Ascendum Türkiye

Volvo ACTIVE CARE ile işinizi bütçenize uydurmanın 3 yolu

Telematik verisi yüklenicilerin yakıt tüketimi ve makine kullanımından göz ardı edildiği takdirde onarımlara veya planlanmamış arıza sürelerine sebep olacak problemlere kadar her şeyi görmelerini sağlar, fakat bilgiyi anlamak zor olabilir. Volvo ACTIVE CARE kuru gürültüyü keser, teferruatsız şekilde ileriye etkili izleme ve bakım sunar.

1. Makine sorunlarını hızla tanımlama ve tepki verme

Daha önce telematik sistemi kullanmış herkes arıza kodlarına aşina olacaktır. Bu kodlar makine ile ilgili bir soruna işaret eder fakat sorunun ne kadar kritik olduğu veya nasıl çözüleceğine dair bir bilgi sağlamaz. Bazı durumlarda filo yöneticileri arıza kodunun gerçekten ne anlama geldiğine bakmak ve sonrasında sorunun ne olduğunu kendi başlarına çözmek zorunda kalabilirler.

Orta veya büyük boyuttaki bir filonun yöneticisi her gün, genellikle düşük araba camı yıkama sıvısı gibi küçük sorunlardan dolayı, birden çok alarm alabilir. Buna karşılık kritik olmayan sorunlarla dolu bir gelen kutusu ile büyük problemleri görmeme riski oldukça yüksektir. Böylesi bir sorun ile ilgilenilmediğinde, proje giderlerini ve program sürelerini artıran planlanmamış arıza süresi ile sonuçlanabilir.

Eğer filo yöneticisi Volvo ACTIVE CARE'e abone olursa, telematik verileri onlar için analiz edilir ve arıza kodu almak yerine sorunun tahmini sebebi, önerilen bir çözüm ve eylemsizliğin potansiyel sonuçlarını içeren bir arıza kaydı alarmı alırlar.

Dahası, hızla harekete geçilebilmesi için bayi müşteri ile aynı zamanda uyarılır. Arıza teşhisine başlandığında bayi, sahaya hangi alet edevatların ve teknisyenlerin getirileceğini ve hatta eğer sorunun çözümü uzun sürecek ise yedek bir araç getirilip getirilmemesi gerektiğini bilir.

Sadece geleneksel bir telematik sistemi kullanarak, bayi önce müşteriden bir arama beklemek ve daha sonra sorunu teşhis etmek ve çözmek için sahaya (her biri müşteri tarafından karşılanan) birden fazla ziyarette bulunmak zorundadır. Bunların tamamı iş yeri üretkenliği ve bütçe sınırları içerisinde kalmak için ciddi sonuçlar doğurur.

Volvo servis vanı

2. Verimsizlikleri saptamak için filo kullanımını izlemek

Volvo ACTIVE CARE hizmetinin projelerin bütçe sınırları içerisinde kalmasına yardım etmesinin bir başka yolu araçları tek tek izlemenin yanı sıra tüm filonun makine kullanımını izleyebilmesidir. ACTIVE CARE aboneleri tüm filodan bir dizi veri noktası gösteren aylık raporlar alırlar. Örneğin, makine tipleri ve bireysel makineler için bir bakışta iş süresine karşı boşa geçen zamanın yüzde oranını görebilirler. Uygun boş zamanlar işe göre oldukça değişebilir, bu sebeple bu bilgileri değerlendirmek filoyu olumlu bir doğrultuda tutmaya yardımcı olabilir ve boşa zaman geçiren ve makine yeniden satış değerini düşüren makineleri tespit ederek gereksiz maliyetleri giderebilir.

Yüksek boşta kalma zamanları müşterinin iş için doğru filo karışımına sahip olmadığı anlamına gelebilir. Belirli taşıyıcılar için boşta kalma zamanları farklı bir boyuttaki ekskavatör veya yükleyiciye ihtiyaç olduğunu veya gereğinden az kullanılan makinelerin başka bir işe atanması gerektiğini gösterebilir. Bu eğilimleri saptamak filonun olabilecek en verimli şekilde çalışmasını ve hiç bir makinenin gereksiz şekilde proje giderlerini yükseltmemesini sağlar.

ACTIVE CARE ayrıca filo çapında yakıt tüketimini de izleyerek filo yöneticilerinin verimliliği tanımlamasına ve ek tasarruflar elde edecek değişiklikler yapmasına olanak sağlar.

Volvo tekerlekli yükleyici

3. Makinenin yanlış kullanımını saptamak

Kullanım ve yakıt verimliliğindeki bilginin yanı sıra, aylık ACTIVE CARE raporları makinenin potansiyel yanlış kullanımı hakkında genel bilgi sağlar. Filo yöneticileri, tekerlekli yükleyicilerde yüksek hızda vites atmak, yanlış ekskavatör iş modunu kullanmak veya mafsallı taşıyıcılarda diferansiyel kilidini aşırı kullanmak gibi bir operatörün yapmaması gereken bir şeyi yaptığı durumları hem makine hem de tüm filo üzerinden görebilir. Tüm bu sorunları yakalamak proje giderlerini düşürecek şekilde giderleri azaltabilir, çalışma süresini artırabilir ve operatör eğitimi gereksinimlerini saptayabilir.

Operatör eğitimi

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Anne Bast

Marka, Pazarlama & İletişim Müdürü
Volvo Construction Equipment
Avrupa / Uluslararası Satış Bölgesi
E-posta: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
London
Tel: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com