Kaugjuhtimisega rataslaadurid, mida testitakse, kui Volvo CE saab Rootsi esimese tööstusliku 5G võrgu

Telia, Ericsson ja Volvo Construction Equipment (Volvo CE) käivitasid Volvo CE Eskilstuna ettevõttes Rootsi praegu esimese tööstuslikult kasutatava 5G võrgu. Volvo CE on siis üks esimesi maailmas, kes hakkab kasutama 5G tehnoloogiat kaugjuhitavate masinate ja autonoomsete lahenduste testimiseks.

5G võrku hakatakse Eskilstunas Volvo CE teadus- ja arendusettevõttes kasutama ehitusmasinate kaugjuhtimise lahenduste ja täisautomaatsete lahenduste edasiarendamiseks. Seda kasutatakse ka parema arusaamise omandamiseks sellest, kuidas võrku ühendatud masinad võivad kliendile lisaväärtust luua. 

„Automatiseerimine toimub mitmel tasandil ja 5G pakub selle valdkonna edasiseks arendustegevuseks tähtsat tehnilist tuge. Need Eskilstunas toimuvad testimised hõlmavad traditsioonilise rataslaaduri kaugjuhtimist, kuid tehakse ka edasisi teste veokikontseptsiooniga HX2,“ ütleb Volvo CE president Melker Jernberg.

„Näeme, et tööstus on 5G-st väga huvitatud. Kogu voo automatiseerimine võimaldab uusi tööviise ja paremat efektiivsust. Kuid majandustegevusele kriitilist tähtsust omavate masinate ja sõidukite võrku ühendamiseks vajatakse lahendust, millega saab garanteeritud ühenduse kaudu edastada massiivset andmemahtu. Seda saabki 5G meile anda. Ja oleme uhked, et juhime Rootsis koos oma partneritega 5G arendust,“ ütleb Telia Rootsi tegevdirektor Anders Olsson. 

Ka täielikult automatiseeritud süsetemide korral vajatakse kontrolliks ikkagi aeg-ajalt inimese sekkumist. Tänane kaugjuhtimistehnoloogia on ajast maha jäänud ja sellega on raske kiiresti või täpselt juhtida. 5G teeb kaugjuhtimise lihtsamaks ja ohutumaks.

„Äärmiselt lühikeste reageerimisaegadega, suure võimsusega ja mobiilsidevõrgule hästi ligipääsetavat, ärilist ja standardiseeritud 5G tehnoloogiat võib kasutada sellistel kasutusaladel nagu raskemasinate kaugjuhtimine reaalajas. See avab uusi võimalusi efektiivsuse tõstmiseks, kulude vähendamiseks ja riskide vähendamiseks ohtlikes keskkondades. 5G võimaldab meil luua ohutuma, efektiivsema ja kestlikuma ühiskonna. Rakendame nüüd koostöös Telia ja Volvo CE-ga Eskilstunas teooria praktikasse. 5G tehnoloogia on maailmale sisselülitamiseks valmis,“ ütleb Ericssoni teadusjuht Magnus Frodigh.

Volvo CE, Telia ja Ericsson on ka varem uusima tehnoloogia kasutuselevõtmisel koostööd teinud, et aidata muuta kaevandamist ohutumaks ja efektiivsemaks ning 2018. aasta suvel liitus Volvo CE Telia 5G partnerprogrammiga. Volvo CE loodab rakendada Eskilstunas toimuvatest testidest saadavaid õppetunde oma ülemaailmses tegevuses. 

„Testime Eskilstunas kohapeal, kuid tegutseme ülemaailmselt. Tulevik kuulub võrguühendusega masinatele ja autonoomsetele lahendustele. Need võivad suurendada meie klientidel tootmise ja logistika efektiivsust, paindlikkust ning parandada tööohutust. Vähendades potensiaalseid ohuriske sellistes sektorites nagu kaevandamine, jõuame lähemale oma eesmärgile, milleks on heitmete, tööõnnetuste ja ootamatute tööseisakute vähendamine nullini. Põnev on näha, kui kaugele 5G saab meid sellel teel viia,“ ütles Melker lõpuks.

Mis on 5G

See on 5. põlvkonna mobiilsidevõrk. 5G on võrreldes 4G-ga kiirem, lühema reageerimisajaga, paremini ligipääsetav ja võimeline töötama korraga rohkemate ühendatud seadmetega. See avab tööstuses, olulistes ühiskonna funktsioonides ja meie igapäevaelus täiesti uusi kasutusalasid.