Volvo Construction Equipment chystá akvizici výrobce nákladních aut ze skupiny Terex - Tiskové zprávy : ASCENDUM STAVEBNÍ STROJE CZECH S.R.O.
9.12.2013 

Volvo Construction Equipment chystá akvizici výrobce pevných damprů ze skupiny TerexVolvo Construction Equipment set to acquire hauler business from Terex

Společnost Volvo Construction Equipment (Volvo CE) oznámila, že se dohodla se skupinou Terex Corporation na odkoupení společnosti Terex Equipment Ltd, která pevné dampry. Akvizice se týká majetku i souvisejícího duševního vlastnictví. Tato transakce vyžaduje souhlas regulačního orgánu a týká se hlavního výrobního závodu v Motherwellu ve Skotsku a dvou výrobních řad, které zahrnují jak dempry pevné, tak dampry kloubové. Akvizice se vztahuje rovněž na distribuci damprů v USA a podíl ve výši 25,2 % ve společnosti Inner Mongolia North Hauler Joint Stock Co (NHL), která po značkou Terex vyrábí a prodává samostatná pevné dampry v Číně. S akciemi společnosti NHL se obchoduje na šanghajské burze.

Prezident společnosti Volvo CE Pat Olney k této transakci řekl: "Jedná se o strategickou akvizici, která poskytne společnosti Volvo CE značný prostor k růstu. Doplněním osvědčené řady kloubových damprů rozšíříme nabídku zemních strojů pro zákazníky, kteří působí v oblasti lehkého důlního průmyslu." 

V roce 2012 společnosti, kterých se akvizice týká (s výjimkou NHL), dosáhly čisté tržby cca. 370 mil. USD (cca. 2,5 mld. SEK) a zisk z provozní činnosti cca. 33 mil. USD (cca. 220 mil. SEK). Během prvních devíti měsíců roku 2013 čisté tržby dosáhly přibližně 172 mil. USD (cca. 1,1 mld. SEK) a provozní zisk cca. 5,5 mil. USD (cca. 35 mil. SEK). Holding v NHL bude pravděpodobně zohledněn metodou ekvity v souladu se standardy IAS 28 (konsolidace v jednom řádku). Kupní cena je cca. 160 mil. USD (cca. 1 mld. SEK) v hotovosti bez zadlužení. Touto akvizicí se čistá finanční zadluženost průmyslových provozů ve skupině Volvo zvýší o 1 mld. SEK. 

Akvizice se týká pěti osvědčených modelů pevných damprů s užitečným zatížením od 32 do 91 tun. Vstupem do segmentu pevných damprů se zlepší pozice společnosti Volvo CE v oblasti lehkého důlního průmyslu, který doplňuje obecný stavební průmysl, ropný průmysl a plynárenství, dobývání nerostných surovin a výstavbu silnic, což jsou obory, ve kterých společnost Volvo CE již působí.  

Díky této transakci se portfolio kloubových damprů rozšíří o další tři modely, které nabízejí užitečné zatížení od 25 do 38 tun. Tyto stroje podpoří zavedenou pozici společnosti Volvo CE v segmentu kloubových damprů, umožní rozsáhlé využití v terénu a podpoří výraznou expanzi společnosti na rozvíjejících se trzích. 

Pokud bude tato akvizice schválena, počet zaměstnanců skupiny Volvo CE stoupne o 500. Po přechodnou dobu bude rovněž možné u příslušných strojů nadále používat obchodní značku Terex. 

Očekává se, že transakce bude dokončena v druhém kvartálu roku 2014. Realizace vyžaduje souhlas příslušných orgánů.  

Konec 

9. prosince 2013

Další informace vám poskytne:

Klas Magnusson
Senior Vice President, Corporate Communications
Volvo Construction Equipment
Telefon: +32 2 482 5065
klas.magnusson@volvo.com

Brian O'Sullivan
SE10
Londýn
Email: osullivan@se10.com
Telefon: int +44 77 333 50307