Ascendum Türkiye

Volvo CE'nin ilk çeyreğinde satışlar %17 azaldı

Covid-19'un yayılmasını durdurmak için önlemler alındığından dolayı ilk çeyrekteki talep sekteye uğradı. Mart'ta Çin pazarındaki bir toparlanmaya rağmen, bu çeyrek dönem boyunca satışlar %17 düştü ve sipariş alımı %7 azaldı.

Koronavirüsün yayılmasını durdurmak için toplumda alınan önlemlerden dolayı küresel talepteki hızlı gerileme, süreç boyunca satışların, karın, teslimatların ve siparişlerin geriye çekilmesiyle birlikte Volvo Construction Equipment'ın (Volvo CE) 2020'nin ilk çeyreğindeki mali raporlarına olumsuz bir etkide bulundu.

2020'nin ilk üç ayında, Volvo CE olarak ilk çeyrekteki net satışlarının %17'lik bir düşüşle 20.148 milyon İsveç Kronuna (2019 1. Çeyrekte 24.155 milyon İsveç Kronu) azaldığını gördük. Faaliyet karı da 2019'un aynı dönemindeki 3.646 milyon İsveç Kronundan 2.678 milyona düştü. Kazançlar daha düşük makine hacimleri ve elverişsiz makine karışımlarından etkilendi. Bu da faaliyet kar marjına yansıdı; önceki sene aynı dönemde %15,1 olan oran, %13,3'e düştü.

Sipariş alımı 2020'nin ilk çeyreğinde %7 düşmüş olmakla birlikte, dünyanın en büyük inşaat makinesi pazarı olan Çin'de talepler çeyreğin sonuna doğru yükseliş gösterdi. 2019'un ilk çeyreğindeki 23.139 makine ile karşılaştırıldığında, teslimatlarda 20.170 makineyle %13'lük bir düşüş gördük.

Pazar geliştirme

Avrupa ve Kuzey Amerika'dan oluşan büyük küresel iş makinesi pazarları, yılın ilk iki ayında sırasıyla %1 ve %2 azalma göstererek ilk çeyrekte düşüş kaydetti. Asya'da, (Çin hariç olmak üzere) geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4'lük bir düşüş görüldü. Covid-19 virüsünün etkisi Çin'de daha belirgindi. Pazarın sekteye uğraması nedeniyle dönem içinde %44'lük bir düşüş yaşandı. Çin, altyapı kalkınmasını ilerletmeye yönelik devletin teşvik önlemleri sayesinde 2019'un aynı ayına kıyasla %2'lik bir talep artışı ile Mart ayında toparlanmaya başladı. 

Volvo CE başkanı Melker Jernberg şunları belirtti: “Covid-19 salgınının yayılmasını durdurmaya yönelik önlemler Şubat ayında Çin'deki operasyonlarımızı etkilemeye başladı ve küresel tedarik zincirimizin bozulduğu ve operasyonlarımızın çoğunda üretimin durduğu Mart ortasında ciddi bir etki yarattı”. Artık hem üretim duruşları hem de düşük talep yüzünden karlılığımızı olumsuz yönde etkileyecek olan zor bir döneme girdiğimiz aşikar. Bununla birlikte, müşterilerimizin toplum için önemli olan alanlarda faaliyet yürütüyor olması ve ürünlerimizin ve hizmetlerimizin gelecek için sürdürülebilir altyapı oluşturma konusunda hayati önem taşıması gerçeği bize güven vermekte."

volvo-ce_april-2020_q1-financial-results
Tablo 1. Volvo Construction Equipment'ın Milyonlarca İsveç Kronu olarak pazar alanına göre net satışları.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Anne Bast

Marka, Pazarlama & İletişim Müdürü
Volvo Construction Equipment
Avrupa / Uluslararası Satış Bölgesi
E-posta: anne.bast@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
Londra
Tel: +44 7733350307
E-posta: osullivan@se10.com