Construction Equipment Polska

Porady eksperta

Za pośrednictwem Facebooka otrzymujemy pytania od użytkowników maszyn jak je utrzymywać w optymalnej sprawności. "Porady eksperta" będą starały się odpowiadać na ich pytania.

Porady eksperta Volvo cz.1

Ekspertem będzie Paweł Chmielewski - Manadżer Produktu w Volvo Maszyny Budowlane Polska. Posiada on wieloletnie doświadczenie w branży i olbrzymią wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji maszyn budowlanych. Oprócz roli konsultanta Paweł przeprowadza szkolenia ECOOPERATOR - podnoszące umiejętności operatorów. 

Dzisiejsze porady dotyczą mycia maszyn i silników. Pracują one w warunkach zapylenia co wymusza konieczność ich mycia. Przed przystąpieniem do tej czynności proszę pamiętać o poniższych warunkach:

1. NIGDY nie myjemy silników, które pracują lub przed chwilą zostały wyłączone. Zbyt duża różnica temperatur – gorący silnik i zimna woda - może grozić nawet pęknięciem bloku silnika lub kolektorów, turbiny itd.

2. ZAWSZE podczas mycia omijamy połączenia elektryczne oraz obudowy komputerów.

3. ZAWSZE uważamy podczas mycia chłodnic, żeby woda z myjki (pod ciśnieniem) nie uszkodziła lamelek w rdzeniu chłodnicy.

4. ZAWSZE omijamy podczas mycia obudowę filtrów powietrza. Są one wykonane z impregnowanego papieru, ale nie są wodoodporne.

5. ZAWSZE staramy się unikać zbędnego nasączania materiałów wygłuszających pod pokrywą silnika.

6. ZAWSZE starajmy się, aby nie kierować zbyt blisko dyszy myjki wysokociśnieniowej na elementy „miękkie” (guma, plastik itd.) bo grozi to ich przecięciem.

7. ZAWSZE myjemy maszynę w miejscu do tego przeznaczonym. Środek myjący powinien spływać do osadnika z separatorem płynów ropopochodnych, żeby nie zanieczyszczać środowiska.

8.  NIGDY nie uruchamiamy maszyny zaraz po myciu. Trzeba odczekać aż maszyna wyschnie. Szczególnie dotyczy to chłodnicy – pył i kurz natychmiast osadzi się w mokrych miejscach i ponowne zmycie go będzie bardzo trudne.


To tyle na temat mycia maszyn. Jeżeli macie pytania do naszego eksperta wypełnijcie proszę formularz, do którego doprowadzi Was ten link.

Porady eksperta Volvo

Volvo — wyszukiwarka dealerów — strona główna
Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz do nas, a z chęcią udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania.

Kontakt do nas