Construction Equipment Česká republika

Volvo CE přichází se 100tunovým pevným damprem

Zbrusu nový 95tunový (100tunový) dampr R100E od Volvo Construction Equipment má být velkým hitem v odvětví povrchové a důlní těžby, neboť jeho nízké celkové náklady na vlastnictví jsou ještě zajímavější než jeho design.

Díky své velikosti a kapacitě, s níž se řadí k největším strojům v této řadě, slibuje nový pevný dampr R100E od Volvo Construction Equipment razantní snížení provozních nákladů, a to především díky optimalizované produktivitě, době provozuschopnosti a komfortu obsluhy.

Tento průlomový model je postaven na silné DNA, jejíž kořeny sahají až do roku 1919. Společnost Volvo CE ve svém závodě v Motherwellu navrhuje, vyrábí a distribuuje pevné dampry již téměř 70 let. A protože může R100E těžit z téměř celého století technické dokonalosti, žádný jiný stroj se mu prakticky nemůže rovnat.

Přepravte víc – vydělejte víc


Volvo Rigid Hauler R100E T2Nejnovější vlajková loď Volvo umožňuje provozovatelům díky své kapacitě 100/95 tun plnit výrobní cíle rychleji. Aby snadno dosáhl maximálního výkonu, je R100E poháněn prémiovým motorem 783 kW (1075 k). Kombinované pohonné ústrojí mu dodává vysoký točivý moment, bezkonkurenční výkon v tahu a tažnou sílu na obvodu kol řadící se k nejvyšším ve své třídě. Ovládání hnacího ústrojí a moment stroje jsou podporovány novým systémem dynamického řazení Volvo, které automaticky přizpůsobuje převodové poměry v závislosti na pracovních a provozních podmínkách.

Nový dampr R100E je určen pro všechny povrchové těžební a důlní aplikace, kde jsou velmi důležité provozní náklady. Zákazníci mohou očekávat, že se strojem R100E utratí za jeden převoz materiálu méně, neboť korba ve tvaru V s kapacitou až 60,4 m3 zaručuje optimální udržení nákladu a minimální zpětný převoz materiálu. V oboru uznávaná strategie profilového zatížení umožňuje obsluze konzistentně plnit průměrnou užitečnou hmotnost (95 tun), zatímco systém rychlého sklápění korby zaručuje rychlé časy cyklu pro všestranný a efektivní výkon.

Značka Volvo staví u tohoto pevného dampru s inteligentními systémy monitorování na vysoké kapacitě a vysokých rychlostech přesunu materiálů. Palubního vážení (OBW) jako volitelný doplněk představuje integrovaný systém, který zaručuje, že stroj přesouvá optimální a bezpečné užitečné zatížení, a dále tak optimalizuje výrobu a minimalizuje provozní náklady. Činí tak pomocí vnějších tlakových snímačů, které monitorují a přenášejí statistiky stroje na palubní displej obsluhy. Informace o stroji se zobrazují na displeji v reálném čase, ale navíc mohou být prostřednictvím telematického systému Volvo CareTrack® přístupné i na dálku, a pomáhat tak operátorům a správcům vozového parku zlepšit plánování.

Zákazníci, kteří mají zájem o zvýšení produktivity ve stávajících a budoucích projektech, mohou s pomocí místního prodejce získat přístup k Volvo Site Simulation. Tento systém poskytuje zákazníkům cenné informace o jejich strojích, umožňuje výběr vozového parku a konfiguraci pracoviště, což jim pomáhá maximalizovat produktivitu a současně lépe řídit náklady na vlastnictví a provozní náklady.

S odolnou konstrukcí


Doba provozu a produktivita vycházejí z odolné konstrukce stroje, která podporuje ochranu komponent a delší životnost stroje, jakož i prodloužené intervaly mezi plánovanou údržbou.

Stroj R100E nabízí dokonalou stabilitu i v tom nejnáročnějším terénu, přičemž umožňuje úplnou kontrolu. Tento robustní dampr se vyznačuje nízkým těžištěm a je vybaven speciálně navrženou korbou a podvozkem, jež pracují v souladu se vzpěrami McPherson s nízko uloženou lichoběžníkovou nápravou předního zavěšení a novým systémem řízení vyžadujícím nízké úsilí. Obsluha tak může díky snadnému, intuitivnímu řízení, které zajišťuje odděleně instalovaný, pilotem ovládaný řídící ventil orbitrolu, snadno manévrovat i v těsných prostorách.Volvo Rigid Hauler R100E T2

Model R100E je nejen navržen tak, aby dosahoval optimálního výkonu a produktivity díky vysokému komfortu obsluhy, ovládání stroje a stabilitě, ale příslibem je i snížení nákladů na opravy. Přední zavěšení se vyznačuje dostatečnou šířkou, stroj tak dokáže absorbovat nárazy ze zátěže a z terénu a chránit své životně důležité součásti. Důmyslná technika je patrná také v konstrukci rámu stroje, který zaručuje flexibilitu při jízdě v nerovném terénu. Rám je vyroben z dutých profilů a v místech, kde dochází k vysokému namáhání, je proveden z vysokopevnostní lité oceli, která zaručuje dokonalé pohlcování nárazů při jízdě v terénu. Veškeré otvory v rámu jsou z důvodu ještě vyšší ochrany opatřeny objímkami. Společnost vynaložila vysoké investice na důkladné otestování rámu a korby, což zahrnovalo i 60 000 hodin testování zátěžové únavy podvozku. Díky korbě vyrobené z vysoce pevné oceli 400-HBV s vysokou odolností vůči nárazu a oděru dosahuje pevný dampr R100E dlouhotrvajícího výkonu.

Výběr operátora


Model R100E je nejen vysoce efektivní stroj, ale má i podstatné výhody v oblasti produktivity obsluhy, jako je například kabina s certifikací ROPS/FOPS. Dále kabina nabízí snížené vibrace a odhlučnění a pro vyšší kvalitu jízdy je uložena na tlumicích podložkách viskózního typu.

Volvo Rigid Hauler R100E T2

Ze sedadla řidiče umístěného na levé straně kabiny může obsluha velmi dobře pozorovat přes velké sklo s nízkým úhlem zešikmení své pracoviště a okolí. Dobrý výhled doplňuje systém prostorového zobrazení celého okolí stroje Volvo Smart View. Systém využívá několik vnějších širokoúhlých kamer, které umožňují zobrazení stroje a okolního pracoviště na palubním displeji z ptačího pohledu. Výhody tohoto prostorového systému 360° přesahují pouhé zvýšení bezpečnosti obsluhy a pracoviště. Systém též snižuje či dokonce eliminuje riziko kolize s jinými předměty, a minimalizuje tak možnost poškození stroje a jeho pneumatik. To platí zejména při couvání, neboť umožňuje obsluze bezpečně se vyhnout překážkám na zemi. Snížení rizika náhodného poškození stroje snižuje též náklady na opravy a prodlužuje dobu jeho provozuschopnosti.

Veškeré displeje a ergonomické ovládací prvky jsou umístěny v dosahu plně nastavitelného sedadla obsluhy Volvo s pneumatickým odpružením, které lze snadno přizpůsobit tělesným proporcím strojníka. Kabina je vybavena přetlakovým systémem a klimatizací a současně poskytuje hojný úložný prostor pro snížení rušení a rozptylování obsluhy.

Stejně jako u všech strojů Volvo je i tento pevný dampr konstruován s ohledem na bezpečnost, která se promítá do každého aspektu tohoto vysoce výkonného stroje. Pro ochranu obsluhy i personálu pracoviště jsou všechny systémy stroje, jako jsou například nouzové vypínače, snadno přístupné. Retardér převodovky a inhibitor neutrálního chodu zajišťují bezpečné ovládání stroje při jízdě ze svahu a ochrana motoru před příliš vysokými otáčkami automaticky zpomalí chod stroje na bezpečné provozní limity.

Snadné prohlídky


Volvo Rigid Hauler R100E T2Ke zjištění případných problémů a k zajištění dlouhé provozní životnosti jsou vyžadovány pravidelné servisní prohlídky. Model R100E je opatřen protiskluzovými schůdky a bezpečnými lávkami, které umožňují snadné a rychlé každodenní servisní prohlídky a rutinní údržbu, takže se může bezodkladně vrátit k práci, ke které je určen. Veškeré servisní body jsou strategicky seskupeny a umístěny tak, aby umožňovaly přístup ze země či servisní platformy, což zaručuje rychlou, snadnou a bezpečnou údržbu nebo seřízení stroje. Navíc kola s přímou montáží na ráfky podporují bezpečnou a rychlou montáž i demontáž. Přímo v kabině má obsluha na uživatelsky přívětivé přístrojové desce k dispozici diagnostická data nejvyšší úrovně pro rychlou analýzu a řešení. Na přístrojové desce může obsluha sledovat v reálném čase stav stroje a zobrazit si tlaky a teploty různých systémů, spotřebu paliva, diagnostiku motoru, převodovky a VCU.

Model R100E je též vybaven vysoce účinnou filtrací hydraulického oleje, jejíž součástí jsou magnetické sací filtry u každého hydraulického funkčního systému a tlaková filtrace na řízení, brzdovém čerpadle a chladicích jednotkách zadních brzd. Primární a sekundární palivové filtry namontované na motoru jsou zkombinovány s moderní dvoustupňovou olejovou filtrací, aby bylo zaručeno dokonalé odstranění nečistot. Díky odolným součástem zajišťujícím mimořádnou ochranu optimalizuje stroj R100E také provoz a prodlužuje intervaly údržby, což vede k nižším provozním nákladům.

Ve výjimečných případech, kdy stroj R100E potřebuje více než běžnou servisní kontrolu, jsou vždy k dispozici experti Volvo, kteří využívají rozsáhlou síť prodejců a techniků a mohou poskytnout odborné rady. Kombinace znalosti místního prostředí a zkušeností s důlními a těžebními aplikacemi z celého světa umožňuje společnosti Volvo nabízet širokou škálu různých řešení pro zákazníky – od hlášení telematiky stroje, přes servisní smlouvy Volvo Service Agreements (VSA) až po prodlouženou záruku, jejichž cílem je zvýšit ziskovost stroje po celou dobu jeho životnosti.

Hlavní technické údaje:

Nosnost, kg (lb) 95000 / 209,439
Objem korby, SAE 2:1 navršená m3/ y3 60,4 / 79
Čistá hmotnost, kg (lb) 69550 / 153,331
Hrubá hmotnost, kg (lb) 164550 / 362,770
Motor Cummins QST30 CAC (Tier 2 / Euro II)
Maximální celkový výkon motoru kW (ks) 783 / 1,050
... při otáčkách motoru 1/min 2100
Maximální celkový točivý moment SAE J1349, Nm (lbf ft) 4 631 / 3,416
... při otáčkách motoru 1/min 1300
Max. rychlost, km/h (mph) 50 / 31.1

Poznámka: Obrázky v této tiskové zprávě si můžete přímo stáhnout, pokud kliknete sem.