Ascendum Türkiye

Volvo CE, bauma'da elektrikli kompakt ekskavatör ve tekerlekli yükleyiciyi görücüye çıkardı

Volvo Construction Equipment, yeni elektrikli kompakt makineler yelpazesinden ECR25 ekskavatör ve L25 ekskavatör olmak üzere iki sıfır emisyonlu makinesini tanıttı.

Volvo Construction Equipment(Volvo CE), Bauma Münih'teki ilk ticari sıfır emisyonlu elektrikli kompakt ekskavatör ve tekerlekli yükleyici tanıtımıyla 'Building Tomorrow' taahhüdünü yerine getiriyor. Volvo markalı kompakt ekskavatörlerin ve kompakt tekerlekli yükleyicilerin yeni elektrikli serisinin ilk görücüye çıkan modelleri olan makineleri, geleneksel benzerlerine kıyasla sıfır egzoz emisyonları, belirgin derecede düşük gürültü seviyeleri, düşük enerji maliyetleri, arttırılmış verimlilik ve daha az bakım gereklikleri sağlıyor. 2020 yılının ortasından itibaren Volvo CE elektrikli kompakt ekskavatörleri (EC15'den EC27'ye) ve tekerlekli yükleyicileri (L20'den L28'e) piyasaya sürmeye başlayacak ve bu modellerin yeni dizel motor tabanlı geliştirmelerini durduracak.

Elektrikli çalışma

ECR25 ve L25'i elektrikli hale getirmek için, yanmalı motorlar lityum-iyon akülerle değiştirildi. ECR25, makineyi ve ataşmanı hareket ettirmek için hidroliği besleyen bir lityum iyon akü ve bir elektrik motoru ile donatılmıştır. Makinenin aküleri, ECR25'e elektrik tesisatı gibi en yaygın uygulamalarında sekiz saat boyunca güç sağlamak için yeterli elektrik enerjisi depolar. L25, hafif altyapı çalışmaları, bahçecilik, peyzaj ve tarım da dahil olmak üzere makinenin normal uygulamalarında sekiz saat çalışmayı sağlayan lityum-iyon akülerle çalışır. L25 ayrıca biri aktarma organları ve diğeri hidrolikler için olmak üzere iki özel elektrik motoruna sahiptir. Alt sistemlerin ayrılması, hem sistemde hem de tüm makinede daha yüksek verimlilik sağlamıştır. Hem ECR25 hem de L25, normal bir ev prizinden gece şarjı sağlayan yerleşik şarj cihazlarına sahiptir. Daha güçlü bir şebeke erişimi gerektiren hızlı bir şarj seçeneği de mevcut olacaktır.

Elektromobilite ve Otomasyon Direktörü Scott Young, “ECR25 ve L25, Volvo CE'nin gelecekteki teknolojiye olan bağlılığını gösteren devrim niteliğindeki makinelerdir” diyor. “Makineler elektrikli olduğundan, çevreye yayılan parçacık madde, azot oksit veya karbondioksit yoktur. Bu, son derece düşük gürültü seviyelerine sahip olmalarıyla birlikte, onları şehirlerde ve yoğun nüfuslu alanlarda kullanım için ideal kılıyor.”

Konsepten gerçekliğe

ECR25 ve L25'in piyasaya sürülmesi, son yıllarda Volvo CE'nin konsept makinelerine verilen olumlu tepkiyi takip ediyor. Buna prototip EX2 tamamen elektrikli kompakt ekskavatör ve prototip LX2 elektrikli kompakt lastik tekerlekli yükleyici dahildir. Young “ECR25 ve L25 farklı makineler olsa da, bu araştırma projelerinden edinilen bilgiler, yeni elektrikli kompakt makineler yelpazesinin temellerini oluşturmaya yardımcı oldu” diye açıklıyor. “Geliştirmekte olduğumuz teknoloji artık yeterince sağlam ve bu da müşteri davranışındaki değişikliklerle ve daha yüksek bir düzenleyici ortamla birlikte, elektrikli kompakt makinelerimizi çalıştırmak için doğru zamanı olduğunu gösteriyor.”

Artık ilk elektrikli kompakt makineler piyasaya sürüldüğü için, 2020 yılının ortasında üretim başlamadan önce müşteriler tarafından pilot projelerde bir dizi makine kullanılacak ve test edilecektir.

Sürdürülebilir gelecek için inovasyon

Volvo CE Başkanı Melker Jernberg, “İlk ticari elektrikli makinelerimizin piyasaya sürülmesi, Volvo CE'nin daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etme yolunda önemli bir an” diyor. “Volvo Group'un tüm faaliyet alanlarında elektromobiliteye odaklanmasına paralel olarak, elektromobilitede liderliği destekliyoruz ve müşteri başarısını destekleyen sürdürülebilir çözümler sunuyoruz. İş makinelerinin elektrilendirilmesi, daha temiz, daha sessiz ve verimli makineler üretecek - bu, endüstrimizin geleceğini temsil etmektedir."

Daha fazla bilgi için lütfen https://www.volvoce.com/global/en/this-is-volvo-ce/what-we-believe-in/innovation/electrifying-the-future adresini ziyaret edin.

Resim 1: Şehir kullanımı için ideal iki sıfır emisyonlu makine.
Resim 2: Elektrikli ECR25'in tanıtımı.
Resim 3: Elektrikli L25'in tanıtımı.