Construction Equipment Slovensko

Začne sa testovanie diaľkovo ovládaných kolesových nakladačov, keď spoločnosť Volvo CE získa prvú 5G sieť pre priemysel vo Švédsku

Spoločnosti Telia, Ericsson a Volvo Construction Equipment (Volvo CE) dnes v závode spoločnosti Volvo CE v meste Eskilstuna predstavili prvú 5G sieť vo Švédsku určenú na priemyselné účely. Spoločnosť Volvo CE sa vďaka nej stane jednou z prvých spoločností na svete, ktorá bude využívať 5G technológiu na testovanie diaľkovo ovládaných strojov a autonómnych riešení.

5G sieť sa bude používať v prevádzke spoločnosti Volvo CE na výskum a vývoj v meste Eskilstuna, kde sa budú vyvíjať riešenia pre diaľkové ovládanie stavebných strojov a plne automatizované riešenia. Používať sa bude aj na lepšie pochopenie toho, ako dokážu prepojené stroje vytvárať pre zákazníkov pridanú hodnotu. 

„Automatizácia má niekoľko úrovní a disponovať 5G sieťou je dôležitým technickým faktorom, ktorý nám umožní podnietiť vývoj v tejto oblasti. Tieto testy v prevádzke v Eskilstune budú zahŕňať diaľkové ovládanie klasického kolesového nakladača, no testovať sa bude aj koncept nákladného vozíka HX2,“ hovorí Melker Jernberg, prezident spoločnosti Volvo CE.

„Záujem o 5G sieť v rámci odvetvia je značný. Automatizácia celého pracovného toku bude znamenať nové spôsoby práce a väčšie zisky vďaka efektívnosti. Prepojenie strojov a vozidiel so zásadným významom pre biznis však vyžaduje riešenie, ktoré zvládne spracúvať obrovské množstvá dát prostredníctvom zaručeného pripojenia. Toto nám môže zaručiť 5G sieť. Sme hrdí na to, že spolu s našimi partnermi stojíme v popredí vývoja 5G riešení,“ hovorí Anders Olsson, generálny riaditeľ spoločnosti Telia Sweden. 

Dokonca aj plne automatizované systému vyžadujú z času na čas ľudský zásah. Súčasné diaľkovo ovládané technológie pracujú s časovým oneskorením, ktoré je náročné na ovládanie pri vysokých rýchlostiach alebo vysokej presnosti. Vďaka 5G sieti bude ovládanie na diaľku jednoduchšie a bezpečnejšie.

Vďaka extrémne krátkym časom odozvy, vysokej kapacite a vysokej úrovni prístupu k mobilnej sieti možno komerčne dostupnú a štandardizovanú 5G technológiu využívať na aplikácie, ako napríklad ovládanie ťažkých strojov na diaľku v reálnom čase. Otvárajú sa tým nové možnosti pre väčšiu efektívnosť, znižovanie nákladov a rizík v nebezpečnom prostredí. Sieť 5G nám umožňuje vytvárať bezpečnejšiu, efektívnejšiu a udržateľnejšiu spoločnosť. V spolupráci so spoločnosťami Telia a Volvo CE dokážeme teraz využiť teóriu v praxi. 5G technológia je pripravená na to, aby ju svet zapol,“ hovorí Magnus Frodigh, vedúci divízie výskumu spoločnosti Ericsson.

Spoločnosti Volvo CE, Telia a Ericsson už v minulosti spolupracovali na najnovšej technológii, ktorá prispieva k bezpečnejším a efektívnejším ťažobným procesom. V lete 2018 sa spoločnosť Volvo CE zapojila do partnerského programu 5G spoločnosti Telia. Spoločnosť Volvo CE očakáva, že bude môcť poznatky nadobudnuté z testov v Eskilstune aplikovať na svoje globálne činnosti. 

„Testujeme lokálne v Eskilstune, no prevádzkujeme globálne. Prepojené stroje a autonómne riešenia sú budúcnosťou. Našim zákazníkom dokážu poskytnúť efektívnejšiu výrobu, logistiku, väčšiu flexibilitu a bezpečnejšiu prácu. Minimalizovaním potenciálnych bezpečnostných rizík a prestojov spojených s odvetviami, akým je napríklad ťažobné, sa môžeme priblížiť nášmu cieľu nulových emisií, nulovej nehodovosti a nulových neplánovaných prestojov. Bude skvelé sledovať, ako ďaleko nás 5G technológia na tejto ceste dostane,“ zakončuje Melker.

5G technológia

Je to piata generácia mobilnej siete. V porovnaní so 4G sieťou je 5G sieť rýchlejšia, má kratší čas oneskorenia, lepšiu prístupnosť a dokáže súčasne spracúvať viac pripojených zariadení. Otvára úplne nové oblasti využitia v rámci odvetvia, základných sociálnych aspektov a našich každodenných životov.