Kuidas valida teie kasutusalale õige ekskavaatorikopp

Kuna ekskavaatorid on nii mitmekülgsed masinad, ei ole olemas ühte kõigiks töödeks sobiva suurusega koppa. Kuid tähtis on teha parim valik. Õigest sobivusest sõltuvad tootlikkus, kütusesäästlikkus ja kasutusiga.

Õige suurusega kopa valimine

· Ekskavaatori tehnilised andmed

Kopa suurust piiravad eelkõige ekskavaatori tehnilised andmed. 14 t ekskavaatoril ei saaks näiteks kunagi kasutada sama koppa kui 22 t masinal. Otsingut kitsendavad ekskavaatori suurus, konfiguratsioon, soovitud tööulatus ja muud tehnilised andmed. Volvo rakenduses Attachment Selector (Google Play / App Store) on loetletud kõik kopasuurused, mis igale ekskavaatori mudelile sobivad.

· Materjali tihedus

Suurem kopp ei tähenda alati suuremat tootlikkust. Kui väljakaevatav materjal on eriti tihe, võib see suured kopad alla vajutada, mis pikendab töötsükleid. Volvo CE soovitab alati kasutada tihedate materjalide, näiteks lõhatud kivimi või tiheda savi ülestõstmiseks väiksemat koppa kui pehmemate materjalide, näiteks pinnase pealiskihi või liiva teisaldamiseks.

· Kalluri/veoki maht

Ekskavaatori kopa suurus ja tootlikkus peaksid ideaaljuhul vastama sellega töötava kalluri või veoki mahule, et laadida seda võimalikult kiiresti väikseima arvu kordadega. Õige kopaga saavad masinajuhid tehtud rohkem tööd vähema aja ja väiksema kütusekuluga ning vähendada masina kulumist.

Õiget tüüpi kopa valimine

· Üldotstarbelised kopad

Üldotstarbelised ehk kaevekopad on üldehituses ja kaevetöödel kõige sagedamat tüüpi ekskavaatorikopad. Need on konstrueeritud efektiivseks kaevamiseks ja suuremateks kaevejõududeks mõeldud hammastega ning sobivad seetõttu kaevetöödeks väga erinevates pinnasetingimustes. Pealispinnase, lahtise savi ja liiva, samuti kruusa ja lahtiste kivide teisaldamine on üldotstarbelistele koppadele väga lihtne.

· Tugevad kopad

Tugevaid koppasid kasutatakse tavaliselt laadimiseks sellistel kasutusaladel nagu kivikarjäärid. Need on valmistatud tugevast, abrasioonikindlast terasest ja on igati tugevama ning vastupidavama konstruktsiooniga kui üldotstarbelised kopad. Need sobivad kompaktsete materjalide, näiteks lõhatud kivimi, tiheda savi ja kivide tootlikeks kaevamistöödeks. Tugevad kopad tulevad toime ka kruusa, purustatud basaldi, haavelpuhastatud graniidi, suure ränisisaldusega liiva, teravate kivide ja muude tihedate materjalide teisaldamisega.

· Tasanduskopad

Tasandus- ehk kraavikoppasid kasutatakse sageli teedeehituses, haljastuses ja kommunaalvõrkude töödel. Need on teistest koppadest laiemad ja lameda lõikeservaga, mille tõttu need sobivad ideaalselt pehme materjaliga täitmiseks, kaevamiseks ja teisaldamiseks.

Igat koppa saab ka optimaalse jõudluse saavutamiseks kohandada mitmesugust tüüpi hammaste, küljelõikurite ja täiendavate kulumiskaitsetega. Volvo müügiesindused aitavad kliente nende valimisel, et tagada nende tööks tööaja võimalikult hea kasutamine ja tootlikkus.

LISATEAVE

Anne Bast

Asepresident ettevõtte kommunikatsiooni alal
Volvo Construction Equipment
EMEA (Euroopa – Lähis-Ida – Aafrika) müügipiirkond
Tel: + 46 16 5415906
anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
London
Tel: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com