Construction Equipment Polska
Volvo Construction Equipment zachęca dziewczynki do podążania za marzeniem o karierze inżyniera.
Tak zaczyna się zmiana

Innowacje nie mają płci — Jak zachęcić dziewczynki, by zostały inżynierami

Aby zmieniać świat na lepsze, potrzeba tylko jednego — ludzi. Najlepszym sposobem, żeby działać mądrzej i skuteczniej, jest otwartość na zróżnicowane opinie i perspektywy. Dlatego naszą branżą powinno być zainteresowanych więcej kobiet.

Vera to seria nowatorskich warsztatów, które rozbudzają w dziewczynkach pasję do nauki i techniki. To bardzo ważna inicjatywa, ponieważ dorastające dziewczynki stopniowo tracą zainteresowanie techniką. W wielu zachodnich krajach ten kulturowy punkt zwrotny następuje, gdy dziewczynki mają około 10 lat.

Anna Sannö pracuje w Volvo CE jako menedżer ds. strategii badań. Wyjaśnia:
— Pomysł, żeby pokazać dziewczynkom możliwości, jakie daje kariera inżyniera, bardzo nam się spodobał. Na tego typu stanowiska techniczne w firmach zwyczajnie aplikuje zbyt mało kandydatek. 

Serwisantka zajmująca się obsługą ładowarki kołowej Volvo L220H

Wyzwania przyciągają

Podczas warsztatów dziewczynki mierzą się z szeregiem wyzwań opartych na sytuacjach zaczerpniętych z życia. Do dyspozycji mają mnóstwo narzędzi i materiałów, z pomocą których poszukują rozwiązań technicznych.

Rezultaty nie pozostawiają cienia wątpliwości. Dziewczynki są zafascynowane takimi tematami. Ponadto z badań wynika, że większa równowaga płci w kadrze inżynierskiej w dłuższej perspektywie owocuje bardziej inkluzywnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami złożonych problemów, przed którymi staje społeczeństwo.

Na tego typu stanowiska
techniczne w firmach zwyczajnie aplikuje
zbyt mało kandydatek.

Anna Sannö

Menedżer ds. strategii badań w Volvo CE

— Zauważyliśmy, że zainteresowanie dziewczynek rośnie proporcjonalnie do swobody rozwiązywania danego zadania i znaczenia problemu w kontekście otaczającego je świata — mówi Anna.

Warsztaty są organizowane przez Volvo CE wraz z uniwersytetem Mälardalen, partnerem strategicznym inicjatywy. Nazwano je Vera, aby upamiętnić Verę Sandberg, pierwszą kobietę z tytułem inżyniera w Szwecji.

Serwisantka zajmująca się obsługą ładowarki kołowej Volvo L220H
Potrzebujesz więcej informacji?

Napisz do nas, a z chęcią udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania.

Skontaktuj się z nami