Construction Equipment Polska

Stage V: Zoptymalizowane pod kątem przyszłości

Volvo Construction Equipment prezentuje na targach Bauma w Monachium silniki zgodne z normą Stage V.

Volvo CE will be delivering maximum power and performance with new engine technology

Nowe przepisy dotyczące emisji, EU Stage V, które wchodzą w życie w tym miesiącu, sprawiają, że producenci silników i maszyn budowlanych stają przed największym do tej pory wyzwaniem pod względem emisji. Wraz z nową technologią silników, która stanowi kolejny krok do przodu w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, Volvo CE zaoferuje maksymalną moc i osiągi.

Norma Stage V wprowadza limity liczby cząstek stałych (PN) dla wszystkich producentów silników o mocy od 19 kW do 560 kW, co wymaga, aby filtry cząstek stałych (DPF) stanowiły element układu oczyszczania spalin (EATS) emitowanych przez silniki zamontowane w maszynach. Ponadto zwiększony będzie nacisk na poziom emisji podczas eksploatacji maszyn.

Dla silników o mocy powyżej 130 kW i poniżej 56 kW limity weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Natomiast w odniesieniu do silników o mocy w przedziale od 56 do 130 kW przepisy wejdą w życie rok później, czyli 1 stycznia 2020 r. Jeśli chodzi o te silniki, to Volvo CE już teraz znajduje się na czele stawki, ponieważ firma podjęła decyzję o wprowadzeniu silników zgodnych z normą Stage V w obu wspomnianych przedziałach mocy już na początku tego roku.

Mats Andersson, wiceprezes ds. marketingu i wsparcia sprzedaży regionu dystrybucji EMEA w Volvo CE mówi: „Producenci działają pod zwiększoną presją, by zapewnić zgodność silników z najsurowszymi normami emisji, a te nowe przepisy UE stawiają jak do tej pory najwyższe wymagania. Jednak dzięki szybkiemu wprowadzeniu silników zgodnych z normą Stage V firma Volvo CE udowodniła, że zależy jej na tym, by już dziś budować dla swoich klientów bardziej zrównoważoną przyszłość.”

Gama wyrafinowanych silników zgodnych z normą Stage V została skonstruowana nie tylko po ty, by spełnić surowe wymagania, lecz także zaoferować szereg korzyści producentom sprzętu i operatorom. Należą do nich:

  • Wydajność: optymalizacja mocy w celu umożliwienia maksymalnego wykorzystania przez klienta i zapewnienia wysokiego zwrotu z inwestycji.
  • Dyspozycyjność: zapewnienie wytrzymałości, niezawodności i łatwego serwisowania silnika.
  • Koszt posiadania: ograniczenie do minimum zużycia paliwa i kosztów obsługi technicznej.
  • Ekologia: redukcja emisji w celu ochrony środowiska i spełnienia wymagań przepisów.

To konkurencyjne rozwiązanie będzie zasadniczo takie samo jak w istniejących silnikach zgodnych z normą Stage IV, z tą różnicą, że filtr DPF jest obecnie wymagany w maszynach z silnikami o mocy od 19 do 36 kW.

Wysoko zaawansowany układ przeszedł liczne testy w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych, aby zapewnić spełnienie obecnych i przyszłych potrzeb klientów. Nowy, udoskonalony układ jest wyposażony w chłodnicę powietrza doładowującego, która chłodzi powietrze dolotowe w celu poprawy efektywności działania, oraz w turbosprężarkę o zmiennym kącie ustawienia łopatek (VGT), której zadaniem jest optymalizacja proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej odpowiednio do zmieniających się warunków albo w turbosprężarkę o stałym kącie ustawienia łopatek z przepustnicą spalin (WG). Zadaniem filtra DPF jest usuwanie cząstek stałych albo sadzy ze spalin emitowanych przez silnik wysokoprężny, natomiast katalizator utleniający (DOC) ma za zadanie utleniać węglowodory i tlenek węgla, w wyniku czego powstają dwutlenek węgla i woda.

Pasywna regeneracja układu oczyszczania spalin eliminuje niezaplanowane przestoje podczas eksploatacji. Aktualne wyniki testów pokazują, że w normalnych warunkach roboczych nie będzie potrzebna regeneracja na postoju – temperatura spalin jest automatycznie otrzymywana na optymalnym poziomie.

I wreszcie jest też funkcja recyrkulacji spalin – z chłodzeniem lub bez – która obniża poziom emisji poprzez kierowanie części spalin z powrotem do silnika.

Efektywność wykorzystania paliwa i maksymalna dyspozycyjność to tematy kluczowe dla Volvo CE, dzięki czemu klienci mogą mieć pewność, że ich maszyny spełniają najsurowsze normy emisji i zostały w pełni zoptymalizowane pod kątem przyszłych potrzeb.

Volvo CE wykorzystuje najnowsze technologie opracowywane w całej Grupie Volvo w celu jak najlepszego służenia klientom. Producenci sprzętu i operatorzy mogą też być pewni, że ich potrzeby zostaną zaspokojone dzięki globalnej firmowej sieci serwisu posprzedażnego.