Ascendum Türkiye

İş sahası güvenliğini artırmanın 5 kolay yolu

Volvo CE'de biz, makinelerimizi en güvenli olacak şekilde tasarlıyoruz, fakat güvenlik günün sonunda makine teknolojisi ve operatör davranışlarının bir birleşiminin sonucudur. İşte operatörlerin kendilerini ve etraftakileri güvende tutmasının beş basit yolu.

1. Günlük bakım incelemeleri yapın

Her bir iş vardiyasının başlangıcından önce, operatörler makinelerinin etrafında bir tur atarak herhangi hasar veya sızıntıyı kontrol etmeli, pim ve burçların yerinde olup olmadığına ve pimlerin doğru greslenip greslenmediğine bakmalıdırlar. Ayrıca ışıkların, ön cam sileceklerinin, görünürlük yardımcılarının, uyarı çıkartmalarının ve diğer güvenlik öğelerinin doğru şekilde ayarlanmış ve çalışır vaziyette olduğunu kontrol etmelidir. Son olarak, gevşek materyalin yaralanma riski doğurmasından dolayı operatörler herhangi kir veya molozu kabinden temizlemelidir.

Günlük bakım incelemeleri yapın

2. Kabine girerken ve kabinden inerken üç temas noktasını sürdürün

Kayma ve düşme kazaları inşaat endüstrisindeki en yaygın kazalardır.Volvo CE makinelerini kaymaz basamaklar ve korkuluklarla tasarlar fakat operatörler yine de herhangi çamur, buz veya yağı temizlemelidir. Ayrıca kabine girerken veya çıkarken her daim ek denge için üç temas noktasını sürdürmelidirler (iki ayak ve bir el veya iki el ve bir ayak).

Kabine girerken ve kabinden inerken üç temas noktasını sürdürün

3. Aşırı yüklemeden kaçınmak için tümleşik tartı özelliklerini kullanın

Tekerlekli yükleyiciler için Volvo Load Assist ve mafsallı taşıyıcılar için Dahili Tartım gibi tümleşik tartım sistemleri, üretkenlik için olduğu kadar güvenlik için de önemlidir. Bu sistemler operatörün yanlışlıkla makineyi aşırı yüklemesini önler, aşırı yükleme dengeyi bozabilir ve hatta hasar verebilir.

Aşırı yüklemeden kaçınmak için tümleşik tartı özelliklerini kullanın

4. Güvenlik sorunları için telematik verisini izleyin

Makineleri Volvo CareTrack'e bağlamak mülk sahipleri ve filo yöneticilerine ekipmanlarının sahada ne yaptığına dair, ne kadar güvenli çalıştırıldığı da dahil olmak üzere sonsuz bilgi sunar. Yüksek hız gibi bir çok olay düzensiz çalışmaya ve operatörün daha fazla eğitime ihtiyaç duyduğuna işaret edebilir.

Güvenlik sorunları için telematik verisini izleyin

5. Makinenin güvenlik özelliklerini anlayın

Çoğu makinenin ROPS (devrilmeden koruma sistemi) kabinlerine sahip olması gerekir fakat söz konusu korumanın faydası, örneğin operatör emniyet kemeri takmıyorsa büyük ölçüde düşecektir. Güvenlik özellikleri makineden makineye değişir bu sebeple operatörler kendilerine sunulan özellikleri ve kazaları önlemek için neden bu kadar önemli olduklarını anlamak için her daim Operatör Kılavuzunu okumalı ve gerektiği yerde eğitim istemelidirler, böylece bu özellikleri tamamıyla ve düzgün şekilde kullanabilirler.

Makinenin güvenlik özelliklerini anlayın

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Anne Bast

Marka, Pazarlama & İletişim Müdürü
Volvo Construction Equipment
Avrupa / Uluslararası Satış Bölgesi
E-posta: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
London
Tel: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com