Construction Equipment Polska

Volvo L260H: Zysk z każdą łyżką

Nowość w ofercie Volvo Construction Equipment, ładowarka kołowa L260H, zapewnia optymalne osiągi, w tym do 10% niższe zużycie paliwa oraz do 15% wyższą wydajność.

W 2011 roku odbyła się pierwsza prezentacja modelu L250G - pierwszej na świecie ładowarki kołowej klasy 35 ton, teraz Volvo Construction Equipment wprowadza na rynek następcę w nowej serii H model Volvo L260H. Ta skonstruowana w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie biznesowe 35-tonowa maszyna przeznaczona jest do wykonywania najcięższych zadań — można liczyć na to, że poradzi sobie z nimi doskonale dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym.

Osiągi w górę!

Na tle poprzedniczki nowy model prezentuje się po prostu rewelacyjnie — liczby mówią same za siebie. Ładowarka L260H zapewnia do 15% wyższą produktywność dzięki inteligentnej zmianie rozstawu osi, który zwiększono o 50 mm, a także zoptymalizowanej przebudowie przedniej ramy i układu wysięgnika w celu poprawienia rozkładu obciążenia — połączenie tych dwóch rozwiązań pozwala na zastosowanie łyżek o większej pojemności.

Zaprojektowana z myślą o maksymalizacji wydajności ładowarka L260H wyposażona jest w potężny silnik Volvo D13, który zapewnia o 6% wyższą moc, a także o 5% wyższy moment obrotowy w porównaniu z modelem L250G. Nowa generacja układu hydraulicznego Load Sensing ma na celu poprawę współpracy z osprzętami oraz zwiększenie prędkości podnoszenia i opuszczania wysięgnika. W celu skrócenia cyklów pracy w modelu L260H zastosowano nową skrzynię przekładniową HTL310, która harmonijnie współdziała z potężnym silnikiem i mostami napędowymi, podczas gdy nowy "zmiennik momentu" zapewnia wyższy wyjściowy moment obrotowy, a tym samym lepsze osiągi. Poprawie uległy stopnie przełożenia na poszczególnych biegach, dzięki czemu udało się zwiększyć przyspieszenie.

Zużycie paliwa zostało ograniczone o 10% dzięki szeregowi usprawnień. Hydraulika nowej generacji oszczędza moc pompy hydraulicznej poprzez ograniczenie przepływu oleju w trakcie ruchu opuszczania wysięgnika i wysypu łyzki, dzięki czemu może ona zostać wykorzystana do innych funkcji, podczas gdy nowy suchy hamulec postojowy eliminuje opór powodowany przez wewnętrzny wielotarczowy hamulec mokry. Ponadto zoptymalizowana technologia OptiShift została zintegrowana z opatentowaną przez Volvo funkcją Reverse By Braking (RBB) i nowym zmiennikiem momentu obrotowego z blokadą, dzięki czemu napęd przekazywany jest bezpośrednio z silnika do przekładni, co skutkuje znaczącym ograniczeniem zużycia paliwa.

Oszczędności paliwa sprzyja również rozwiązanie Fully Automatic Power Shift (FAPS), zmieniające bieg na najlepiej dopasowany do bieżącej prędkości obrotowej silnika oraz prędkości jazdy. Ładowarka L260H wyposażona jest również w pedał ECO — stosowane w pojazdach Volvo unikatowe rozwiązanie, które sprzyja ekonomicznej eksploatacji poprzez wywieranie siły zwrotnej w czasie zbyt mocnego wciskania pedału gazu.

Volvo L260H: Zysk z każdą łyżką

Ładowarka L260H oferowana jest ze specjalnie dopasowanymi nowymi łyżkami Volvo — Rock (skalną), Sand (do piasku) oraz dwoma łyżkami do przeładunków Volvo Rehandling. Te zoptymalizowane pod kątem zastosowań łyżki pozwalają na osiągnięcie maksymalnej wydajności ładowarki, dzięki czemu nabywcy oszczędzają czas i pieniądze przy mniejszym wysiłku.

Przeznaczona do kamieni łyżka Volvo Rock ma teraz dłuższe dno i mieści do 11,5% materiału więcej, co skutkuje wzrostem produktywności nawet o 25%. Budowniczym tunelów firma Volvo oferuje również łyżki Side Dump Rock, przeznaczone do rozładowywania urobku skalnego na boki.

Zoptymalizowana pod kątem przeładunku piasku lub drobnego kruszywa łyżka Volvo Sand o pojemności 6,6 m³ to idealny wybór na miękkie podłoża. Długie dno łyżki maksymalizuje penetrację, poprawiając trakcję, podczas gdy płaski kształt pomaga w utrzymaniu czystego, równego stanowiska pracy.

Przeprojektowaną łyżkę do przeładunków Volvo Rehandling o pojemności 7,3 m³ można łatwiej napełniać, a nowe, wypukłe krawędzie boczne minimalizują wysypywanie materiału, co pozwala na wzrost produktywności nawet o 5%. W celu zoptymalizowania pracy ładowarki L260H w czasie transportu materiału na dłuższych dystansach zastosowano automatycznie załączany układ amortyzacji wysięgnika (Boom Suspension System), ograniczający "bujanie" łyżki i maszyny. Firma Volvo oferuje również pakiety z osprzętami do przeładunków.

Dzięki Load Assist, systemowi dynamicznego ważenia ładunku, nabywcy mogą łatwiej zarządzać zleceniami i monitorować produktywność. Współpracujący z 10-calowym ekranem dotykowym Volvo Co-Pilot system Load Assist monitoruje ilość przemieszczonego materiału, dzięki czemu można mieć pewność, że każda przesypana łyżka przynosi zyski.

Większy komfort, większa efektywność

Ładowarka kołowa L260H to maszyna do ciężkiej roboty, a jej unikatowa konstrukcja gwarantuje efektywne środowisko pracy. Dzięki możliwości wyposażenia w pojedynczą lub wiele dźwigni sterowania oraz dostępności trzech trybów działania hydrauliki — zależnie od preferowanego czasu reakcji — ładowarkę kołową L260H może dostosować do swoich preferencji każdy operator w celu zwiększenia komfortu pracy i produktywności. Ponadto nowa funkcja poziomowania łyżki umożliwia automatyczne poziomowanie łyżki z obydwu położeń skrajnych, dzięki czemu udaje się ograniczyć zmęczenie operatora. Zwiększająca wygodę funkcja Comfort Drive Control (CDC) umożliwia sterowanie maszyną za pomocą małej dźwigni na lewym podłokietniku. Klienci mogą też zdecydować się na nowy, regulowany fotel klasy premium, ISRI, aby poprawić komfort pracy operatora i zmniejszyć jego zmęczenie.

Widoczność z poziomu kabiny została poprawiona dzięki nowym lusterkom wstecznym, a także opcjonalnej kamerze przekazującej widok z tyłu pojazdu, która współpracuje z systemem radarowego wykrywania przeszkód, generując alarmy wizualne i dźwiękowe w przypadku zbliżania się do nich.

Gotowa na wszystko

Oferująca wytrzymałość w wymagających zastosowaniach ładowarka kołowa L260H została zaprojektowana z myślą o wysokiej trwałości oraz łatwości serwisowania. Sprawdzona kinematyka osprzętu roboczego Z-bar zapewnia wysoką siłę urabiania, dzięki której nawet w pełni obciążone łyżki mogą być podnoszone na maksymalną wysokość. W celu zwiększenia żywotności każdy ze sworzni wysięgnika został podwójnie uszczelniony. Wytrzymała struktura ramy jest idealnie dopasowana do całego układu napędowego i roboczego w skład którego wchodzi także, hydraulicznie napędzany wentylator chłodzący, którego celem jest regulowanie temperatury komponentów — wentylator posiada też automatycznie załączany bieg wsteczny, dzięki czemu chłodnica czyści się samoczynnie. W celu ograniczenia zużycia komponentów można zaplanować automatyczne wyłączanie silnika po upływie określonego czasu zwłoki. Ta nowa funkcja wyłącza maszynę, gdy turbosprężarka ostygnie do właściwej temperatury.

Ładowarka kołowa L260H to również wyznaczająca branżowe standardy łatwość serwisowania i konserwacji, a tym samym dyspozycyjność. Kabinę można odchylać pod kątem 30 lub 70 stopni, dzięki czemu serwisant zyskuje nieograniczony dostęp do najważniejszych komponentów — silnik natomiast znajduje się pod sterowaną elektrycznie, szeroko otwieraną pokrywą. Co więcej, akumulatory systemu amortyzacji zawieszenia wysięgnika BSS znajdują się obecnie na zewnątrz przedniej ramy, podobnie jak hamulec postojowy, dzięki czemu udało się zapewnić łatwiejszy dostęp oraz większą żywotność komponentów. Poręcze i stopnie zostały ponadto pomalowane na pomarańczowo, tak by mechanicy i operatorzy mogli łatwo i bezpiecznie poruszać się po maszynie.

Volvo oferuje również szereg usług posprzedażowych, które pozwalają zwiększyć dostępność techniczną. Oryginalne części Volvo, program aktywnego monitoringu Proactive Monitoring, szkolenia dla operatorów Eco-operator czy symulacje Volvo Site Simulation to tylko niektóre z wielu rozwiązań, których celem jest zapewnienie zwrotu z inwestycji w ładowarkę kołową L260H.

Najważniejsze dane techniczne:

L260H

T3

T4f

Statyczne obciążenie wywracające, w pełnym skręcie

kg

23 770

23 770

Pojemność łyżki

m3

5.3-10.2

5.3-10.2

Masa robocza

kg

34 000 - 39 000

34 000 - 39 000

Siła wyrywająca

kN

328

328

Silnik

Volvo D13 E

Volvo D13J

Maksymalna moc przy

obr./min

1 500

1 500

. . . Brutto wg SAE J1995

kW

310

310

. . . Wg ISO 9249, SAE J1349 netto

kW

309

309

Maksymalny moment obrotowy przy

obr./min

1 100

1 100

. . . Brutto wg SAE J1995

Nm

2 343

2 343

. . . Wg ISO 9249, SAE J1349 netto

Nm

2 328

2 328

Opony

29.5 R25, 875/65R29

W oparciu o konfigurację maszyny wyposażonej w łyżkę STE BOE P o pojemności 6,7 m³.