Construction Equipment Polska

System Volvo Dig Assist – nie mógłbym się bez niego obejść nawet przez jeden dzień

Patrik Ekström, operator zatrudniony w firmie LMBab, mówi, że dostępna w koparkach Volvo funkcja Dig Assist ogromnie ułatwiła mu pracę. Oferowany tylko przez firmę Volvo nowy, przyjazny dla użytkownika system pomaga operatorom bezpiecznie i precyzyjnie wykonywać prace przy użyciu koparki, i to w ułamku czasu.

Gdy latem ubiegłego roku szwedzka firma budowlana LMBab kupiła nową koparkę kołową EWR150E o małym promieniu obrotu, powiększając w ten sposób swój park maszyn Volvo, bardzo zależało jej na wypróbowaniu nowego systemu Volvo Co-Pilot z funkcją Dig Assist. Sześć miesięcy później wykonawca nie jest rozczarowany.

Bardzo precyzyjne czujniki ciśnienia i położenia osprzętu roboczego, dostarczają w czasie rzeczywistym danych na zamontowanym w kabinie 10-calowym kolorowym ekranie dotykowym Volvo Co-Pilot z systemem Android oraz do "chmury".

Zależnie od tego, czy klient wybrał wersję 2D, "in-field design" czy wersję 3D, funkcja Dig Assist pozwala operatorowi nastawić docelową głębokość wykopu lub nachylenie skarpy, a nawet skomplikowane trójwymiarowe kształty, a następnie monitorować postęp prac i otrzymywać powiadomienia po osiągnięciu wymaganych parametrów.

Firma LMBab korzysta obecnie z wersji 2D, ale zamierza ją zamienić na wyższą. – Projektujemy i wykonujemy wykopy pod wodociągi i drogi, a funkcja Dig Assist nam w tym pomaga – mówi operator Patrik Ekström. – Jest prosta i wydajna. Sądzę, że wkrótce przejdziemy na wersję 3D.

BEZPIECZNIEJSZY PLAC ROBÓT

Funkcja Dig Assist nie tylko pomaga zwiększyć precyzję i wydajność prac, lecz także podnieść poziom bezpieczeństwa. Dzięki niej operator nie musi wychodzić z kabiny w celu ręcznego sprawdzenia kąta nachylenia czy poziomu, a geodeci nie muszą wytyczać wykopów. A pokładowy system ważenia w znacznym stopniu ogranicza ryzyko przeciążenia maszyny.

ŁATWE ZARZĄDZANIE FLOTĄ MASZYN

Dzięki temu, że informacje o maszynach są też dostarczane do chmury, funkcja Dig Assist jest równie przydatna dla zarządcy parku maszyn jak i dla operatorów. Takie dane jak łączna liczba przemieszczonych ton dziennie, obciążenie łyżek czy czas pracy na biegu jałowym sprawiają, że zarządca parku maszyn może łatwo identyfikować obszary, w których można poprawić efektywność pracy lub wydajność, a także wyznaczać cele.

– Funkcja ta rejestruje dane i pozwala nam analizować je tak często, jak chcemy – wyjaśnia Patrik Ekström.

W kategorii maszyn od 15 do 30 ton system Volvo Co-Pilot z funkcją Dig Assist jest dostępny do koparek gąsienicowych EC220E, EC250E i EC300E oraz do koparek kołowych EW160E, EWR150E i EWR170E.

Od momentu gdy Patrik Ekström zaczął pracować na koparce EWR150E wyposażonej w system Volvo Co-Pilot z funkcją Dig Assist, nie chciałby wrócić do poprzednich metod pracy. – To bardzo dobry system i szczerze mówiąc, nie mógłbym się teraz bez niego obejść nawet przez jeden dzień – podsumowuje.