Ascendum Türkiye

Volvo Otonom Çekici Red Dot ödülünü kazandı

Volvo Autonomous Solutions'tan TARA otonom taşıma çözümünün bir parçası olan TA15, ürün tasarımında, endüstriyel tasarım kalitesi açısından dünyanın en saygın işareti olarak herkesin hevesle istediği Red Dot (Kırmızı Nokta) ödülünü kazandı.

Ürün tasarımında Red Dot Ödülü'nün sahibi TA15 otonom elektrikli çekici

Volvo Autonomous Solutions'ın geliştirdiği devrim yaratan TA15 otonom elektrikli çekici, Almanya'nın Essen kentinde bir tasarım uzmanı panelini etkileyerek, dünyanın en büyük ve en saygıdeğer tasarım yarışmasından yüksek tasarım kalitesi mührünü, Red Dot Ürün Tasarımı Ödülü 2020'yi kazandı.

Volvo Autonomous Solutions Başkanı Nils Jæger, ödül hakkında şunları kaydetti: "Red Dot gibi prestijli bir ödülü kazandığımız için çok heyecanlıyız. Bu başarı, en son otonom araç teknolojileri ile birinci sınıf tasarımları hayata geçirdiğimizi gösteriyor. Ticari araç ve makine tasarımı alanlarında yenilikçi liderler olma konusunda Volvo Group'un geleneğini devam ettirdiğimiz için gururluyuz."

Otonom elektrikli ekosistem

Akü-elektrikli yük taşıyıcı, geleneksel off-road taşımacılık ile karşılaştırıldığında yeni bir makine konseptidir ve Volvo Autonomous Solutions'ın TARA taşımacılık çözümünün bir bileşenini meydana getirir. Günümüzün off-road taşımacılığını sarsmak için tasarlanmıştır. 

Çekici, Volvo Group'a ait paylaşılan bir teknoloji temelinde akü-elektrikli güç aktarma organı ile çalışıyor. Otomasyon sistemi, GPS, Lidar, Radar ve çeşitli sensörleri kullanıyor. Otonom bir araç olduğu için TA15'te kabine ihtiyaç yok. Bu da son derece farklı bir makine profili ortaya çıkarıyor. 

15 tonluk çekiş kapasitesi sayesinde TA15, daha geniş TARA otonom taşımacılık çözümü konseptinin bir parçasını oluşturuyor. Böylece bunlardan bir grup maksimum yükleme ve taşıma verimine ulaşmak amacıyla bir makine 'treni' oluşturmak için birbirine bağlanabiliyor. TA15, TARA elektrikli ve otonom taşıma çözümünün kritik bir bileşeni olacak.

Otonom elektrikli çekici geçmişte eski HX02 konsepti temelinde Volvo Construction Equipment (Volvo CE) tarafından geliştiriliyordu ve bu böyle olmaya devam edecek; ticarileştirme işleri ise Volvo Group içinde yeni bir faaliyet alanı olan Volvo Autonomous Solutions'a devredildi. 1 Ocak 2020'den beri faaliyette olan Volvo Autonomous Solutions'un amacı, 'Volvo Group'un güncel ürünleri ve hizmetlerine ek olarak otonom taşıma çözümlerinin geliştirilmesini, ticarileştirilmesini ve satılmasını hızlandırmaktır'. Volvo CE'nin kendisi de bu yıl, Koronavirüs salgını yüzünden yılın ilerleyen bölümünde piyasaya sunulacak bir makine için Red Dot ödülünü kazandı. 

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg, “İki Volvo ürününün bu uluslararası itibara sahip tasarım mükemmeliyeti işaretine layık görülmesi heyecan verici" diye belirtti. "Bunun da ötesinde, bunun Volvo Autonomous Solutions ile büyük bir iç işbirliğinin sonucu olması harika bir şey. Ortaklık, artık yeni liderlik."

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Tiffany Cheng

Müdür, Dış İletişim
Volvo Construction Equipment
Tel: +32 499 56 68 47
E-posta: tiffany.cheng@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
Londra
Tel: +44 7733350307
E-posta: osullivan@se10.com