Construction Equipment Polska

Ładowarki kołowe średniej wielkości z serii H oferują o 20% mniejsze zużycie paliwa

Zmodernizowane ładowarki kołowe Volvo L60H, L70H i L90H to wszechstronne, mocne maszyny, które oferują o 20% niższe zużycie paliwa, jeszcze większą niż dotąd uniwersalność i niższe koszty eksploatacji w całym okresie użytkowania.

Volvo wheel loader L60H T4F

Średnie ładowarki kołowe Volvo Construction Equipment są tak dobre, że aż trudno wyobrazić sobie, co można byłoby w nich poprawić. Ale zmodernizowane modele L60H, L70H i L90H dowodzą, że nawet najlepsza maszyna może stać się jeszcze doskonalsza. Jako pierwszy producent, który ponad pół wieku temu spopularyzował ładowarki kołowe, firma Volvo CE wykorzystała swoje niezrównane doświadczenie i kompetencje inżynierskie, by stworzyć zmodernizowane maszyny na fundamencie najważniejszych zalet typowych dla marki Volvo: niskiego zużycia paliwa, znakomitej wydajności, niezawodności oraz dyspozycyjności. Nowa generacja maszyn z serii H to ładowarki kompletne i jeszcze łatwiejsze w użytkowaniu, które potwierdzają czołową pozycję Volvo CE w tym sektorze rynku.

Do 20% większa wydajność

Ładowarka kołowa Volvo L90H T4FDo dziedzin, w których udało się uzyskać największy postęp, należy zużycie paliwa: pod tym względem nowe ładowarki kołowe średniej wielkości są nawet o 20% lepsze. Maszyny z serii H wyróżniają się potężnymi silnikami i inteligentnymi układami hydraulicznymi, a tym, co szczególnie korzystnie wpływa na zużycie paliwa w nowych modelach, jest funkcja sprzężenia mechanicznego napędu (lock-up). To opcjonalne rozwiązanie eliminuje straty w zmienniku momentu obrotowego, bezpośrednio, mechanicznie przekazując napęd z silnika do skrzyni biegów, co przekłada się na większą sprawność przeniesienia napędu na osie. Sprzężenie mechaniczne zmiennika momentu obrotowego załącza się automatycznie, bez interwencji operatora, a działanie tego mechanizmu można dostosować do specyfiki pracy, by jeszcze bardziej skrócić cykl roboczy i obniżyć zużycie paliwa. Wydajność pracy w każdym cyklu może być większa dzięki prędkości maksymalnej podwyższonej do 50 km/h oraz zastosowaniu sprzężenia mechanicznego. Po tym rozwiązaniu dostępnym w ładowarkach kołowych L70H i L90H, operatorzy mogą spodziewać się jeszcze lepszej charakterystyki reakcji napędu, większej zdolności do pokonywania wzniesień, przyspieszenia załadunku i transportu oraz większej płynności jazdy.
Aby dopasować działanie napędu do rodzaju pracy i warunków gruntowych, operator może w prosty sposób regulować siłę na obwodzie kół, ograniczając w ten sposób nie tylko zużycie paliwa, lecz również zużycie opon i buksowanie kół, co sprzyja bardziej skutecznemu napełnianiu łyżki. Aby moc silnika była jak najlepiej wykorzystana w każdym rodzaju pracy, maszyny z serii H są wyposażone w inteligentny układ sterowania Smart Control, który zapewnia stosowanie optymalnego momentu obrotowego w bieżących warunkach. Do obniżenia zużycia paliwa przyczynia się także specjalny pedał Eco, który stawia mechaniczny opór zniechęcający operatora do silniejszego otwierania przepustnicy, gdy prędkość obrotowa silnika przekroczy górną granicę optymalnego zakresu.

Większa wydajność.

Doskonała stabilność maszyny sprzyja wydajnej pracy. Na nowo zoptymalizowany zespół załadunkowy i przeprojektowany przeciwciężar przystosowany do pracy w trudnych warunkach zapewniają maszynie niezachwianą stabilność niezależnie od ukształtowania terenu. Model L90H charakteryzuje się także wysokością podnoszenia zwiększoną o 73 mm i o 3% większym obciążeniem wywracającym.
Zmodernizowane maszyny L60H, L70H i L90H są gotowe na każde wyzwanie, a jednocześnie zapewniają operatorowi komfort i bezpieczeństwo w kabinie Volvo, stwarzając doskonałe warunki do produktywnej pracy przez całą zmianę. W przestronnej kabinie Volvo wszystko podporządkowano wydajności pracy: włącznik zapłonu przeniesiony został w nowe miejsce, by łatwiej go było używać, elementy sterujące są ergonomicznie zaprojektowane, a osprzęt i otoczenie maszyny — doskonale widoczne. Korzystny wpływ na widoczność mają także przeprojektowane lusterka boczne i kamera wsteczna oraz opcjonalna kamera przednia.
Operowanie maszyną ułatwia wspomaganie serwoelektryczne. Ta funkcja opcjonalna zapewnia operatorowi pełne panowanie nad funkcjami hydraulicznymi, ułatwiając przełączanie między sterowaniem liniowym a jednodźwigniowym. Obserwując sytuację, operator może wybierać spośród trzech ustawień sterowania układem hydraulicznym, by dopasować działanie dźwigni do swoich preferencji. Dźwignia oferuje ustaloną pozycję trzeciej funkcji, automatyczne zatrzymanie wysięgnika na zadanej wysokości, powrót do kopania, a także funkcję poziomowania łyżki, która zapewnia automatyczny powrót łyżki z położenia wyładunku i podwinięcia. Na czytelnym wyświetlaczu Contronics, operator widzi wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące maszyny i może zmieniać różne ustawienia konfiguracji, siedząc w wygodnym, regulowanym fotelu.

Maszyny wielu talentów

Ładowarki kołowe nowej generacji, L60H, L70H i L90H, są nie tylko bardzo wydajne, lecz również gotowe do pracy w bardzo szerokim spektrum zastosowań dzięki mechanizmowi równoległego prowadzenia łyżki (TP). Mechanizm TP — występujący we wszystkich ładowarkach kołowych z serii H, od L60H do L220H — łączy w sobie zalety kinematyki typu Z i typu równoległego, pozwalając na osiągnięcie wysokiego wyrywającego momentu obrotowego i doskonałej równoległości ruchu w całym zakresie podnoszenia. Operator ma pełną kontrolę nad ładunkiem i pewność, że podczas operacji będzie on stale utrzymywany poziomo, a praca będzie przebiegać bezpiecznie i wydajnie.
Ładowarka kołowa Volvo L90H T4F Volvo ma narzędzia potrzebne do wykonania każdej pracy. Zmodernizowane ładowarki z serii H są kompatybilne z szeroką gamą specjalistycznego osprzętu, w tym z chwytakami, zamiatarkami, ramionami do przenoszenia, pługami śnieżnymi, a także z osprzętem wykonywanym na zamówienie, w odpowiedzi na szczególne potrzeby. Maszyny te mogą przenosić materiały o różnej gęstości, nawet ciężkie skały, współpracują z różnymi łyżkami Volvo, takimi jak łyżki ogólnego zastosowania, do równania, do odpadów i do lekkich materiałów. Aby efektywnie korzystać z osprzętu, operator może błyskawicznie zmieniać narzędzia na szybkozłączu Volvo, mając do dyspozycji kontrolkę potwierdzającą, że element osprzętu został zamocowany i jest gotowy do użytku. Ładowarki kołowe L60H, L70H i L90H mogą być wyposażone w opcjonalną trzecią i czwartą funkcję pozwalającą korzystać z osprzętu napędzanego hydraulicznie. Do wszechstronnych narzędzi Volvo należą widły do palet, które zapewniają doskonałą widoczność i pozwalają wykorzystać zalety kinematyki TP i równoległego podnoszenia. Widły Volvo są idealnym rozwiązaniem do przenoszenia palet i materiałów. Charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją i znajdują zastosowanie w maszynach poruszających się po placach, magazynach czy portach.

Niestrudzenie w ruchu


Właściciele mogą nie tylko odnotować obniżenie rachunków za paliwa, lecz także oczekiwać spadku kosztów serwisu i części zamiennych, do czego przyczynia się trwała konstrukcja maszyn o zmniejszonych wymaganiach pod względem obsługi technicznej. To z kolei przekłada się na większą dyspozycyjność i wyższy poziom bezpieczeństwa operatora. Znane z niezawodności ładowarki kołowe należące do serii H mają wytrzymałe ramy z centralnym przegubem, które w połączeniu z idealnie dobranymi układami napędowymi Volvo osiągają bardzo wysoką trwałość użytkową. Chłodzenie o zwiększonej wydajności reguluje temperaturę podzespołów w taki sposób, by możliwe było lepsze wykorzystanie potencjału maszyny podczas pracy z osprzętem silnie obciążającym układ hydrauliczny. W połączeniu z opcją zewnętrznego chłodzenia osi — idealnie sprawdzającą się w szczególnie ciężkich warunkach — rozwiązania te pozwalają na dwukrotne wydłużenie okresu między wymianami oleju, co oznacza większą dyspozycyjność i niższe koszty serwisowania maszyny. Nowo zaprojektowana opcjonalna funkcja opóźnionego wyłączania silnika zmniejsza tempo zużycia podzespołów, pozwalając na wyłączenie maszyny dopiero wtedy, gdy turbosprężarka schłodzi się do optymalnej temperatury.

Bezproblemowy serwis i rzetelne wsparcie

Ładowarka kołowa Volvo L90H T4FAby codzienne czynności serwisowe trwały jak najkrócej i były bezpieczne, maska silnika jest podnoszona elektrycznie, a poszczególne operacje można wykonywać z poziomu gruntu w dogodnie pogrupowanych punktach. Również chłodnica jest łatwo dostępna z poziomu gruntu. Nowy sposób instalacji zespołu chłodzącego pozwala na wysunięcie go do czyszczenia, a rozmieszczenie wlewów oleju silnikowego i przekładniowego zmieniono tak, aby uzupełnianie tych płynów przebiegało szybciej. Poręcze i stopnie zostały ponadto pomalowane na pomarańczowo, tak by mechanicy i operatorzy mogli łatwo i bezpiecznie poruszać się po maszynie. Wszystkie te rozwiązania sprzyjają jak najszybszemu przywróceniu gotowości maszyny do pracy. Bezpieczeństwu sprzyja także trzypunktowa drabinka dostępowa i stopnie antypoślizgowe oraz wytrzymałe, strategicznie rozmieszczone poręcze.
Z myślą o ograniczeniu całkowitych kosztów posiadania i zwiększeniu rentowności w całym okresie użytkowania maszyny Volvo dostarcza klientom całą gamę rozwiązań, od oryginalnych części zamiennych (Genuine Volvo Parts), poprzez osprzęt na indywidualne zamówienie, aż po raporty o efektywności i systemy proaktywnego monitorowania maszyn. Klient może po prostu wybrać usługi z bogatej oferty Volvo i wpisać je do umowy serwisowej Volvo Services Agreement.
Zmodernizowane ładowarki kołowe z serii H to maszyny o wyjątkowo wysokiej produktywności, zaprojektowane z myślą o jak najniższych kosztach przewozu każdej tony materiału. Niskie zużycie paliwa, wysoka wydajność, niezawodność i dyspozycyjność — wszystkie te cechy sprawiają, że nowe ładowarki kołowe Volvo L60H, L70H i L90H będą liczącą się siłą na rynku.

Najważniejsze dane techniczne:

 L60H T4f
 L70H T4f
 L90H T4f
Statyczne obciążenie destabilizujące, w pełnym skręcie kg 7 630 8 500 9 700
Pojemność łyżki m3 1.6 - 5.0 1.8 - 6.4 2.1 - 7.0
Chwytaki do dłużyc m2 0.7 - 1.3 0.9 - 1.5 1,3–2,4
Masa robocza kg
11 000 - 13 600 12 700 - 15 500 14 500 - 17 300
Siła odspajania kN 84.9 96.5 137.7
Silnik
D6J D6J D6J
Maksymalna moc przy obr./min 1 500 - 1800 1 400 - 1 700 1 400 - 1 700
. . . Brutto wg SAE J1995 kW 122 127 137
. . . Wg ISO 9249, SAE J1349 netto kW 122 127 137
Maksymalny moment obrotowy przy obr./min 1 500 1 400 1 400
. . . Brutto wg SAE J1995 Nm 820 853 934
. . . Wg ISO 9249, SAE J1349 netto Nm 820 853 934
Opony
 17.5 R25, 20.5 R25 600/65 R25  20.5 R25 600/65 R25  20.5 R25 600/65 R25

L60H: z łyżką 2,1 m³ STE P BOE

L70H: z łyżką 2,4 m³ STE P BOE

L90H: z łyżką 2,8 m³ STE P BOE

Luty 2018 roku

Uwaga: ilustracje z tego komunikatu prasowego można pobrać bezpośrednio, klikając tutaj