Construction Equipment Polska

Premiera nowej gamy wozideł sztywnoramowych Volvo CE

Nowe wozidła sztywnoramowe Volvo Construction Equipment z serii D zostały stworzone na fundamencie sprawdzonej, cenionej w branży koncepcji i wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne, które optymalizują zużycie paliwa i dyspozycyjność maszyn.

Firma Volvo Construction Equipment wzbogaciła swoją ofertę wozideł o modele sztywnoramowe R45D, R60D i R70D. Są to maszyny o ładowności od 41 do 65 ton (45–72 t) zaprojektowane z myślą o ograniczeniu zużycia paliwa — głównego składnika kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez klientów w branży — a jednocześnie łatwe i bezpieczne w użytkowaniu.

Chociaż wozidła sztywnoramowe serii D są nowymi maszynami, ich historia zaczęła się ponad 70 lat temu, gdy zespół ekspertów technicznych i inżynierów ze szkockich zakładów Volvo CE w Motherwell stworzył pierwszą wywrotkę terenową. Współczesne wozidła sztywnoramowe z serii D zostały zaprojektowane i są produkowane zgodnie z podstawowymi wartościami marki Volvo CE, w tej samej fabryce, w której od wielu dziesięcioleci powstawały poprzednie modele takich maszyn. Połączenie tradycji, wiedzy specjalistycznej i nowoczesnych procesów pozwoliło na stworzenie maszyn charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem jakości, niezawodności i wydajności.

Efektywność w standardzie


Wysokiej klasy silniki stosowane do napędu wozideł sztywnych R45D, R60D i R70D oferują doskonałe osiągi, wysoki moment obrotowy i moc sięgającą 567 kW (760 KM), nawet przy niskich prędkościach obrotowych. Jednocześnie charakteryzują się długimi okresami międzyprzeglądowymi i niewielkim zużyciem paliwa, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.Elektroniczna integracja między silnikiem a skrzynią biegów umożliwia płynną zmianę przełożeń, a w efekcie utrzymanie stałego napędu i przyspieszenia we wszelkich zastosowaniach wozidła. Zintegrowany system schematów zmiany przełożeń — udostępniający dwa tryby działania skrzyni biegów, Power i Economy — korzystnie wpływa na osiągi i zużycie paliwa, dostosowując charakterystykę przeniesienia napędu do warunków pracy maszyny. Operator może wstępnie wybrać tryb działania skrzyni biegów odpowiednio do obciążenia. Jednocześnie układ hydrauliczny zapewnia niezbędne natężenie przepływu dla systemów chłodzących i wykonawczych, by maszyna osiągała wydajność niezbędną do skrócenia cyklu roboczego i efektywnej eksploatacji.

Stworzone do wydajnej pracy


Oszczędne i inteligentne wozidła Volvo charakteryzują się konkurencyjnym stosunkiem mocy do masy, optymalnym doborem przełożeń i rozkładem masy, a przez to stwarzają operatorom dobre warunki do szybkiego osiągania celów produkcyjnych. Imponująca siła uciągu, uzyskiwana dzięki przemyślanej konstrukcji i konfiguracji całego układu napędowego, czyni z wozideł sztywnoramowych R45D, R60D i R70D idealne maszyny do transportu materiałów po stromych zboczach spotykanych często w kopalniach i kamieniołomach. Cały układ napędowy został skalibrowany pod kątem zwiększenia momentu obrotowego na tylnej osi o niskim przełożeniu, a w efekcie generowania dużej siły na obwodzie kół, co pozwala uzyskać znakomitą wydajność w niekorzystnych warunkach gruntowych i na stromych podjazdach.Odporne na ścieranie skrzynie o wysokiej pojemności i konstrukcji zapobiegającej stratom ładunku wykonane są ze stali o specyfikacji HARDOX 400 i ogrzewane spalinami, dzięki czemu po czystym wyładunku pozostaje w nich tylko minimalna ilość materiału. Aby osiągać jak największą wydajność w obecnych i przyszłych projektach, klienci mogą korzystać z szeregu inteligentnych rozwiązań, takich jak system Volvo Site Simulation, który dostarcza cennych informacji o maszynach, kompozycji floty i konfiguracji miejsca robót. Na produktywność pracy operatora korzystnie wpływają takie udogodnienia, jak układ kierowniczy o optymalnej charakterystyce i ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące, które dobrze leżą w dłoni. O komfort operatora dba wysoce wydajny układ ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Zbudowane z myślą o trwałości


Wozidła sztywnoramowe z serii D to z jednej strony maszyny o wysokiej wydajności podczas bieżącej pracy, a z drugiej — długofalowo korzystna inwestycja ze względu na wysoką dyspozycyjność, trwałość użytkową i istotne ograniczenie kosztów utrzymania oraz napraw. Maszyny te są poddawane rygorystycznym testom, które muszą potwierdzić ich gotowość do pracy w skrajnych warunkach i długowieczność zarówno całej maszyny, jak i poszczególnych podzespołów. Prosta konstrukcja wozideł obejmuje zespół ramy o rezerwie wytrzymałości dalece przekraczającej wymagania wynikające z rzeczywistych warunków eksploatacji. Równomierna dystrybucja masy — uzyskana dzięki centralnemu ulokowaniu skrzyni biegów i niskiemu położeniu środka ciężkości — sprawia, że uderzenia pochodzące od ładunku równo rozkładają się pomiędzy opony. Wysoce wytrzymałe podwozie wozideł jest odporne na skrajne naprężenia i skutecznie pochłania wstrząsy oraz drgania pochodzące od nawierzchni i procesów załadunku/rozładunku. W rezultacie konstrukcja maszyny charakteryzuje się większą trwałością użytkową, a koszty serwisowania są odpowiednio niższe.

Wozidła sztywnoramowe są korzystną inwestycją długoterminową dzięki rozwiązaniom, które zwiększają ich dyspozycyjność. Na trwałość użytkową głównego układu hamulcowego korzystnie wpływa zastosowanie — jako wyposażenia standardowego — zwalniacza w skrzyni biegów, który zmniejsza prędkość obrotową silnika i ogranicza konieczność stosowania hamulca zasadniczego. Ponieważ jak najdłuższy czas eksploatacji każdego z podzespołów ma zasadnicze znaczenie dla kosztów eksploatacji maszyny, wszystkie jej kluczowe komponenty są dobrze chronione. Na przykład w układzie hydraulicznym zastosowano kilkupoziomowe filtrowanie, które chroni olej hydrauliczny przed zanieczyszczeniami szkodliwymi dla maszyny. Kolejnym zabezpieczeniem jest tryb ochrony silnika, który samoczynnie ogranicza osiągi, aby nie dopuścić do uszkodzenia silnika, i powiadamia o tym fakcie operatora. Moc i prędkość obrotowa będą stopniowo zmniejszane, zależnie od tego, jak poważne było przekroczenie prawidłowych parametrów pracy. Do parametrów tych należy temperatura i poziom cieczy chłodzącej, a także położenie pedału gazu.

Dbałość o bezpieczeństwo mamy w genach


Wozidła z serii D to maszyny stworzone do ciężkiej pracy i wyposażone w rozwiązania, dzięki którym ta ciężka praca zawsze jest bezpieczna. Ze swojego miejsca w kabinie z certyfikatem FOPS i ROPS operator ma zapewnioną doskonałą widoczność otoczenia maszyny i terenu robót. Korzystny wpływ na widoczność ma ulokowanie fotela operatora po lewej stronie kabiny oraz system Volvo Smart View, w skład którego wchodzą cztery zewnętrzne kamery generujące na pokładowym monitorze ujęcie maszyny z lotu ptaka.

Kwestie bezpieczeństwa uwzględnione zostały w każdym aspekcie projektu tych wydajnych wozideł. W zachowaniu pełnej kontroli nad maszyną na stromych zjazdach i podjazdach pomaga operatorowi zwalniacz i opcjonalna blokada jazdy na biegu jałowym. Zabezpieczenie przed osiągnięciem zbyt wysokiej prędkości automatycznie wyhamowuje maszynę, a podczas jazdy z podniesioną skrzynią ładunkową odpowiednia blokada uniemożliwia zmianę biegu na wyższy. Dopełnieniem tych rozwiązań jest szereg innych funkcji zabezpieczających, takich jak hamowanie awaryjne i rezerwowy układ kierowniczy.

Łatwa konserwacja


Dla zagwarantowania długiego okresu eksploatacji i maksymalnej dyspozycyjności wymagane są regularne kontrole serwisowe, które pozwolą z wyprzedzeniem wykryć potencjalne problemy. Dostęp do maszyny z antypoślizgowych stopni i podestów jest łatwy i bezpieczny. Serwisant bezpiecznie sięga do dogodnie pogrupowanych punktów kontrolnych zarówno z szerokiego, zabezpieczonego podestu, jak i z poziomu gruntu, a konieczność używania narzędzi ograniczona jest do minimum. Do centralnie zamontowanej skrzyni biegów można dostać się bez demontowania innych podzespołów. Wewnątrz kabiny, na tablicy rozdzielczej, operator ma do dyspozycji wiele informacji diagnostycznych, które pomagają w szybkim analizowaniu i rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Gdyby konieczna była interwencja serwisu wykraczająca poza standardowy przegląd, klient zawsze może skorzystać z ogólnoświatowego zaplecza technicznego, warsztatowego i dealerskiego marki Volvo. Volvo, jako firma mogąca pochwalić się zarówno znajomością lokalnych realiów, jak i globalnym doświadczeniem w branży górniczej, stwarza swoim klientom warunki do ograniczania kosztów eksploatacji, m.in. poprzez zapewnienie bardzo dobrej dostępności części zamiennych, umowy serwisowe (Volvo Service Agreement) i możliwość telematycznego przesyłania raportów o maszynach.


 

Najważniejsze dane techniczne:

    R45D R60D R70D
Ładowność kg
funty
41 000
90,389
54 500
120,152
65 000
143,300
Pojemność z nadsypem 2:1, SAE m3
jard3
26
34
35
46
41,5
54
Masa robocza kg
funty
36 435
80,325
42 048
92,700
49 573
109,290
Masa całkowita kg
funty
77 435
170,715
96 548
212,852
114 573
252,590
Silnik   Cummins QSK19-C525 Cummins QSK19-C700 MTU-2000TA
Norma emisji spalin silnika   Tier 3 / Stage IIIA Tier 3 / Stage IIIA Tier 2 / Stage II 
Maksymalna moc silnika brutto kW
KM
392
526
522
700
567
760
...przy prędkości obrotowej silnika obr./min 2 000 2 000 2 100
Maks. moment obrotowy brutto wg SAE J1349 Nm
stopa funt siła
2 407
1,775
2 981
2,199
3 323
2,451
…przy prędkości obrotowej silnika obr./min 1 500 1 500 1 350
Maks. prędkość km/h
mi/h
65,0
40,4
57,5
35,7
57,0
35,4

Uwaga: ilustracje z tego komunikatu prasowego można pobrać, klikając tutaj.