Construction Equipment Polska

Prawdziwy majstersztyk — przedstawiamy nową maszynę przeładunkową EW240E od Volvo

EW240E to najbardziej zaawansowana i innowacyjna maszyna przeładunkowa w dorobku Volvo Construction Equipment, w której skupia się wieloletnie doświadczenie branżowe spółki.

Nowa maszyna przeładunkowa EW240E wyprodukowana przez Volvo Construction Equipment powstała z myślą o zastosowaniach w przemyśle gospodarki odpadami i recyklingu. Sprawdzi się w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach, oferując nieocenione i niezawodne wsparcie. Szeroka gama wszechstronnych, wnikliwie przetestowanych funkcji zapewnia maksymalną wydajność i elastyczność pracy.

Maszyna przeładunkowa EW240E waży 26 ton i jest napędzana silnikiem Volvo zgodnym z normą Stage IV, który zapewnia 129 kW mocy (173 KM), osiągając maksymalny moment obrotowy 850 Nm przy zaledwie 1 350 obr./min. Dzięki 6,5-metrowemu prostemu wysięgnikowi i pięciometrowemu ramieniu typu „gęsia szyja” maszyna ma ponad 11 metrów zasięgu. 

Stworzona do prac przeładunkowych

Maszynę przeładunkową EW240E, opartą na fundamencie wieloletniego doświadczenia inżynieryjnego, zbudowano z myślą o pracach przeładunkowych. Dzięki sprawdzonym, bo montowanym w koparkach kołowych Volvo, częściom firma Volvo mogła dołożyć wszelkich starań w celu dopracowania nowej konstrukcji tak, by sprostała typowym wyzwaniom związanym z przeładunkiem. I choć nasza najnowsza maszyna bazuje na zaufanych rozwiązaniach stosowanych w jej poprzednikach, doposażono ją w zestaw nowych funkcji, które poddano rygorystycznym testom w rzeczywistych warunkach eksploatacji.

Maszyna przeładunkowa EW240E ma za zadanie zwiększyć wydajność, a przy tym minimalizować przestoje. Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi optymalny zasięg i doskonała widoczność. Specjalnie zaprojektowane nadwozie i wzmocnione podwozie wytrzymują obciążenia związane z sortowaniem złomu. Od tradycyjnej koparki różni ją także hydraulicznie podnoszona kabina, cztery standardowo montowane podpory, opony wykonane w całości z gumy oraz idealnie dopasowany prosty wysięgnik, który jest na tyle wszechstronny, że można na nim zamontować albo pięciometrowe ramię typu „gęsia szyja”, albo czterometrowe ramię z chwytakiem sortującym.

Ponadto wydajność zwiększają funkcja pływającego wysięgnika i układ amortyzacji wysięgnika, który redukuje wstrząsy i utrzymuje chwytak w stabilnej pozycji. Nienaganna współpraca mechanizmu sterowania chwytakiem i systemu płynnego hamowania obrotnicą, jak również zoptymalizowany układ hydrauliczny natychmiastowo reagujący na polecenia operatora przekładają się na większą dokładność działania.

Przestronna kabina Volvo oferuje operatorom komfortowe warunki pracy. Może się ona unieść na wysokość nawet pięciu metrów, zapewniając im doskonałą widoczność. Podczas prac prowadzonych na wysokości wszelkie hałasy i wstrząsy niwelują podwójne amortyzatory gwarantujące stabilność działania. Maszyna przeładunkowa EW240E jest wyposażona w system bezpieczeństwa ograniczający pole manewru wysięgnika tak, by zapobiegać kolizji kabiny i chwytaka. Jako dodatkowy środek bezpieczeństwa podczas prac w budynkach firma Volvo oferuje opcjonalną funkcję ograniczania wysokości. Wsiadanie do kabiny i wysiadanie z niej jest wyjątkowo proste dzięki poręczom pomalowanym na jaskrawy kolor oraz nowym zamontowanym na podporach drabinkom.

Uniwersalna z natury

Maszyna przeładunkowa EW240E jest uniwersalna z natury — można ją skonfigurować pod kątem swoich potrzeb. Klienci osiągną większą produktywność, projektując maszynę specjalnie przystosowaną do stawianych jej zadań. Przykładowo mogą zdecydować się na montaż ramienia typu „gęsia szyja” lub prostego, tak aby maksymalnie ułatwić prace przeładunkowe. Fabrycznie montowane dodatkowe linie hydrauliczne umożliwiają doskonałą współpracę poszczególnych chwytaków (dostępnych w ofercie fabryki Volvo) z maszyną Volvo.

Maszynę można nie tylko łatwo dopasować do wymogów zlecenia, ale i rozbudować o dodatkowe komponenty odpowiadające potrzebom operacyjnym. Dzięki dużym szybom kabina Volvo zapewnia znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach i jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Aby dodatkowo zwiększyć widoczność, klienci mogą wybrać system Volvo Smart View lub jednoczęściową szybę poliwęglanową z cienką warstwą ochronną. W maszynie wdrożono też system Comfort Drive Control (CDC), umożliwiający sterowanie nią przy prędkości do 20 km/h wyłącznie za pomocą rolki na dźwigni — to jedna z nowych funkcji dostępnych w asortymencie koparek kołowych Volvo. Maszyny przeładunkowe EW220E i EW240E mogą być fabrycznie pozbawione kolumny kierownicy. Dzięki temu operator steruje całą maszyną, w tym głowicą uchylnoobrotową i podporami, wyłącznie za pomocą dźwigni.

E jak Efektywność

Maszyna przeładunkowa EW240E działa w sposób inteligentny i ekonomiczny. Funkcja automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego, która zmniejsza prędkość silnika po upływie ustawionego czasu bezczynności elementów sterujących od zatrzymania maszyny, oraz funkcja automatycznego opóźnienia wyłączania silnika pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa. Maszyna przeładunkowa EW240E jest wyposażona w szeroką gamę funkcji ograniczających spalanie paliwa i zużycie jej elementów — na przykład włączający się automatycznie tryb ECO.

Ponieważ koparka EW240E ma być zawsze sprawna, wyposażono ją w rozwiązania ułatwiające serwisowanie. We wszystkich koparkach kołowych serii E punkty smarowania zostały zgrupowane, a filtry znajdują się za szeroko otwieranymi drzwiczkami silnika — smarowanie i wymianę filtrów można wykonywać z poziomu podłoża. Lepszy dostęp do obszarów takich jak chłodnice i kratka ułatwia konserwację, dzięki czemu operatorzy mogą liczyć na znaczącą oszczędność czasu.

Maszyna ta jest w całości konstrukcją Volvo, zatem klienci mają dostęp do szerokiej oferty Volvo Services gwarantującej maksymalny zwrot z inwestycji. Oryginalne części Volvo, kontakt z serwisantami Volvo, program aktywnego monitoringu maszyn i szkolenia dla operatorów — wszystko to dostępne jest w jednym miejscu.

Maszyna przeładunkowa EW240E

Najważniejsze dane techniczne:

Silnik  Volvo D6J
Masa robocza 
Prosty wysięgnik, ramię do montażu chwytaka sortującego o długości 4 m, opony bliźniacze Solideal 10.00-20, chwytak sortujący z szybkozłączem (1 500 kg)
kg 25 900 
funty 57 100 
Masa robocza 
Prosty wysięgnik, ramię typu „gęsia szyja” o długości 5 m, opony bliźniacze Solideal 10.00-20, chwytak o pojemności 600 l (1 600 kg)
kg 26 000 
funty 57 320 
Moc brutto kW 129 
KM (bryt.) 173 
...przy prędkości obrotowej silnika obr./min 1 800 
Maksymalny zasięg kopania mm 11 000 
stopy/cale 36'1"
Prędkość maksymalna  km/h 20 
mil/h 12,4