Ascendum Türkiye

Volvo CE ödüllü tasarım felsefesinin bir parçası olarak temiz bir ürün markalaştırma çalışmasını benimsemektedir

Daha kısa ve karmaşık olmayan ürün adlarına bu basit geçiş Volvo Construction Equipment'in (Volvo CE) ürünün ötesinde web sitesi hakkında daha bütünsel bir genel bakış sunmaya ilişkin daha kapsamlı yaklaşımını temsil etmektedir. Bu yeni tasarım felsefesi ve tanımlama politikası markanın birinci sınıf görünümü ile daha iyi bir uyum yakalayacak şekilde tasarlanmıştır. Halihazırda prestijli 2020 Red Dot Ürün Tasarım Ödülünü almıştır.

Bu aydan itibaren Volvo markasına sahip yeni ve güncellenmiş ürünler yalnızca ürün tipi ve boyutu ile işaretlenecektir; bunun dışında hiçbir şey olmayacaktır. Model serisi ve model varyasyonu gibi diğer tüm ürün ayrıntılarına teknik özelliklerden, broşürden veya PIN plakasından hala erişilebilir. Böylelikle müşterilerin ürünleri için hizmet satın alma veya parça sipariş etme şeklinde herhangi bir değişiklik fark etmemesi sağlanır.

Bu değişikliğin ardındaki asıl motivasyon ürünün markalaştırma çalışmasını, şirketin minimalist İskandinav mirası ve uzun süredir arzu edilen temiz, net ve sınırsız insan odaklı bir tasarım ile uyumlu hale getirmektir. 

Fonksiyon ve tasarımda netlik

Volvo CE'nin Tasarım Müdürü Gustavo Guerra şunları söylüyor: "Biz her zaman ürünlerimizin akıllı gücünü yansıtan dürüst ve basit bir tasarım için çalışıyoruz. Ancak marka tanımlamamızın ürünlerimizin amaca yönelik ve modern kalitesine uymadığını tespit ettik. Bu yeni hareket, yalnızca operatör için değil iş sahasında olan herkes için daha fazla güven ve netlik sağlamak için tasarlanmıştır; bununla sınırsız tasarımı kastediyoruz."

Modern inşaat şantiyeleri artık sadece ürünün kendisine değil, bir bütün olarak inşaat şantiyesine daha çok odaklanmaktır. Bu güncellenmiş ürün tanımlaması ile Volvo CE, çalışma sahasındaki operatörden arka ofis çalışanına kadar tüm bölümler için daha net bir iletişim hattı oluşturmayı amaçlamaktadır. Yeni teknolojilerdeki artış aynı zamanda nesiller arası ürün güncellemeleri için bir atış gerektirmektedir. Böylelikle küçük veya büyük olmasına bakılmaksızın her güncelleme için ürün adını değiştirme gerekliliğinin ortadan kaldırılması markalaştırma çalışmasının temiz, basit ve amaca uygun olmasını sağlar.

Gustavo, "Yeni ve geleneksel çalışma yöntemlerinin bir araya geldiği bir kavşaktayız," diyor. "Elektrikli, otonom ve bağlı teknolojiler alanındaki gelişmeler dizel ekipmanlara yönelik sürekli ihtiyacımız ile birlikte büyümeye devam ettiğinden, kısa bir süre içinde ürün güncellemeleri seviyesinin de katlanarak büyüyeceğini göreceğiz. Sektörde bir değişikliğin zamanı geldi ama markalaştırma yapımızın bunu da yansıtmasına gerek yok."

Yeni tanımlama ile lanse edilen ilk modeller

İster kabinde, ister operatör kumandalarında, ister ürünün şasisinde veya teknik fonksiyonda bir modifikasyon olsun; güncelleme piyasaya sürüldüğünde hiçbir düzenleme beraberinde uzun ve kullanışsız model adları getirmeyecektir. Bu fiili olarak revizyon durumunu ve ürün teknik özelliklerini dıştaki görsel kimlikten kaldırma ve yalnızca ürün kısaltmasını ve ürün boyutunu belirtme anlamına gelir. Tüm teknik ayrıntılar normal bir şekilde PIN plakalarında ve pazarlama materyallerinde belirtilmektedir. Yeni tanımlama politikası ile lanse edilen ilk modeller, ilk iki Elektrikli model olan ECR25 ve L25 ve ayrıca kısa bir süre önce ürün tasarımı alanında Red Dot Ödülünü kazanan F nesli ECR58 modelidir. Ödül, endüstriyel tasarım kalitesi açısından dünya çapında en çok tanınan işarettir. Jüri beyanında "yalnızca kabini değil aynı zamanda dış mekanı ve kullanıcı deneyimini de dikkate alan dengeli konstrüksiyondan etkilendiklerini" söylemişti.

Bu yeni tasarım felsefesi, müşterilerin ürünü satın alma, parça sipariş etme veya hizmet alma şekillerini pek fazla etkilemeyecektir. Müşteriler tıpkı bugün olduğu gibi, satış sonrası hizmetler, parça siparişi veya onarımlar için gerekli olan ayrıntılı konfigürasyonları bulmak için PIN plakasındaki teknik özellikleri inceleyebilecektir.

Değişim bu yıldan başlayarak 2025 yılına kadar devam edecek olan kademeli bir yayılım süreciyle tüm yeni ve güncellenmiş modellere uygulanacaktır.

Gustavo, "Bu yalnızca bir yeniden adlandırma girişimi değildir," diyor. "Bu bizim tasarım felsefemizdir; inşaat sektörü ürünlerinin bir sonraki neslinin oluşturma aşamasında bize kılavuzluk eden bir ilke. Ana rolümüz müşterilerimize değişen dijital dünyada yön bulmada yardımcı olmak ve bu değişim zamanlarını daha iyi yönetmek için net ve açık bir iletişim sunmaktır."

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Tiffany Cheng

Müdür, Dış İletişim
Volvo Construction Equipment
Tel: +32 499 56 68 47
E-posta: tiffany.cheng@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
Londra
Tel: +44 7733350307
E-posta: osullivan@se10.com