+ 45 70 22 27 28 Change market Find en forhandler Log på Volvo
Hjem Om os REVY Volvo Revy nr. 3 - 2025 Himlingøje Entreprenør Service
Volvo
Volvo Revy nr. 3 2025
Himlingøje Entreprenør

Brugt er også godt – og hurtigt…

Himlingøje Entreprenør Service ApS fik kig på en hjulgraver på nettet og så gik det pludselig stærkt.

Fordi en maskine har haft travlt nogle år og er blevet brugt godt, kan den sagtens løfte opgaverne mange år endnu. Det fik Søren Poulsen til at vælge en Volvo EWR130E hjulgraver fra 2021– modellen bærer kælenavnet ” schweizerkniven”, fordi den er ekstremt fleksibel og kan løse en lang række forskellige opgaver, ikke mindst i bynære områder, da den fylder så lidt i trafikken og landskabet. Den er desuden som skabt til nedgravning af fjernvarme, hvilket er præcist det, som Søren Poulsen skulle bruge hjulgraveren til. 

Hurtig handel
Entreprenør Søren Poulsen fra Himlingøje Entreprenør Service ApS i Hårlev, startede i foråret på fjernvarmeopgaven i Hvidovre i en lejet hjulgraver, men det blev han ret hurtig træt af, fortæller han. Det blev for bøvlet og besværligt på flere fronter, så noget skulle der ske. Helst her og nu.

På de sociale medier havde han bemærket en brugt 130’er til salg fra Volvo Entreprenørmaskiner i Taulov. Den passede lige til hans umiddelbare behov, så han kontaktede distriktschef Rene Schelhase fra Volvo CE, om ikke lige det var en maskine til hans behov?

Hurtigt fik Rene Schelhase arrangeret en testkørsel på Fyn og det afgjorde sagen. Snart var maskinen klargjort og afleveret til Søren, så han kunne fortsætte arbejdet med rørene i Hvidovre.
Maskinen er helt præcist en Volvo EWR130E, som er den mindste i Volvo-serien af hjulgravere. Den klarer en løftevægt på den gode side af 6 ton, hvilket er rigeligt til mange anlægsarbejder. 
Med 2000 timer på tælleren ved leveringen har maskinen masser af fremtid i sig. Søren Poulsen fortæller, at den havde kørt i halvandet år hos en entreprenør, som fik akut behov for en større hjulgraver, så 130’eren blev byttet ind i den nye handel. 

Med masser af ekstraudstyr, som f.eks. dobbelt dozerblad, 3D styring og meget mere. Endnu mangler Søren at få lidt mere ekstraudstyr på – det var der simpelthen ikke tid til, da han og maskinen hurtigt skulle i gang med at løse fjernvarmeopgaven for Zøllner. Der er desuden en skovlpakke på vej til ham, da han har særligt behov for at grave smalle og dybe render, fortæller han.

God kontakt med Volvo
”Det var et meget fint forløb hos Volvo Entreprenørmaskiner”, fortæller den unge entreprenør, mens vi sidder i solskinnet midt på pladsen i udkanten af Hvidovre. ” De var meget lydhøre og forstod straks at dette var lidt en hastesag, så vi kunne komme videre”. Søren Poulsen har tidligere kørt i Volvo maskiner, og nu bliver det nok ret svært at få ham over i andre mærker, griner han. 

”Jeg havde lige et par dage, hvor jeg lånte en anden maskine, og så mærker man virkelig forskellen. Det handler om effektivitet, komfort og ja, arbejdsglæde”, siger han. Han har valgt at fokusere 100% på at løse sine opgaver og har derfor fået en Volvo Serviceaftale på maskinen – så behøver han ikke at tænke så meget over eventuelle tekniske udfordringer.

”Vi havde lidt indkøringsbøvl de første dage og jeg må sige, at det rullende Volvo-værksted og serviceteknikerne bare var på pletten, når jeg kaldte. Siden har der ikke været noget, så alt i alt er jeg godt tilfreds med valget”.

Himlingøje Entreprenør Service ApS

Himlingøje Entreprenør Service ApS er stiftet i 2024 – men har historik tilbage til 2013 hvor Søren Poulsen startede virksomheden som enkeltmandsvirksomhed i Hårlev på Stevns. Med en bred portefølje af faste, loyale erhvervs- og privatkunder løser firmaet mange forskellige anlægs- og belægningsarbejder.

Virksomheden er i dag 5 medarbejdere inklusive en anlægsstruktør-lærling, der nu går ind i sit sidste år som lærling.
 

Vores historie Fornyelse Bæredygtighed Kontakt os Stil en forespørgsel Find en forhandler Køb reservedele online Volvo Servicekontrakter LinkedIn Instagram Facebook YouTube Nyheder Volvo REVY Volvo Kataloget Begivenheder og initiativer www.volvogroup.com Copyright Fortrolighed Om cookies Kontakt os