Ascendum Türkiye

4. Tekerlekli yükleyici ömrünü uzatmak için hızlı ipuçları

Dikkatlice yapılmış günlük incelemeler ve bakımlar ile, tekerlekli yükleyici operatörleri makinelerinin çalışma süresi, üretkenlik ve hizmet ömrünü artırabilir.

1. Günlük eksiksiz çalışma öncesi kontrolleri

Kullanımdan önce, makinenin ve park edildiği zeminin kapsamlı bir kontrolü herhangi hasarın oluşup oluşmadığını veya herhangi hayati sıvının sızıp sızmadığını ortaya çıkaracaktır. Bu, ayrıca daha fazla aşınma oluşmadan operatörün lastik basıncını kontrol etmesine fırsat tanıyacak ve daha az lastik değişimine yol açacaktır.

Fan kayışı aşınması ve gerginliği, hava filtreleme sisteminin, motor yağının, gresin temizliği ve soğutma suyu seviyesi gibi kontroller de ayrıca gelecekte ciddi hasar oluşumunu ve parçaların değişimini engelleyebilir. Volvo tekerlekli yükleyicilerin kolayca onarılabilir yapısı ufak sorunları daha erken ele almanın basit ve hesaplı olması anlamına gelir. Makineye gelecek daha fazla hasarı sınırlayarak, operatörler parça değişimi ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve mevcut modellerinin çalışma süresini uzatabilir.

2. Makineyi ısıtın

Motoru çalıştırın ve beş dakika boyunca düşük rölantide çalışır halde bırakın (-15ºC altında 10 dakika) Mod selektörü sivicini çalışma moduna (W) çevirin ve hızı ortalama 1200 rpm'ye artırın. Kova silindiri pistonu rotunu dış uç pozisyonuna getirin ve aynı zamanda kepçeyi ileri ve geri hareket ettirin. Ekranda yağ sıcaklığı için çubuk grafiğin yeşil olup olmadığına bakın.

3. Dikkatli çalışma

Makineyi çalıştırırken sürekli olarak kova kapasitesinin izlenmesi (lastik değişimine ihtiyaç duyulmasına sebep olan) lastik dönmesinin, düşük döngü zamanlarının ve düşük üretim hızlarının riskini azaltır. Ek olarak, ekipmana ve göstergelere dikkat etmek operatörün iş kesintilerini önceden fark etmesini sağlayacaktır.

4. Soğuma rutini oturtun

Kapsamlı bir soğuma rutini ayrıca Volvo tekerlekli yükleyicilerin uzun süreli çalışmasına yardım ederek gelecekteki projelerde kullanımını garantileyecek ve çevreye zararı kısıtlayacaktır. Operatörler, lastik çekişini korumak için alçaltılmış bir kova ve etkinleştirilmiş bir park freni ile makinen her zaman düz zeminde park edildiğinden emin olmalıdır.

Motor rölantide iken, turbo kompresörün soğumasına izin vermek için, operatörler mevcut makine saatlerini iş günün başında alınan makine saatleriyle karşılaştırarak kaydetmelidir. Operatörler bunu yaparak makinenin ciddi problemler gerçekleştiğinde değil, zamanında servise gönderilmesini garantiler. Yakıt ve DEF deposu yoğunlaşmayı en aza indirmek ve parça değişimine neden olacak sorunları engellemek için dolu tutulmalıdır. Operatörler aracın boyasını korumak ve herhangi aşındırıcı materyalin gövdeye zarar vermemesi için makineyi hortumla yıkamalıdır.

Her ne kadar iyi eğitimli operatörler makinenin günlük bakımı için hayati olsa da, Volvo CE ve bayi ağı da üzerine düşeni yapar. Volvo tekerlekli yükleyiciler minimal arıza sürelerini garanti etmek adına servis kolaylığı düşünülerek tasarlanmıştır ve Volvo CE araç sahiplerinin ve operatörlerin makinelerinden en iyi performansı almasını sağlayan hizmetler sunar. Örneğin, 7/24 çalışan bir makine izleme ve raporlama hizmeti olan Volvo ACTIVE CARE gerçek zamanlı olarak, daha büyük hale gelmelerine izin vermeden herhangi olası sorunu saptamanıza ve teşhis etmenize yardımcı olabilir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Anne Bast

Marka, Pazarlama & İletişim Müdürü
Volvo Construction Equipment
Avrupa / Uluslararası Satış Bölgesi
E-posta: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
London
Tel: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com