Construction Equipment Polska

Szkoła mistrzów Volvo radzi: Jak wydłużyć żywotność ładowarki kołowej

Dzięki dokładnym codziennym kontrolom i obsłudze technicznej operatorzy ładowarek kołowych mogą zwiększyć dyspozycyjność, wydajność i żywotność maszyny.

Porady Szkoły Mistrzów

1. Codzienna kontrola przed uruchomieniem

Przeprowadzona przed rozpoczęciem pracy dokładna kontrola maszyny i miejsca, w którym była zaparkowana, pozwoli stwierdzić, czy doszło do ewentualnych uszkodzeń albo wycieku płynów. Jest to też doskonała okazja do sprawdzenia stanu i ciśnienia w oponach, zanim dojdzie do ich szybszego zużycia. Sprawdzenie czystości układu filtrowania powietrza oraz poziomu oleju silnikowego, hydraulicznego, smaru i płynu chłodzącego również zapobiegnie poważnym uszkodzeniom i konieczności wymiany części i podzespołów w przyszłości.

Łatwość serwisowania ładowarek Volvo sprawia, że wczesne wyeliminowanie drobnych problemów jest szybkie i proste.

Dzięki ograniczeniu możliwości dalszych uszkodzeń maszyny operatorzy mogą wydłużyć okres eksploatacji sprzętu bez dodatkowych kosztów.

2. Prawidłowo rozgrzej maszynę

Uruchom silnik i pozostaw go na niskich obrotach biegu jałowego na kilka minut (w zależności od temperatury zewnętrznej: 1-2 minut w okresie letnim, a 4-5 minut podczas dużych mrozów). Po tym czasie zacznij podobnie rozgrzewać układ hydrauliczny (co zwiększy jednocześnie obciążenie silnika, który szybciej osiągnie swoją nominalną temperaturę) poprzez powolne podnoszenie i opuszczanie osprzętu roboczego. Po tych kolejnych kilku minutach pozostał jeszcze do rozgrzania układ napędowy czyli skrzynia biegów i mosty - podniesiemy jego temperaturę rozpoczynając powolną jazdę do miejsca pracy. W ten sposób mamy stopniowo rozgrzane wszystkie podzespoły ładowarki.

3. Pracuj uważnie

Pracuj płynnie kontrolując na bieżąco napełnianie materiału w łyżkę, pamiętaj o dociążeniu przedniego mostu poprzez lekkie podniesienie wysięgnika w pierwszej fazie cyklu roboczego, aby zapobiec „buksowaniu” opon, które może nawet spowodować konieczność ich wymiany. Używaj tylko tyle gazu ile jest konieczne, gwałtowne i szybkie ruchy elementami sterowania prowadzą raczej do spowolnienia cyklu roboczego, zmniejszenia wydajności i braku komfortu. Ponadto obserwuj wskaźniki i komunikaty na wyświetlaczach co pozwoli zapobiec niespodziewanym awariom w pracy.

4. Wprowadź procedurę schładzania maszyny

Procedura schładzania maszyny pomoże w wydłużeniu żywotności ładowarki kołowej Volvo, gwarantując możliwość jej wykorzystania w kolejnych projektach i ograniczając negatywny wpływ na środowisko. Operator powinien zawsze zadbać o zaparkowanie maszyny na płaskim podłożu z opuszczoną łyżką i włączonym hamulcem postojowym.

Gdy silnik pracuje na biegu jałowym w celu schłodzenia turbosprężarki, wykorzystaj czas na uzupełnienie raportu, aby zapisać bieżącą liczbę motogodzin obok zapisu dokonanego na początku dnia pracy. W ten sposób operator zapewnia, że maszyna zostanie oddana do przeglądu w terminie, a nie trafi do serwisu, gdy pojawią się poważne problemy. Zbiornik paliwa i zbiornik płynu DEF powinny zostać zatankowane do pełna, aby ograniczyć do minimum tworzenie się skroplin pary wodnej i zapobiec problemom, które mogłyby spowodować zakłócenia w pracy silnika. Operator powinien w marę możliwości oczyścić maszynę, aby zadbać o dobry stan lakieru i zapobiec uszkodzeniom nadwozia przez substancje powodujące korozję.

Chociaż dobrze przeszkoleni operatorzy pełnią kluczową rolę w codziennym utrzymaniu maszyny, Volvo CE i sieć jej dealerów również mają do wypełnienia swoje zadania. Ładowarki kołowe Volvo zostały zaprojektowane z myślą o łatwym serwisowaniu w celu skrócenia przestojów do minimum, a Volvo CE oferuje usługi, które pozwalają właścicielom i operatorom maksymalnie wykorzystać maszyny. Na przykład Volvo ACTIVE CARE to dostępna w systemie 24/7/365 usługa monitorowania i raportowania stanu maszyny, która może pomóc w zidentyfikowaniu i zdiagnozowaniu potencjalnych problemów w czasie rzeczywistym, zanim przerodzą się w coś poważniejszego.

Szkoła Mistrzów Volvo