Construction Equipment Polska

Lepsze, szybsze, łatwiejsze w obsłudze: udoskonalone ładowarki kołowe Volvo L30 i L35

Poszerzona gama funkcji i zmiany podnoszące komfort pracy operatora — to tylko niektóre z udoskonaleń, jakie przynosi nowa generacja ładowarek kompaktowych L30 i L35 firmy Volvo Construction Equipment (Volvo CE).

Te maszyny o masie roboczej 5,7–6,4 tony — cenione i sprawdzone w takich zastosowaniach, jak budownictwo miejskie, gospodarka komunalna, kształtowanie krajobrazu, rolnictwo, gospodarka odpadami i recykling — wchodzą teraz na rynek w nowej odsłonie, z bardziej intuicyjną nawigacją i zmianami ułatwiającymi obsługę.

Zmodernizowane maszyny, przeznaczone dla klientów, którzy potrzebują ładowarki kołowej z łyżką o pojemności 1,0-1,2 m³ (lub udźwigu wideł w zakresie 2,4–2,6 tony), pozwalają szybciej realizować cykle robocze, a praca z nimi jest mniej męcząca dla operatorów. Modele te niezmiennie cechują się niezrównaną łatwością manewrowania, siłą pociągową i osiągami łyżki/wysięgnika.

Jeszcze lepsze warunki dla operatora

Choć już poprzednia generacja opisywanych ładowarek mogła pochwalić się znakomitą widocznością, nowe modele, ze smuklejszą tablicą rozdzielczą, oferują jeszcze szersze kąty widoczności do przodu i na boki. Operatorzy mają do dyspozycji bardziej intuicyjne funkcje nawigacji, obsługiwane pokrętłem na większym, 5-calowym wyświetlaczu, a także bardziej ergonomiczną dźwignię wielofunkcyjną — znaną już z modeli L20 Electric i L25 Electric.

Nowe opcje ułatwiające obsługę są czymś wyjątkowym w maszynach tej wielkości. Obejmują zaawansowane funkcje unoszenia wysięgnika na zadaną wysokość i poziomowania łyżki z uwzględnieniem limitów. Umożliwiają one:

  • automatyczne podnoszenie i odchylanie wysięgnika i osprzętu do wcześniej zaprogramowanych pozycji — za jednym naciśnięciem przycisku na dźwigni;
  • stosowanie ogranicznika podnoszenia i odchylenia, który zapobiega ustawieniu wysięgnika i osprzętu powyżej lub poniżej zadanej wysokości/głębokości i pomaga unikać kolizji. 

Doświadczeni operatorzy mogą w ten sposób precyzyjnie wykonywać powtarzalne operacje, mniej się przy tym męcząc, a ci mniej doświadczeni są w stanie szybciej realizować cykle załadunku. 

Nowy ogranicznik prędkości podnoszenia i odchylania ułatwia precyzyjne operowanie ciężkim ładunkiem/osprzętem z dużym wyczuciem, ponieważ ogranicza prędkości ruchów. Dla wysięgnika można definiować indywidualne ustawienia podnoszenia, opuszczania, przyciągnięcia do wewnątrz i wychylenia na zewnątrz. 

Praca z ciężkim ładunkiem staje się lżejsza za sprawą zoptymalizowanej kinematyki. Modele L30 i L35 generacji H z układem kinematyki Z mogą pracować z materiałem o większej gęstości i przenieść o 200 kg na m³ więcej niż L30G i L35G. 

Operatorzy wciąż mają do dyspozycji komfortową kabinę, uważaną za czołowe rozwiązanie w tej klasie maszyn — z regulacją kolumny kierownicy, fotela i prawego podłokietnika. W dodatku teraz dostęp do kabiny jest łatwiejszy, ponieważ kliny do kół umieszczono dalej od stopni. 

Szybsze ruchy

Unikalny elektrohydrauliczny główny zawór sterujący usprawnia dzielenie przepływu między funkcje hydrauliczne. Wysięgnikiem i osprzętem hydraulicznym można operować jednocześnie bez wpływu na charakterystykę ruchu.

Nadal dostępna jest — ceniona przez użytkowników poprzedniej generacji — możliwość jednoczesnego kierowania maszyną i szybkiego podnoszenia, ponieważ zastosowano niezależne pompy hydrauliczne.

Osiągi — nadal na najwyższym poziomie

Niezależnie od licznych zmian ładowarki te wciąż oferują znakomite osiągi, szybkość i wszechstronność. Cechy te wynikają w dużej mierze z bardzo wysokiej siły pociągowej na obwodzie koła i siły wyrywającej/podnoszącej — sił, jakich klienci mogliby oczekiwać od większych maszyn. Duża siła pociągowa jest rezultatem zastosowania kombinacji przegubu wahliwego i 100-procentowych blokad mechanizmów różnicowych na obu osiach, a za siłę wyrywającą odpowiada mocny układ kinematyki. 

Niespotykane w innych maszynach osie portalowe zapewniają najwyższy w tej klasie prześwit nad przeszkodami. Natomiast uchwyt osprzętu nadal pozwala na szybką wymianę różnych elementów zwykłych i hydraulicznych.

Opisywane maszyny charakteryzują się nie tylko świetną wydajnością i osiągami, lecz także ponadprzeciętną dyspozycyjnością. Kolejne dwa udoskonalenia w stosunku do poprzedniej generacji obejmują dostęp z poziomu gruntu do różnych punktów obsługowych — w tym filtrów paliwa, oleju silnikowego, powietrza i oleju hydraulicznego, akumulatora, chłodnicy, bagnetu do pomiaru oleju i wskaźników poziomu oleju hydraulicznego. Istotne są także długie okresy międzyprzeglądowe. W rezultacie więcej czasu eksploatacji maszyny przypada na efektywną pracę, a mniej na bieżący serwis.

Wyposażając zmodernizowane ładowarki kołowe w funkcje sieciowe, klienci uzyskują dostęp do różnych usług i rozwiązań cyfrowych, które pomagają unikać nieplanowanych przestojów i podnoszą rentowność eksploatacji. Maszyny L30 i L35 generacji H wyznaczają standard ładowarki kompaktowej w tej klasie wielkości, oferują znakomite osiągi i charakteryzują się niskimi kosztami posiadania.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych tych produktów: L30, L35

Główne dane techniczne

  Jednostka L30H L35H
Silnik   Volvo D3.3H Volvo D3.3H
Moc silnika brutto kW 55,4 55,4
Pojemność łyżki 1 1,2
Obciążenie wywracające (wg ISO/DIS 14397-1) kg 4 700 4 350
. . . przy pełnym skręcie Kąt 40 40
Siła odspajania kN 60 62
Udźwig hydrauliczny, maks. kN 64,5 61
Obciążenie wideł 80% kg 2 400 2 600
Masa robocza kg 5 750 6 150
Maksymalna prędkość jazdy — standard km/godz. 20 20
Maksymalna prędkość jazdy — wysoka km/godz. 30 30
Dane modelu L30H na podstawie L30G z kabiną, oponami 365/80 R20 i łyżką ogólnego zastosowania o pojemności 1,0 m³
Dane modelu L35H na podstawie L35G z kabiną, oponami 405/70 R20, układem kinematyki Z i łyżką ogólnego zastosowania o pojemności 1,2 m³

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906