Construction Equipment Česká republika

Dálkově ovládané kolové nakladače, které budou testovány poté, co Volvo CE získá ve Švédsku první 5G síť pro průmyslové využití

Společnosti Telia, Ericsson a Volvo Construction Equipment (Volvo CE) dnes v areálu Volvo CE Eskilstuna spouští první švédskou 5G síť pro průmyslové využití. Volvo CE se tak stává jedním z prvních uživatelů 5G technologie na světě. Síť bude využívat pro správu vzdálené kontroly strojů a autonomní řešení.

Síť 5G bude v areálu Eskilstuna společnosti Volvo CE využívána v pro výzkum a rozvoj řešení vzdálené kontroly stavebních strojů a plně automatizovaných řešení. Dalším cílem projektu je zkoumat přínos připojených strojů a hledat nové možnosti pro vytváření přidané hodnoty pro zákazníka. 

„Automatizace probíhá na několika úrovních a možnost 5G přenosu je významným technickým vkladem, který budeme moci zúročit při rozvoji této oblasti. Testy prováděné v Eskilstuna se budou týkat vzdáleného řízení obvyklého kolového nakladače, ale také testování konceptu nákladního vozíku HX2,“ oznámil Melker Jernberg, generální ředitel Volvo CE.

„Vnímáme, že obchodní zájem o síť 5G je značný. Automatizace veškerých procesů přináší nové způsoby práce a vyšší zisky a efektivitu. Propojení pro obchod klíčových strojů a vozidel však vyžaduje řešení, které zvládne zpracovat obrovský objem dat a současně zajistí garantované připojení. To nám dokáže poskytnout 5G síť. Společně s našimi partnery se nyní ve Švédsku stáváme hrdými provozovateli 5G sítě,“ prohlásil Anders Olsson, výkonný ředitel společnosti Telia Švédsko. 

I u plně automatizovaných systémů zůstává vždy a stále zapotřebí lidský zásah a kontrola. Dnešní technologie vzdáleného ovládání pracuje s časovým zpožděním, které znesnadňuje ovládání při vysokých rychlostech nebo při vysoké přesnosti. Síť 5G je prostředkem, jak dosáhnout snadnějšího a bezpečnějšího vzdáleného ovládání strojů.

„Díky extrémně krátkým reakčním prodlevám, vysoké kapacitě a rozsáhlé míře dostupnosti této mobilní sítě lze obchodní a standardizovanou 5G technologii využívat pro účely, jako jsou vzdálené ovládání těžkých strojů, v reálném čase. To nám otevírá nové možnosti pro zvýšení efektivity, osekání nákladů a snížení rizika práce v nebezpečném prostředí. 5G síť nám umožňuje vytvořit bezpečnější, efektivnější a trvale udržitelnou společnost. Ve spolupráci se společnostmi Telia a Volvo CE nyní v Eskilstuna převádíme teorii do praxe. Technologie 5G je připravená, nyní už jen zbývá připojit celý svět,“ tvrdí Magnus Frodigh, vedoucí výzkumu společnosti Ericsson.

Společnosti Volvo CE, Telia a Ericsson spojily síly pro zavedení této technologické novinky s cílem přispět k bezpečnější a efektivnější těžební práci. V létě 2018 vstoupila společnost Volvo CE do partnerského programu 5G společnosti Telia. Odborníci Volvo CE očekávají, že výsledky testů v Eskilstuna použijí pro své globální aktivity. 

„Testujeme v Eskilstuna, ale působíme celosvětově. Připojené stroje a nezávislá řešení budou tvořit budoucnost. Našim zákazníkům přinesou efektivnější produkci, logistiku, vyšší flexibilitu a bezpečnost při práci. Minimalizací možných bezpečnostních rizik a dob odstávek v oblastech, jako je těžba materiálu, se stále víc přibližujeme našemu cíli, kterým jsou nulové emise, nulové nehody a nulové neplánované odstávky. Je vzrušující být u toho a pozorovat, jak daleko nás na této cestě síť 5G dokáže posunout,“ uzavírá Melker.

O 5G

Jedná se o mobilní síť páté generace. V porovnání se sítí 4G je síť 5G rychlejší, s kratší časovou odezvou, vyšší citlivostí a dokáže pracovat s více připojenými stroji současně. Otevírá zcela nové oblasti průmyslového využití a zajišťuje klíčové společenské funkce v našem každodenním životě.