Construction Equipment Polska

Rozściełacze Volvo z serii D — sterowanie, wydajność i technologie stołów na najwyższym poziomie

Rozściełacze P6820D ABG i P7820D ABG firmy Volvo Construction Equipment łączą w sobie moc, łatwość obsługi, optymalne zużycie paliwa, wszechstronne stoły i nieustannie udoskonalane funkcje. Wszystko po to, by zapewniać doskonałą jakość rozściełania.

Nowa generacja rozściełaczy, modele P6820D ABG i P7820D ABG, stanowi swoiste ukoronowanie przeszło pięćdziesięciu lat doświadczenia Volvo w dziedzinie rozściełania i innowacyjnych rozwiązań inżynierskich.

Weźmy pod uwagę najnowszą, rewolucyjną odsłonę elektronicznego układu sterowania rozściełaniem (EPM 3), który ujrzał światło dzienne podczas premiery rozściełaczy z serii D. Układ EPM 3 ułatwia sterowanie maszyną i optymalizuje pracę rozściełacza pod kątem konkretnych zastosowań. Wszystkie przyciski sterujące, umieszczone pod wygodnym do patrzenia kątem, wchodzą w skład jednego systemu, który pozwala operatorowi w sposób intuicyjny korzystać z poszczególnych funkcji roboczych. A dzięki ergonomicznie ulokowanemu pokrętłu wyboru są one łatwo dostępne i wygodne w obsłudze.

Funkcja zarządzania ustawieniami (Settings Manager) przechowuje w pamięci układu EPM 3 opcje skonfigurowane dla poszczególnych projektów, dzięki czemu operator może szybko odtworzyć zapisane parametry podczas realizowania podobnych projektów w przyszłości. Funkcja ta ułatwia rozruch maszyny i może być korygowana przez operatora w trakcie pracy rozściełacza, tak aby zoptymalizować wydajność i osiągnąć wysoką jakość rozściełania przy każdym zleceniu.

Widok z poziomu platformy operatora — rozciągający się w obszarze 360 stopni wokół rozściełacza — sprawia, że wystarczy rzut oka na zasobnik, kanał podajników ślimakowych czy stół, aby sprawdzić przepływ materiału i jego ilość. Nowe powierzchnie szklane po obu stronach platformy dodatkowo zwiększają widoczność, podnosząc ogólną wydajność i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nowoczesne oświetlenie robocze zrealizowane w technologii LED i lampy balonowe pozwalają operatorom zachować niezbędną podczas rozściełania precyzję nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, zamontowane pod daszkiem lampy wewnętrzne oświetlają platformę operatora i stopnie przez trzy minuty od chwili włączenia głównego wyłącznika oraz po wyłączeniu zapłonu. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby podnieść lub opuścić dach i błyskawicznie przygotować maszynę do rozściełania lub transportu. 

Komfort pracy operatora zdecydowanie podnoszą dach z wbudowaną izolacją przeciwdźwiękową, jak również automatyczny układ naciągu gąsienic niwelujący wibracje i zapewniający płynne działanie maszyny.

Moc zapewniająca wydajność

Oprócz układów ułatwiających sterowanie i podnoszących komfort pracy operatora rozściełacze Volvo P6820D ABG i P7820D ABG wyróżniają się pod wieloma innymi względami. Wrażenie robi zwłaszcza wysokiej klasy silnik Volvo. Duży moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej sprawia, że silnik Volvo doskonale współpracuje z układem hydraulicznym, oferując wiodącą na rynku moc, produktywność i efektywność wykorzystania paliwa. System sterujący pracą silnika wyposażono w adaptacyjny tryb ECO, który dostosowuje moc jednostki napędowej do warunków pracy. Ta domyślna funkcja ogranicza zużycie paliwa nawet do 30%, przekładając się na lepsze wyniki finansowe klientów i realne korzyści dla środowiska — bowiem właśnie one wyznaczały kierunek naszych działań podczas projektowania rozściełaczy z serii D.

Maszyny P6820D ABG i P7820D ABG, podobnie jak inne rozściełacze Volvo, emitują niski poziom hałasu, co docenią zarówno pracownicy ekipy budowlanej, jak i okoliczni mieszkańcy.

Pomysłowo zaprojektowane przedział silnikowy i maska zapewniają mnóstwo miejsca na ciągłą cyrkulację powietrza po włączeniu adaptacyjnego wentylatora. Dzięki temu chłodzenie silnika i układu hydraulicznego odbywa się efektywne nawet przy wysokich temperaturach otoczenia. Rozściełacze z serii D gwarantują wysoką jakość nawierzchni bez względu na warunki środowiskowe czy charakter realizowanego zadania, a to dzięki doskonałej integracji wielu funkcji i elementów, takich jak pojemny zasobnik, automatyczny układ napinania gąsienic czy Soft Dock.

Te zaawansowane rozwiązania, podobnie jak opcjonalny system Pave Assist, pozwalają łatwo uzyskać najwyższą jakość rozściełania. System Pave Assist, oparty na mechanizmach Volvo Co-Pilot, zwiększa funkcjonalność maszyny, dostarczając operatorom informacji o jakości i efektywności rozściełania w czasie rzeczywistym. Innowacyjne i autorskie rozwiązanie Volvo pomaga operatorom samodzielnie zarządzać działaniem rozściełacza. Narzędzia wchodzące w skład systemu Pave Assist to m.in. Material Manager, Thermal Profiling i Weather View.

Wiodące w branży stoły

Stoły firmy Volvo zaprojektowano z myślą o najwyższej jakości, jednorodności i gładkości układanej nawierzchni. Najlepsze w branży uniwersalne i wydajne stoły o szerokości rozściełania do 11 metrów, w jakie wyposażono rozściełacze Volvo P6820D ABG i P7820D ABG, umożliwiają pracę z różnymi materiałami.Volvo tracked paver P6820D T3 T4 F

Specjalnie zaprojektowane przez Volvo ubijaki pozwalają uzyskać docelową gęstość materiału na całej długości rozściełania. Ponadto są one dodatkowo wzmocnione, tak aby wyróżniały się długą trwałością. W zależności od zadania i warunków pracy klienci Volvo mogą wybierać spośród szerokiej gamy pojedynczych lub podwójnych ubijaków służących do uzyskiwania idealnie równej powierzchni. Ubijaki, w które wyposażono rozściełacze Volvo ABG, zapewniają maksymalne zagęszczenie wstępne za stołem — podczas rozściełania grubej warstwy asfaltu czy podbudowy z betonu cementowego (CTB).

Płynne i precyzyjne działanie hydraulicznych elementów przedłużających stołu zapewnia stabilna prowadnica wyposażona w dwa wyspecjalizowane siłowniki umieszczone po każdej stronie rozściełacza. Wzmocnione rury unieruchamiają elementy przedłużające, nawet gdy te poddawane są dużym naprężeniom. Dzięki temu uzyskiwana powierzchnia jest jednolicie zagęszczona.

Ponadto pracownicy budowlani bez trudu poradzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami napotykanymi podczas zleceń, błyskawicznie dodając lub zdejmując elementy przedłużające. Nie potrzebują do tego żadnych specjalnych narzędzi, a to dzięki opracowanemu przez Volvo systemowi szybkozłączy. O bezpieczeństwie i wysokiej jakości pracy decydują również nowe, sterowane hydraulicznie płyty końcowe stołu — łatwe w obsłudze dla operatora stołu, a przy tym pozwalające uzyskać z każdej strony równie zadowalający efekt.

Stoły VB 79/89 i VDT-V 79/89 pozwalają uzyskać idealny profil korony drogi. Elementy przedłużające wyposażono w dwie dodatkowe sekcje, których pochylenie można regulować w górę i w dół o 10% (5,7°), co umożliwia rozściełanie nieregularnych profili (na przykład z myślą o odwodnieniu nawierzchni) łatwiej, przy mniejszym zapotrzebowaniu na materiał i ekonomiczniej.

Optymalna dostępność

Aby zwiększyć wydajność i żywotność maszyn, Volvo umożliwia ich szybką i łatwą konserwację, a przy tym udostępnia szereg funkcji i usług wydłużających wytrzymałość części. 

Prostszy dostęp serwisowy do najważniejszych punktów kontroli technicznej sprawia, że rozściełacze Volvo z serii D skracają czas przestojów i ograniczają koszty eksploatacji, co rzecz jasna doceniają ich nabywcy. Zestawy serwisowe Volvo również zmniejszają koszty poprzez optymalizację wydajności i żywotności zużywających się części. Dostęp do wszystkich komponentów w ramach pojedynczego zestawu serwisowego Volvo pozwala klientom łatwo identyfikować te nadające się do wymiany.

Ponadto zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak menedżer interwałów serwisowych (Service Interval Manager), na bieżąco informują klientów o wymogach serwisowych. System ten powiadamia operatora o wymaganej lub planowej konserwacji i przechowuje informacje o historii serwisowania w pamięci układu EPM 3. Klienci mogą także zdalnie monitorować swoje maszyny, korzystając z systemu CareTrack®. Oferowany system telematyczny generuje szczegółowe raporty zawierające m.in. informacje na temat lokalizacji maszyny, jej eksploatacji, produktywności czy zużycia paliwa. Oprogramowanie diagnostyczne MATRIS pozwala dealerom Volvo analizować dane operacyjne maszyny. System ten śledzi poszczególne obszary aktywności i rozpoznaje, które z nich można udoskonalić. Dzięki temu zapewnia większe oszczędności i ogranicza zużycie maszyny.

Przedstawione inteligentne systemy — dostępne u dealerów Volvo — wraz z innymi usługami ułatwiają realizację ciężkich zadań oraz dbanie o ciągłość działania rozściełaczy P6820D ABG i P7820D ABG.

  P7820D ABG P6820D ABG
Emisja spalin silnika UE Stage 4 / EPA Tier 4f UE Stage 3A / EPA Tier 3 UE Stage 4 / EPA Tier 4f UE Stage 3A / EPA Tier 3
Typ silnika D8J D7E GEE3 D6J D6E GAE3
Moc silnika kW
KM
175
235
170
228
140
188
140
188
...przy prędkości obrotowej silnika obr./min 1 800 1 800 2 000 2 000
Szerokość bazowa m
stopy
2,548
8,36
2,548
8,36
2,548
8,36
2,548
8,36
Maksymalna szerokość rozściełania m
stopy
11
36,1
11
36,1
10
32,8
10
32,8
Wydajność rozściełania ton/godz.
krótkich ton/godz.
900
992
900
992
700
772
700
772
Maksymalna grubość warstwy mm
cale
300
11,8
300
11,8
300
11,8
300
11,8
Pojemność kosza zasypowego ton
krótkich ton
13,5
14,9
13,5
14,9
13,5
14,9
13,5
14,9
Masa ciągnika kg
funty
14 900
32 849
14 650
32 298
14 350
31 636
14 200
31 306