric 6X2 został zbudowany w zakładzie Volvo w Blainville sur Orne we Francji. Posłuży do dostarczania i odbioru narzędzi i części zapasowych używanych podczas prac wyburzeniowych prowadzonych na terenie linii nr 16 (część 1.) i linii nr 15 (część T2B) w ramach projektu Grand Paris Express. Każdego dnia pokona około 150 km, nie emitując przy tym ani grama spalin.

Elektryczna minikoparka Volvo ECR25 Electric zostanie wykorzystana przez firmę Eiffage do pomocy w pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych. Nie emituje CO2, a poziom hałasu i wibracji jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnych maszyn z silnikiem Diesla. Ważąca 2,5 tony maszyna oferuje taką samą wydajność, co konkurencyjna koparka z silnikiem wysokoprężnym, a w zależności od wykonywanych zadań jej akumulator wystarcza na nawet cztery godziny pracy. Minikoparkę Volvo ECR25 Electric zaprojektowano i zbudowano w zakładzie Volvo CE w Belley we Francji.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa/rynek międzynarodowy
E-mail: anne.bast@volvo.com