Construction Equipment Polska

Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce

Regeneracja, przebudowa i ponowne użycie sprzętu budowlanego pozwalają maszynom przetrwać kolejne pokolenie.

Volvo CE – Gospodarka o obiegu zamkniętym w praktyce

Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest niezwykle ważne do osiągnięcia celu, jakim jest uzyskanie zerowych emisji netto. Utrzymanie sprawności maszyn budowlanych i ich części, a tym samym wydłużenie ich okresu eksploatacji, jest jednym z głównych celów zrównoważonego rozwoju firmy Volvo CE. To podejście okazuje się być również popularne wśród klientów.

Odejście od liniowego modelu biznesowego, w którym wytwarzamy nowe produkty i zwyczajnie wyrzucamy je po zakończeniu eksploatacji, na rzecz modelu o obiegu zamkniętym, w którym kluczowe znaczenie ma regeneracja, przebudowa, ponowne użycie i recykling, jest właściwe dla klientów, a także naszej planety.

Maszyny Volvo CE są projektowane tak, aby ich eksploatacja wywierała jak najmniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne. Okres eksploatacji każdej maszyny budowlanej jest szczegółowo analizowany już na etapie projektowania. Im mniej materiałów zużywamy do produkcji nowych części i maszyn, tym bardziej oszczędzamy nasze cenne zasoby naturalne.

Nowe życie starych części

W Volvo Reman stare podzespoły otrzymują nowe życie. Wszystkie podzespoły, począwszy od silników i sąsiadujących elementów, poprzez skrzynie biegów, części hydrauliczne, elementy układu napędowego, a skończywszy na układach elektronicznych, po całkowitym rozmontowaniu, wyczyszczeniu, sprawdzeniu i naprawie w celu doprowadzenia ich do jak najlepszego stanu, zyskują drugą młodość.

Volvo Reman – David ForsmanDavid Forsman, kierownik ds. produktów w Volvo Reman, powiedział: „Zasoby naszej planety są ograniczone, więc musimy używać ich ostrożnie, wiedząc, że czerpiemy z nich maksymalne korzyści. W Volvo Reman bierzemy stare, zużyte części i stosując wszelkie dostępne aktualizacje oraz najnowsze specyfikacje, w wielu przypadkach sprawiamy, że są one jeszcze lepsze niż były w momencie pierwszego zakupu.

„Używamy ponownie do 85% oryginalnych materiałów, a wszystko, czego nie damy rady ponownie wykorzystać, zostaje poddane recyklingowi. Przywracając stare części do stanu nowości, utrzymujemy je w obiegu zamkniętym i eliminujemy konieczność produkowania nowych podzespołów. Regeneracja podzespołu Reman zużywa o 80% mniej energii w porównaniu do produkcji nowej części, co oznacza również znaczne ograniczenie emisji CO2”.

Utrzymywanie tempa rozwoju

Zobowiązanie firmy Volvo CE do wydłużenia maksymalnego okresu eksploatacji maszyn obejmuje nie tylko poszczególne części, ale też całe maszyny. W ramach programu Certyfikowany Remont stare maszyny zyskują drugie, a nawet trzecie życie. W certyfikowanych warsztatach Volvo zużyte części są remontowane lub zastępowane zatwierdzonymi używanymi częściami Volvo. Zanim gotowa do pracy maszyna trafi z powrotem do klienta, może zostać ulepszona, np. poprzez dodanie klimatyzacji czy nowego fotela operatora. 

„W ramach programu Certyfikowany Remont Volvo możemy dostosować zakres remontu i ulepszenia do unikatowych potrzeb klienta, aby jego maszyna była zgodna z najnowszymi specyfikacjami”, powiedział David Forsman. „Prace mające na celu wydłużenie okresu eksploatacji i zwiększenie wydajności maszyn są wykonywane przez wykwalifikowanych inżynierów”.

Certyfikowane warsztaty istnieją już w całej Europie i na rynkach międzynarodowych – w Ameryce Północnej, Indonezji i Chinach. W planach jest powstanie kolejnych, które wydłużą okres eksploatacji maszyn Volvo na całym świecie.

Kto nie trwoni, ten ma

Zatwierdzony przez Volvo CE sprzęt używany to idealne rozwiązanie dla klientów chcących kupić używaną maszynę. Używane maszyny są sprawdzane przez wyszkolonych techników Volvo, aby zagwarantować jakość, wydajność i niezawodność oraz są objęte gwarancją Volvo Approved Used, dzięki czemu klienci mogą być spokojni o swoje maszyny.

Volvo CE – Anders Sjöström„Rynek zatwierdzonych maszyn używanych jest ogromny i stale się powiększa”, powiedział Anders Sjöström, kierownik ds. sprzętu używanego w Volvo CE na region europejski i międzynarodowy. „Prawie nie nadążamy z zapotrzebowaniem.

„Maszyny używane są oczywiście tańsze od nowych, a klienci są również zadowoleni z tego, że można je kupić od ręki i nie trzeba długo czekać na ich dostawę. Wiedzą też, że kupując zatwierdzony przez Volvo sprzęt używany, otrzymują wysokiej jakości maszyny gotowe do pracy”.

Przynosi to również oczywiste korzyści dla środowiska. Przykładowo, kupując zatwierdzone przez Volvo używane wozidło przegubowe A40G, można zmniejszyć emisje CO2 o około 100 ton w porównaniu do produkcji nowej maszyny. Gdy okres eksploatacji używanej maszyny dobiegnie końca, 95% zastosowanej w niej materiałów można poddać recyklingowi. 

Anders dodał: „Klienci użytkują nową maszynę średnio przez trzy lata. Wyraźnie widać, że po tym czasie pozostaje w niej jeszcze sporo życia. Właśnie dlatego zależy nam, aby wydłużyć do maksimum okres eksploatacji naszych maszyn. Jest to korzystne zarówno dla klientów, jak i środowiska”.

Coraz większa liczba klientów wyznacza sobie własne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Oferując używane części i maszyny, Volvo CE dostarcza szeregu różnych rozwiązań pomagających klientom realizować ich zobowiązania oraz pozwala przetrwać kolejne pokolenie ich maszynom.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906