Construction Equipment Polska

Budujemy ogród deszczowy w Zamościu

Wszyscy jesteśmy świadomi zmian klimatycznych zachodzących wokół nas i zagrożeń jakie niosą dla nas i kolejnych pokoleń. Dla Volvo dbałość o środowisko naturalne od zawsze było niezwykle ważne. Volvo Maszyny Budowlane Polska działa również aktywnie w tym zakresie szczególną uwagę skupiając na zagadnieniach poprawy retencji wody i przeciwdziałaniu suszy.

Pomagamy budować ogrody deszczowe

Jednym z wielu przykładów tego jak mądrze i stosunkowo łatwo zagospodarować wody opadowe są tzw. ogrody deszczowe, których celem jest zmniejszenie wolumenu i spowolnienie tempa odpływu wody deszczowej do rzek. Tym samym przyczyniają się do ograniczenia okresowych podtopień oddając wodę stopniowo w okresach suchszych.

„Ogród zasilany jest wodą deszczową spływającą z dachu, drogi lub chodnika, a zastosowany w ogrodzie materiał roślinny i kruszywo zatrzymuje wodę jednocześnie ją filtrując z zebranych po drodze zanieczyszczeń, a następnie stopniowo odprowadza w głąb ziemi. Ogromną zaletą ogrodów deszczowych z punktu widzenia miasta jest bardzo niewielki nakład potrzebny do ich codziennego utrzymania. Są w zasadzie bezobsługowe” powiedziała pani Katarzyna Fornal-Urbańczyk z Urzędu Miasta w Zamościu. 

Właśnie w Zamościu bowiem - wspólnie z mieszkańcami miasta i Fundacją Sendzimira - będącą prekursorem budowy ogrodów deszczowych w Polsce - zbudowaliśmy nasz pierwszy ogród. Jego realizacja odbywała się w formie warsztatów dla mieszkańców, na których sami zakasali rękawy ucząc się jednocześnie tego jak podobny obiekt zrobić u siebie w ogrodzie. Wspierała ich przy tym koparka Volvo EW60E.

Zaangażowanie mieszkańców było ogromne i po prawie całym dniu pracy powstał piękny ogród, który poza funkcjami retencyjnymi będzie zdobić teren wokół Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Pomagamy budować ogrody deszczowe

„Dostosowanie infrastruktury w Polsce do zmian klimatycznych, szczególnie w obszarze optymalnego gospodarowania wodą, jest dla naszej firmy bardzo ważne. Chcemy wspierać tego rodzaju inicjatywy. Udostępniamy sprzęt, angażujemy naszych pracowników i wspólnie z lokalnymi społecznościami chcemy budować różnego rodzaju obiekty błękitno-zielonej architektury. Takich inicjatyw będzie z naszej strony więcej. Każda z nich to tylko kropla w morzu potrzeb, jednak przy okazji ich realizacji chcemy o tym mówić i pokazywać rozwiązania, które mogą być inspiracją dla innych i być powielane w różnych miejscach i różnej skali ” - powiedział Rafał Ziarkowski, Dyrektor ds. Marketingu, Wsparcia Sprzedaży i rozwiązań dla klientów w Volvo Maszyny Budowlane Polska – „Dziękujemy serdecznie Fundacji Sendzimira, a także mieszkańcom i władzom Zamościa, że mogliśmy razem zrobić coś wartościowego i prosimy o więcej!” 

A oto efekt pracy mieszkańców Zamościa. Gratululejmy!

Pomagamy budować ogrody deszczowe

W Zamościu powstaje nowy ogród deszczowy z pomocą Volvo Maszyny Budowlane Polska

Wypowiedż wiceprezydenta Zamościa, Pana Piotra Zająca.