Construction Equipment Polska

EWR170E — inteligentnie wkracza do akcji

Odpowiadając na zgłaszane przez branżę rosnące zapotrzebowanie biznesowe na koparki kołowe o małym promieniu obrotu, firma Volvo Construction Equipment wprowadza nowy model, EWR170E — również tym razem operatorzy mogą liczyć na szereg inteligentnych rozwiązań i bardzo ekonomiczne zużycie paliwa.

volvo wheeled excavator ew170e

Otoczenie sprzyjające wydajności

Model EWR170E wyposażony jest w wyznaczającą branżowe standardy kabinę Volvo, której przestronna konstrukcja zapewnia dużo miejsca na nogi i dookólną widoczność dzięki dużym oknom oraz umieszczonym z tyłu i po bokach kamerom. Umieszczenie silnika z tyłu maszyny i zwiększenie ilości miejsca z przodu umożliwiło poprawę widoczności z prawej strony koparki. Koparka może również zostać opcjonalnie wyposażona w rozwiązanie Volvo Smart View — trzy kamery zamontowane do ramy w celu przekazywania w czasie rzeczywistym ułatwiającego nawigację w trudnych sytuacjach widoku panoramicznego. Obraz z takich kamer może być wyświetlany na standardowym wyświetlaczu pojazdu bądź na osobnym ekranie.

Dodatkową wygodę zapewnia możliwość wyboru szeregu chwytów dźwigni i dostosowania funkcji sterowania poprzez tworzenie skrótów pozwalających na obsługę wycieraczek lub kamer bądź wyciszenie głośników. W koparce wdrożono też system Comfort Drive Control (CDC), umożliwiający sterowanie maszyną przy prędkości do 20 km/h wyłącznie za pomocą dżojstika — to jedna z nowych funkcji dostępnych w asortymencie koparek kołowych Volvo.

Aby zwiększyć wygodę wchodzenia do pojazdu i opuszczania go poręcze i stopnie pomalowano na jasne kolory — istnieje też możliwość zamówienia zdalnie sterowanego „światła powitalnego”, które ułatwia operatorom poruszanie się w ciemności. Nowy pakiet oświetlenia LED obejmuje obecnie dodatkową, siódmą lampę roboczą montowaną obok kamery bocznej.

Większa wydajność.

W celu zapewnienia płynniejszego i bardziej efektywnego działania koparka EW170E może zostać wyposażona w automatyczny hamulec kopania, wprowadzony przez Volvo po raz pierwszy ponad 10 lat temu. To inteligentne rozwiązanie automatycznie załącza hamulec główny i usztywnia przedni most, gdy prędkość pojazdu spada do zera. W celu skrócenia cyklów pracy i ograniczenia zużycia paliwa wprowadzono opcjonalną funkcję grawitacyjnego opuszczania wysięgnika Boom Float, umożliwiającą zaoszczędzenie mocy dla potrzeb innych układów hydraulicznych poprzez ograniczenie mocy pompy i zmniejszenie przepływu oleju hydraulicznego w trakcie obniżania wysięgnika.

Ekonomiczne zużycie paliwa to również zasługa renomowanego, spełniającego normy emisji spalin Stage IV silnika Volvo, który zapewnia wysoki moment nawet na niskich obrotach. Ponadto funkcja automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego redukuje obroty silnika po określonym czasie nieaktywności elementów sterujących, a funkcja automatycznego opóxnienia wyłączania silnika wyłącza go po upływie określonego czasu nieaktywności pojazdu. Zużycie paliwa udaje się ograniczyć również dzięki automatycznie aktywowanemu trybowi ECO, który dopasowuje przepływ paliwa bez spadku produktywności. Z kolei proces regeneracji pasywnej automatycznie czyści filtry cząstek stałych bez wpływu na osiągi.

W celu zwiększenia stabilności w trakcie jazdy z dużą prędkością lub po nierównym terenie koparkę EWR170E można wyposażyć w opcjonalny system zawieszenia wysięgnika Boom Suspension System (BSS). W połączeniu z układem hydraulicznym i amortyzatorami gazowymi system BSS automatycznie załącza się przy prędkości 5 km/h w celu tłumienia drgań, które mogłyby skutkować wysypywaniem sie ładunku z łyżki.

Uniwersalna z natury

Koparka EWR170E może być indywidualnie konfigurowana — nabywcy mogą zdecydować się bądź na standardowe osie o szerokości 2,5 m, bądź na zwiększające stabilność osie i lemiesz o szerokości 2,75 m. Ta niezwykle uniwersalna, posiadająca homologację do jazdy po drogach publicznych koparka kołowa posiada też homologowany do jazdy po drogach publicznych zaczep przyczepy o wytrzymałości do 8 ton (w przypadku przyczep z własnym układem hamulcowym). Operatorzy mogą również zabrać ze sobą narzędzia — do 130 kg — umieszczając je w wygodnej, wysuwanej z podwozia skrzynce typu szufladowego.

Firma Volvo oferuje również kompleksową gamę osprzętu poprawiającego wydajność koparki EWR170E — dzięki specjalnej konstrukcji akcesoria zapewniają harmonijną współpracę z maszyną. Aby ułatwić i usprawnić wymianę osprzętu, system Attachment Management System przechowuje ustawienia do 20 różnych akcesoriów.

Nabywcy mogą też zdecydować się na zakup zwiększającą produktywność głowicę ochylnoobrotową Steelwrist®. Ten fabrycznie montowany system zapewnia pełną kontrolę zarówno nad maszyną, jak i nad samą głowicą — niezbędne informacje widoczne są na dodatkowym wyświetlaczu.

Dyspozycyjność

Koparka kołowa EWR170E to maszyna, która pozostaje w nieustannym ruchu — dlatego właśnie zoptymalizowane rozmieszczenie przewodów hydraulicznych na wysięgniku i ramieniu gwarantuje zwiększoną trwałość i ogranicza prawdopodobieństwo uszkodzeń. Ponadto nowe, montowane na osiach błotniki mają w tym modelu zwiększoną powierzchnię, dzięki czemu utrzymywanie pojazdu w czystości jest łatwiejsze.

Ponieważ koparka EW170E ma być zawsze sprawna, wyposażono ją w rozwiązania ułatwiające serwisowanie. We wszystkich koparkach kołowych serii E punkty smarowania zostały zgrupowane, a filtry znajdują się za szeroko otwieranymi drzwiczkami silnika — smarowanie i wymianę filtrów można też wykonywać z poziomu podłoża. Lepszy dostęp do obszarów takich jak chłodnice i siatka zapobiegająca zanieczyszczeniom ułatwia konserwację, dzięki czemu operatorzy mogą liczyć na znaczącą oszczędność czasu.

Aby zwiększyć rentowność inwestycji i utrzymać produktywność, firma Volvo oferuje szeroki asortyment dostępnych, sprawdzonych i zatwierdzonych oryginalnych części Genuine Volvo Parts — wszystkie z nich są objęte gwarancją Volvo. Volvo dba też o obsługę serwisową zakupionego sprzętu, oferując szereg rozwiązań serwisowych, konserwacji i naprawy oraz program planowych przeglądów.

 

 Najważniejsze dane techniczne modelu EWR170E T4f

Silnik

D4J

Masa robocza

kg

17950-19200

lb

39573 - 42329

Moc brutto

kW

115

KM (bryt.)

154,2173

…przy prędkości obrotowej silnika

obr./min

2000

Pojemność łyżki

m3

0,7

jard3

0,9155657

Maks. udźwig

kg

5500

lb

12125,41

…przy wysięgu/wysokości

m

6,00/1,5

stopy

20 / 5

Maks. wysięg przy kopaniu

mm

9360

stopy/cale

30'9"

Maks. głębokość kopania

mm

5750

stopy/cale

18'10"

Siła urabiania od siłownika łyżki, ISO (zwiększona)

kN

126

funt-siła

28325,9214

Prędkość maksymalna

km/godz.

35

mile/h

21,747992

Tylny promień obrotu

m

1790

stopy/cale

5872'8"