Construction Equipment Polska

A45G sprawdzone w boju!

Panowie Robert Gzik i Mieczysław Pop z Cementowni WARTA znają się na transporcie materiału. Kilkudziesięcioletnie doświadczenie sprawia, że z ich zdaniem wypada się liczyć. Na co dzień pracują wozidłami przegubowymi Volvo A40G z 2016 roku, a ostatnio mieli okazję testować również A45G.

Wozidło A45G

- „Współpracujemy bardzo blisko z Pawłem Chmielewskim – manadżerem produktu VMBP. Wspólnie z nim wybieramy optymalne charakterystyki maszyn do naszej działalności. Bardzo cenimy sobie eksperckie wsparcie jakie dzięki niemu otrzymujemy z Volvo. Od kilku tygodni wozidło A45G pracuje w systemie dwuzmianowym, a za jego sterami zasiadają wyłącznie trzej operatorzy. Dzięki temu wyniki są najbardziej uśrednione i odpowiadają rzeczywistości w największym stopniu. Muszę przyznać, że są one bardzo satysfakcjonujące.” powiedział Pan Sławomir Goszczak – Kierownik Zakładu Transportu.

 Oto mocne strony A45G, na które uwagę zwrócili uwagę użytkownicy - Panowie Robert i Mieczysław:

- ekonomika pracy – jednorazowo transportowane jest do 46 ton materiału, a spalanie jest porównywalne, a nawet lepsze niż w mniejszych maszynach,

- moc generowana przez silnik D16 Volvo oraz płynna praca skrzyni biegów sprawiają, że praca jest efektywniejsza,

- bardzo przydatny przy „zwałce” jest system poziomowania informujący o ryzyku zbyt dużego przechyłu,

- o bezpieczeństwo dba biały sygnał cofania oraz oświetlenie LED – do jazdy oraz pomocnicze przy schodach do kabiny,

- na wysoki komfort pracy wpływa również przejrzysty i intuicyjny interfejs maszyny, praktyczne rolety, ale najbardziej fotel operatora – wygodny i świetnie amortyzujący większość drgań.

A45G vs A45G FS

Standardowe wozidło A45G kontra model z pełną amortyzajcą. Które szybciej poradzi sobie z wyznaczonym zadaniem?