Construction Equipment Polska

Volvo CE wprowadza do oferty 100-tonowe wozidło sztywnoramowe

Nowe wozidło R100E (klasy 100t) marki Volvo Construction Equipment ma wszystkie cechy potrzebne, aby narzucić nowe reguły gry wśród maszyn dla kopalń i kamieniołomów. Konstrukcję maszyny podporządkowano przede wszystkim optymalizacji całkowitych kosztów posiadania.

Nowy model R100E to zarówno pod względem wymiarów, jak i pojemności, największa taka maszyna w ofercie Volvo Construction Equipment. Wszystko wskazuje na to, że dzięki optymalizacji wydajności, dyspozycyjności i komfortu operatora będzie skutecznie obniżać koszty eksploatacyjne ponoszone przez klientów.

Ta przełomowa maszyna stworzona została na fundamencie tradycji sięgającej roku 1919. Zakłady Volvo CE w Motherwell od 70 lat projektują, wytwarzają i dystrybuują wozidła sztywnoramowe. A dzisiaj żadna maszyna nie może mierzyć się z modelem R100E pod względem technicznej doskonałości, za którą stoi niemal stulecie doświadczeń.

Więcej przewiezionego materiału, większe zyski


Volvo Rigid Hauler R100E T2Najnowsza gwiazda we flocie Volvo oferuje rzeczywistą ładowność na poziomie 95 t i umożliwia operatorom szybszą realizację celów produkcyjnych. Sercem napędu R100E jest wysokiej klasy silnik o imponującej mocy 783 kW (1075 KM). Układ napędowy pozwala na uzyskanie wysokiego momentu obrotowego, niezrównanej siły uciągu, które zapewniają optymalną trakcję. Za sterowanie napędem i przekazywaniem momentu obrotowego na koła odpowiada nowy układ Volvo Dynamic Shift Control, który automatycznie dopasowuje moment zmiany biegów do warunków panujących w miejscu pracy i do aktualnych danych operacyjnych.

R100E to maszyna stworzona dla kopalni odkrywkowych i kamieniołomów, w których koszty eksploatacji mają kluczowe znaczenie. Klienci mogą spodziewać się po wozidle R100E niższego kosztu przewozu — między innymi dzięki skrzyni o pojemności 60,4 m3 o kształcie litery V, który zapobiega wysypywaniu się materiału i pozostawaniu resztek po wyładunku. Ceniony w branży korzystny profil załadunku umożliwia operatorowi powtarzalne osiąganie docelowego średniego ładunku użytecznego (95 t), natomiast szybki układ wywrotu przyczynia się do skrócenia cyklu roboczego i ogólnego wzrostu wydajności.

Pojemność i szybkość transportu wozidła można w pełni optymalnie wykorzystać dzięki inteligentnym systemom monitorującym. Opcjonalny zintegrowany pokładowy system ważenia (On-Board Weighing — OBW) pomaga zadbać o to, by maszyna transportowała ładunek o optymalnej i bezpiecznej masie, przyczyniając się do dalszej optymalizacji produkcji i redukcji kosztów eksploatacji. System korzysta z zamontowanych na zewnątrz maszyny czujników nacisku, za pośrednictwem których monitoruje dane statystyczne o pracy maszyny i przekazuje je na wyświetlacz pokładowy. Informacje z maszyny mogą być nie tylko prezentowane w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu pokładowym, lecz są również dostępne zdalnie poprzez system telematyki Volvo CareTrack® przydatny operatorom i menedżerom flot jako narzędzie wspomagające planowanie.

Klienci zainteresowani zwiększaniem wydajności w obecnych i przyszłych projektach mogą, z pomocą lokalnego dealera Volvo, skorzystać z rozwiązania Volvo Site Simulation. System ten dostarcza klientom cennych informacji o maszynach, kompozycji floty i konfiguracji miejsca robót, pomagając w osiąganiu maksymalnej produktywności oraz optymalnym zarządzaniu parkiem maszynowym oraz kosztami eksploatacji.

Trwałość wynikająca z konstrukcji


Wytrzymała konstrukcja maszyny została podporządkowana dyspozycyjności i wydajności pracy, dlatego zadbano o skuteczną ochronę podzespołów i ich wysoką trwałość użytkową, a także wydłużono okresy międzyprzeglądowe.

Wozidło R100E z niezachwianą stabilnością pokonuje najtrudniejsze przeszkody terenowe, nigdy nie wymykając się spod kontroli. Solidna, wytrzymała maszyna ma nisko położony środek ciężkości, przemyślane nadwozie oraz inteligentnie zaprojektowane podwozie, w którym kolumny przednie McPhersona współpracują z dolnymi wahaczami trójkątnymi, a układ kierowniczy wymaga od operatora minimalnego wysiłku. Wykonywanie ciasnych skrętów nie stanowi żadnego problemu dzięki lekko, intuicyjnie działającemu układowi ze zdalnie sterowanym orbitrolem.Volvo Rigid Hauler R100E T2

R100E to maszyna zaprojektowana pod kątem optymalnej wydajności i produktywności, przyjazna dla operatora, stabilna i łatwa w prowadzeniu — a jednocześnie zbudowana tak, by ewentualne naprawy kosztowały jak najmniej. Duże odległości między elementami przedniego zawieszenia pozwalają na skuteczne pochłanianie wstrząsów pochodzących od ładunku i nawierzchni, a także pomagają uniknąć uszkodzenia ważnych podzespołów. Do przemyślanych pod tym kątem rozwiązań należy także rama o konstrukcji „chomąta”, zaprojektowana z myślą o przejazdach po nierównym terenie. Rama wykonana jest z profili stalowych o przekroju skrzynkowym, a w miejscach narażonych na największe obciążenia zastosowano odlewy ze stali o podwyższonej wytrzymałości, pochłaniające wstrząsy przenoszone od podłoża. Wszystkie otwory w ramie są dodatkowo zabezpieczone tulejami. Ramę i nadwozie poddano szeroko zakrojonym, kosztownym testom, które obejmowały m.in. symulację obciążeń zmęczeniowych odpowiadających 60 tysiącom godzin pracy. Nadwozie wozidła R100E wykonane jest z wysoce odpornej na uderzenia i ścieranie stali o twardości 400 HBW. Tak zbudowana maszyna będzie służyć długo i niezawodnie.

Wybór operatorów


Wozidło R100E to maszyna wydajna, a jednocześnie stwarzająca operatorowi doskonałe warunki do efektywnej i bezpiecznej pracy w kabinie z certyfikatem ROPS/FOPS. Miejsce pracy operatora jest dobrze izolowane od hałasu i wstrząsów, a zawieszenie kabiny na poduszkach hydraulicznych korzystnie wpływa na komfort jazdy.

Volvo Rigid Hauler R100E T2

Ze swojego fotela, umieszczonego po lewej stronie kabiny, operator może obserwować teren robót i otoczenia maszyny przez duże przeszklenia, w tym przednią szybę o niskim nachyleniu. Uzupełnieniem dobrej widoczności bezpośredniej jest układ obserwacji dookólnej 360°: Volvo Smart View. W skład systemu wchodzi szereg kamer zewnętrznych o wyjątkowo szerokim kącie obserwacji, a przekazywane przez nie obrazy przekształcane są w wyświetlany na ekranie pokładowym widok pojazdu i jego otoczenia z lotu ptaka. Korzyści z systemu zapewniającego 360-stopniową widoczność nie ograniczają się do zwiększenia bezpieczeństwa operatora i pozostałego personelu. Dookólna obserwacja ogranicza również ryzyko kolizji z innymi przedmiotami i uszkodzenia maszyny lub jej opon, zwłaszcza podczas cofania — ponieważ umożliwia operatorowi bezpieczne omijanie przeszkód terenowych. A mniejsze ryzyko przypadkowego uszkodzenia maszyny oznacza niższe koszty napraw i większą dyspozycyjność.

Wszystkie wyświetlacze i elementy sterujące obsługiwane palcami są ergonomicznie rozmieszczone i dostępne z wszechstronnie regulowanego fotela z zawieszeniem pneumatycznym. Operator może łatwo dopasować ustawienia fotela Volvo do budowy swojego ciała. Kabina jest szczelna i wyposażona w układ wentylacji pracujący z nadciśnieniem, ogrzewania i klimatyzacji, a w jej obszernym wnętrzu łatwo jest utrzymywać porządek i skupić się na pracy.

Podobnie jak wszystkie maszyny Volvo, wozidło sztywnoramowe zaprojektowane jest z myślą o bezpieczeństwie, które uwzględniono w każdym aspekcie konstrukcji. Wszystkie systemy maszyny, w tym wyłączniki awaryjne, są łatwo dostępne, co sprzyja bezpieczeństwu zarówno operatora, jak i personelu pracującego na terenie robót. Zwalniacz w skrzyni biegów oraz układ jazdy utrzymujący obroty na biegu jałowym ułatwiają zachowanie kontroli nad maszyną podczas zjazdów ze wzniesień, a zabezpieczenie przed zbyt dużą prędkością obrotową silnika automatycznie redukuje obroty do bezpiecznego poziomu.

Łatwe przeglądy


Volvo Rigid Hauler R100E T2Regularne przeglądy serwisowe są istotne dla zapewnienia trwałości użytkowej maszyny i umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych problemów. Konstrukcja wozidła R100E, które wyposażono w stopnie antypoślizgowe i bezpieczne podesty, ułatwia sprawne wykonywanie przeglądów, by maszyna mogła jak najszybciej wrócić do pracy. Wszystkie punkty obsługowe są dogodnie pogrupowane i dostępne z poziomu podłoża lub podestu serwisowego, tak aby konserwacja lub regulacja maszyny była bezpieczna i przebiegała sprawnie. Sposób montażu kół ułatwia ich szybkie zakładanie i zdejmowanie. Wewnątrz kabiny, na intuicyjnym panelu sterowania, operator może uzyskać dostęp do ogólnych danych diagnostycznych, które ułatwiają szybką analizę i rozwiązywanie ewentualnych problemów. Na desce rozdzielczej operator może na bieżąco monitorować stan maszyny i odczytywać ciśnienia w układach, temperatury, zużycie paliwa oraz informacje diagnostyczne silnika, skrzyni biegów i jednostki sterującej.

Wozidło R100E jest także wyposażone w zaawansowany system filtrowania oleju hydraulicznego, który obejmuje magnetyczne filtry ssące w każdym z wykonawczych układów hydraulicznych, a także system filtracji ciśnieniowej w układzie kierowniczym, pompie hamulcowej i zespołach chłodzących tylne hamulce. Zamontowane na silniku główne i dodatkowe filtry paliwa tworzą zaawansowany system dwustopniowej filtracji oleju, który usuwa szkodliwe zanieczyszczenia. Maszyna R100E wyposażona w liczne funkcje ochronne jest dobrze przygotowana do optymalnej eksploatacji, a jej konstrukcja pozwala na wydłużenie okresów międzyprzeglądowych, a tym samym obniżenie kosztów użytkowania.

W rzadkich przypadkach, gdy wozidło Volvo R100E wymaga większej uwagi niż rutynowy przegląd, zawsze są do dyspozycji eksperci Volvo, którzy służą specjalistyczną poradą za pośrednictwem rozbudowanej sieci dealerów i techników. Łącząc lokalne kompetencje z doskonałą znajomością branży górniczej na całym świecie, Volvo oferuje klientom całą gamę rozwiązań — od systemów telematycznych generujących raporty o maszynie aż po umowy serwisowe Volvo (Volvo Service Agreement — VSA) i przedłużone gwarancje — które sprzyjają wysokiej rentowności w całym okresie eksploatacji maszyny.

Najważniejsze dane techniczne:

Ładowność kg / funty 95000 / 209,439
Pojemność skrzyni, wg SAE z nadsypem 2:1, m3/ y3 60,4 / 79
Masa netto kg / funty 69550 / 153,331
Masa brutto kg / funty 164550 / 362,770
Silnik Cummins QST30 CAC (Tier 2 / Stage II)
Maksymalna moc silnika brutto kW / KM 783 / 1,050
…przy obr./min 2100
Maks. moment obrotowy brutto wg SAE J1349 Nm / funt-siła stopa 4 631 / 3,416
…przy obr./min 1300
Maks. prędkość km/h / mph 50 / 31.1

Uwaga: ilustracje z tego komunikatu prasowego można pobrać bezpośrednio, klikając tutaj