Construction Equipment Polska

Z elektrycznymi maszynami wśród koni

Stadnina Menhammar Stuteri, położona na wyspie niedaleko Sztokholmu, to największy i najstarszy w Szwecji ośrodek zajmujący się hodowlą ogierów, a jednocześnie prężne przedsiębiorstwo, które swoją przyszłość widzi w zrównoważonym rozwoju — i dlatego zwraca się ku elektrycznym maszynom Volvo Construction Equipment (Volvo CE).

Menhammar zajmuje teren ponad 1800 hektarów, na który składa się m.in. 700 hektarów pastwisk i tereny rolne. Nic więc dziwnego, że zawsze jest tam coś do zrobienia.

Gospodarstwo prowadzi hodowlę około 300 koni, 50 krów i 25 owiec, koncentrując się na reprodukcji, szkoleniu i sprzedaży kłusaków najwyższej klasy. Posiada własne tory wyścigów i należy do największych hodowców koni w Europie. Gospodarze Menhammar dokładają starań, by ośrodek był miejscem przyjaznym dla zwierząt — i dla ludzi.

Naturalnie zrównoważony rozwój

Gospodarstwo należy do rodzinnej grupy przedsiębiorstw Soya Group, która obejmuje firmy działające w sektorze stoczniowym, nieruchomości, hodowli ogierów, rolniczym i uzdatniania wody. Każda z nich przykłada dużą wagę do zrównoważonego rozwoju, co sprawia, że współpraca z Volvo CE jest w pełni naturalnym wyborem. Obok ogólnej wspólnoty wartości firmy z grupy Soya Group łączy z Volvo CE również zaangażowanie w transformację ich macierzystych sektorów gospodarki. 

Firma Wallenius Marine opracowała koncepcyjny projekt Oceanbird, stając się pionierem transportu morskiego z napędem wiatrowym, a energię dla wszystkich biur i mieszkań należących do firmy zapewnia jej własna farma wiatrowa. Ponadto, jako partner przedsięwzięcia ABBA Voyage, firma angażuje się w organizację koncertu odbywającego się w Londynie według zupełnie nowej, rewolucyjnej koncepcji.

Wróćmy jednak do gospodarstwa. Obecnie użytkuje ono trzy ładowarki kołowe Volvo L25 Electric, które na rozległym terenie znajdują przeróżne zastosowania — od przenoszenia paszy i siana dla krów i koni poprzez sprzątanie stajni aż po przeróżne funkcje transportowe. Można też do nich szybko i łatwo podłączać zamiatarki. Niezwykle cenna jest możliwość używania maszyn zarówno na otwartym terenie, jak i w pomieszczeniach — bez narażania ludzi i zwierząt na szkodliwe spaliny. 

Ulf Segerström, dyrektor operacyjny gospodarstwa Menhammar, mówi: „Menhammar szczyci się odwagą we wdrażaniu nowych rozwiązań oraz odpowiedzialnością środowiskową i społeczną. Przejście na maszyny elektryczne jest dla nas racjonalne, ponieważ jesteśmy na dobrej drodze do całkowitej eliminacja paliw kopalnych z naszej działalności. Działają niemal bezgłośnie i są zeroemisyjne, zatem idealnie nadają się do pracy w pobliżu naszych zwierząt. Możemy podjeżdżać bliżej, nie wywołując u nich niepotrzebnego stresu”.

Menhammar Stuteri

Ulf kontynuuje: „Czas pracy tych maszyn na akumulatorach jest imponujący. Możemy dzięki nim szybko i sprawnie wykonywać prace na terenie gospodarstwa, nie niepokojąc zwierząt. Ponadto są bardzo wygodne dla naszych pracowników — zarówno operatorów, jak i osób przebywających w pobliżu. W rezultacie całe środowisko pracy jest czystsze i mniej stresujące”.

Przyroda na pierwszym miejscu

W gospodarstwie Menhammar ochrona krajobrazu traktowana jest priorytetowo. Teren gospodarstwa jest wykorzystywany rolniczo od 800 lat, a zachowanie go w stanie użytecznym dla przyszłych pokoleń stanowi niezwykle ważne zobowiązanie. Gospodarze Menhammar czynią bardzo wiele, aby zapewnić ptakom, zwierzynie i roślinom odpowiednie warunki dla zachowania bioróżnorodności. Tereny uprawne są nawożone obornikiem końskim.

Menhammar Stuteri

Staw zbudowany w 2019 roku przechwytuje pochodzący z końskiego obornika fosfor odkładający się na pastwiskach i polach, tak by nie przedostawał się z wodą deszczową, przez rowy i strumienie, do jeziora Mälaren. Rozwiązanie ze stawem obniżyło ilość fosforu docierającego do jeziora o 60 do 80%.

Użytkowane w gospodarstwie ciągniki są zasilane biopaliwem — hydrorafinowanym olejem roślinnym (HVO100), co w roku 2022 przyniosło redukcję emisji CO2 o niemal 420 000 kg, natomiast quady mają napęd elektryczny. Gospodarstwo jest w 100% samowystarczalne pod względem ciepła i energii elektrycznej. Korzysta zarówno z paneli słonecznych, które w roku 2022 wygenerowały 209 606 kWh, oraz ciepłowni zasilanej biopaliwem w postaci obornika i zrębków, która wygenerowała kolejne 1 600 000 kWh.

Również dobrostan pracowników jest w Menhammar traktowany priorytetowo, a duża część 55-osobowej załogi mieszka na stałe na terenie gospodarstwa. Personel ma do dyspozycji liczne benefity i udogodnienia, w tym wspólny ogródek warzywny i siłownię na świeżym powietrzu.

Menhammar Stuteri

Nic tu nie jest na pokaz

Kate Andersson, menedżerka. ds. marketingu elektromobilności w Volvo CE, mówi: „W Menhammar na każdym kroku widoczne i wyczuwalne jest bardzo poważne podejście do zrównoważonego rozwoju. Nic tu nie jest na pokaz — gospodarze naprawdę chcą coś zmienić. Wiedzą, że dzisiejsze inwestycje zabezpieczą przyszłość stadniny na wiele kolejnych lat, dla przyszłych pokoleń. 

„Niekiedy spotykamy się z pewnym oporem operatorów przed przesiadką na maszyny elektryczne, który zwykle jest spowodowany obawami przed nieznanym. Jednak w Menhammar nic takiego się nie dzieje — tutaj zmiana została przyjęta z pozytywnym nastawieniem, wręcz entuzjazmem. 

„Dobrostan zwierząt i ludzi stawia się tutaj na pierwszym miejscu, a nasza ładowarka L25 Electric jest kompaktowa, niemal bezgłośna i nie emituje spalin, przez co mniej niepokoi zwierzęta i nie przeszkadza osobom pracującym w pobliżu.

Menhammar Stuteri

„Gospodarze Menhammar często przypominają nam, że są tylko jedną z coraz większego grona prywatnych firm, które z zaangażowaniem stawiają na zrównoważony rozwój”.

Zastosowanie ładowarek kołowych Volvo L25 Electric w stadninie Menhammar dowodzi, jak dużą rolę nasze maszyny elektryczne mogą odegrać w dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju sektora rolniczego i hodowli koni — w którym reputacja przedsiębiorstw zależy od dobrostanu zwierząt.

Menhammar Stuteri

Przykłady innych klientów, którzy korzystają z maszyn elektrycznych Volvo, można znaleźć na stronie dotyczącej rolnictwa i hodowli koni.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906