Akumulator litowo-jonowy: stosowany obecnie w większości pojazdów elektrycznych, w tym w maszynach elektrycznych Volvo, ze względu na doskonałą sprawność, wysoką wydajność w wysokich temperaturach i wysoki stosunek mocy do masy. Istnieją jednak akumulatory o różnych typach technologii chemicznych i mieszankach. W akumulatorach litowo-jonowych do przekazywania energii elektrycznej (elektronów) między katodą (+) i anodą (-) stosuje się jony litu. Nie mają efektu pamięci, mają niski poziom samorozładowania i można je szybko ładować.
Technologia chemiczna akumulatora: odnosi się do materiałów stosowanych w katodzie akumulatora. We współczesnych pojazdach elektrycznych są to zazwyczaj lit i inne metale.
Akumulator NMC: akumulator litowo-jonowy, w którym jako materiał katody stosuje się lit, nikiel, mangan i kobalt.
Akumulator litowo-jonowy: akumulator litowo-jonowy, w którym jako materiał katody stosuje się fosforan litu.
Akumulator NCA: akumulator litowo-jonowy, w którym jako materiał katody stosuje się nikiel, kobalt i aluminium.
Akumulator kwasowo-ołowiowy: tradycyjnie stosowany w branży motoryzacyjnej akumulator kwasowo-ołowiowy wykorzystuje porowatą anodę ołowiową (-) i katodę z dwutlenku ołowiu (+) zanurzone w elektrolicie kwasu siarkowego. Stosuje się je w maszynach elektrycznych Volvo w celu dostarczania dodatkowej energii elektrycznej do układów sterowania, oświetlenia i podzespołów pomocniczych. Mogą być one ładowane z głównego akumulatora litowo-jonowego za pomocą wbudowanej przetwornicy.
System zarządzania akumulatorem: jest to kluczowy element pojazdów elektrycznych, który zarządza, zabezpiecza i monitoruje akumulator, aby chronić go przed niewłaściwym użytkowaniem i uszkodzeniem. Wydłuża także jego trwałość i gwarantuje, że jest on zawsze gotowy do użycia.
System zarządzania temperaturą: kolejny istotny element pojazdu elektrycznego, który reguluje temperaturę i zapewnia optymalną wydajność.
Odzyskiwanie energii: gdy pojazd zwalnia lub hamuje, zazwyczaj część energii kinetycznej pojazdu jest tracona. Odzyskiwanie energii pozwala odzyskać energię, która w przeciwnym razie zostałaby utracona, i przekazać ją z powrotem do akumulatora.
Kondycja (SoH): szacunkowa miara ogólnej kondycji akumulatora. Niestety, akumulatory nie działają wiecznie i z czasem ich pojemność zaczyna powoli maleć. Jest to normalny proces, na który wpływają takie czynniki, jak temperatura, intensywność użytkowania oraz częstotliwość ładowania i rozładowywania.
Ładowarka pokładowa (OBC): element pojazdu elektrycznego, który konwertuje prąd przemienny na prąd stały potrzebny do ładowania.
Moduł dystrybucji zasilania (PDU): zasadniczy element układu elektrycznego w pojeździe elektrycznym rozprowadzający odpowiednia ilość energii do właściwych miejsc, aby pojazd mógł prawidłowo działać.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Bądź na bieżąco i zapoznaj się z obszernymi zasobami na temat technologii ładowania oraz pojazdów elektrycznych.