Stacja ładowania: miejsce lub urządzenie, do którego można podłączyć i naładować pojazd elektryczny.
Jednostka zasilająca (PU, Power Unit): układ magazynowania energii zaprojektowany do dostarczania energii elektrycznej pojazdom elektrycznym i innym narzędziom zasilanym elektrycznie. Jednostki są dostępne w różnych rozmiarach i doskonale sprawdzają się tam, gdzie jest słaby lub utrudniony dostęp do sieci energetycznej.
Ładowanie ekologiczne lub odnawialne: ładowanie przy użyciu energii z naturalnych źródeł, takich jak wiatr, woda i światło słoneczne, a nie z paliw kopalnych.
Sieć energetyczna: wzajemnie połączona sieć, która dostarcza elektryczność (prąd przemienny) z miejsca wytworzenia przez linie energetyczne do odbiorcy.
Kilowat (kW): miara mocy elektrycznej i mocy wyjściowej energii, która odpowiada 1000 W. W uproszczeniu wskazuje ona, ile energii zużywa się lub wytwarza w danym momencie. Pojazdy elektryczne ocenia się na podstawie mocy wyjściowej w kilowatach, dlatego na przykład maszyna o mocy 100 kW zużywa energię znacznie szybciej niż maszyna o mocy 10 kW. 1 kW stanowi odpowiednik 1,341 konia mechanicznego (KM), czyli powszechnej jednostki energii do pomiaru mocy silników spalinowych.
Kilowatogodzina (kWh): oznacza ilość zużytej lub zmagazynowanej energii. Jest to przydatna jednostka miary do określania ilości energii zużywanej w czasie i pojemności akumulatora, a także do porównywania czasu pracy i czasu ładowania pojazdów elektrycznych.
Prąd przemienny (AC): powszechnie znany jako prąd z sieci elektrycznej, prąd przemienny to prąd elektryczny, który często zmienia wartość lub kierunek (stąd nazwa). Dlatego poziom napięcia zmienia się wraz z natężeniem prądu. Prąd przemienny jest powszechnie stosowany do dostarczania energii elektrycznej w domach i firmach, choć poziomy napięcia i natężenia prądu różnią się w zależności od kraju.
Prąd stały (DC): prąd stały to prąd elektryczny, który płynie tylko w jednym kierunku; dlatego napięcie pozostaje stałe. Akumulatory używają prądu stałego, przez co do przełączania między prądem stałym a przemiennym wykorzystywanym w zasilaniu sieciowym w systemach akumulatorowych potrzebne są urządzenia takie jak przetwornice i falowniki.
Napięcie (V): miara różnicy energii elektrycznej pomiędzy dwoma częściami obwodu. Im większa różnica energii, tym większe napięcie.
Ładowarka pokładowa: urządzenie, które przetwarza napięcie prądu przemiennego (AC) na napięcie prądu stałego (DC).
Złącze typu 2: złącze IEC 62196 typu 2 ma siedmiostykową wtyczkę z jedną płaską krawędzią.
Ładowarka DC: urządzenie do ładowania akumulatora prądem stałym. Prąd stały jest dostarczany bezpośrednio do akumulatorów pod odpowiednim napięciem za pośrednictwem wtyczki DIN (maszyny 48 V) lub wtyczki CCS (Combined Charging System) 2, która łączy w sobie trójstykowe złącze prądu przemiennego typu 2 z dwustykowym złączem prądu stałego.
Poniższe ilustracje przedstawiają gniazda 1-fazowe i 3-fazowe, które są zalecane do ładowania akumulatorowych pojazdów elektrycznych prądem przemiennym (AC). W całej Europie używa się ich różnych wariantów.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ładowarka AC: sposób ładowania akumulatorów pojazdów elektrycznych prądem przemiennym za pomocą złącza IEC 62196 typu 2.
Stan naładowania (SOC): przybliżona miara ilości energii pozostałej w akumulatorze. Stan naładowania zwykle wyraża się jako procent maksymalnego naładowania.
Czas pracy maszyny: czas, przez jaki urządzenie może pracować na całkowicie naładowanym akumulatorze, zanim będzie wymagać ponownego naładowania.