Ascendum Türkiye

Uygulamanız için doğru ekskavatör kepçesinin seçilmesi

Ekskavatörler oldukça çok yönlü makineler oldukları için her işe uygun tek bir kepçe söz konusu değildir. Ancak, en iyi tercihin yapılması önemlidir. Üretkenlik, yakıt verimliliği ve hizmet ömrü, doğru uyuma sahip olmaya bağlıdır.

Doğru kepçe boyutunun seçilmesi

· Ekskavatör teknik özellikleri

Kepçe boyutu ilk ve en önemli husus olarak ekskavatörün teknik özellikleriyle kısıtlanır. Örneğin, 14 tonluk bir ekskavatörde kullandığınız aynı kepçeyi, 22 tonluk bir makinede asla kullanmazdınız. Ekskavatör boyutu, konfigürasyonu, istenen kapsam ve diğer teknik özelliklerin tümü aramayı daraltacaktır. Volvo Attachment Selector uygulamasında (Google Play / App Store) her bir ekskavatör modelinde çalışacak tüm kepçe boyutları listelenmektedir.

· Malzeme yoğunluğu

Daha büyük bir kepçe her zaman daha yüksek bir üretkenlik anlamına gelmez. Özellikle kazılan malzemenin yoğun olduğu hallerde büyük kepçeleri aşağı çekerek döngü süresini yavaşlatabilir. Volvo CE, patlatılmış kaya veya sertleşmiş kil gibi yoğun malzemelerin alınması için her zaman, yüzey toprağı veya kum gibi daha yumuşak malzemelerin alınması için kullanılandan daha küçük bir kepçenin kullanılmasını önerir.

· Taşıyıcı/kamyon kapasitesi

Ekskavatörün kepçe boyutu ve üretkenliği, ideal olarak, olası en az sayıda turla en hızlı şekilde yükleyebilmek için beraber çalıştığı taşıyıcı veya kamyonun kapasitesiyle eşleştirilmelidir. Doğru kepçe kullanıldığında operatörler, daha kısa sürede daha fazla iş yapacak, yakıt tüketimini düşürecek ve makinelerin aşınmasını azaltacaktır.

Doğru kepçe tipinin seçilmesi

· Genel amaçlı kepçeler

Genel amaçlı veya kazma kepçeleri, genel inşaat ve kazı sahalarında en yaygın kullanılan ekskavatör kepçesi tipidir. Verimli kazma ve daha yüksek kazma kuvvetleri için dişlere sahip olacak şekilde tasarlanmışlardır ve bu durum, onları, geniş bir zemin koşulları yelpazesinde kazı çalışmalarına uygun hale getirmektedir. Yüzey toprağı, gevşek kil ve kum ve ayrıca çakıl ve gevşek taşlar genel amaçlı kepçeler için çocuk oyunudur.

· Ağır hizmet tipi kepçeler

Ağır hizmet tipi kepçeler, tipik olarak yükleme için taş madenlerindeki uygulamalarda kullanılır. Yüksek mukavemetli aşınmaya dayanıklı çelikten üretilmiş olup genel amaçlı kepçelerden çok daha ağır ve dayanıklıdırlar. Patlatılmış kaya, sertleşmiş kil ve taş gibi kompakt malzemelerin kazılmasında üretkenlik sağlarlar. Ağır hizmet tipi kepçeler çakıl, parçalanmış bazalt, granit, yüksek silikatlı kum, keskin kaya ve diğer yoğun malzemelerle de çalışabilir.

· Tesviye kepçeleri

Tesviye veya yol kazma kepçeleri çoğunlukla yol inşaatlarında, peyzaj işlerinde veya belediye hizmetlerinde kullanılır. Yumuşak malzeme doldurmak, malzeme kazmak ve malzemeyi etrafta taşımak için ideal hale gelmelerini sağlayan düz kesme kenarına sahip diğer kepçelerden daha geniştirler.

Her bir kepçe, ideal performans için çeşitli tiplerde dişler, yan kesiciler ve ilave aşınma korunması ile özelleştirilebilir. Volvo bayileri, işleri için olası en yüksek çalışma süresini üretkenliği sağlamak için müşterilerini, seçim sürecinde yönlendirecektir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Anne Bast

Marka, Pazarlama & İletişim Müdürü
Volvo Construction Equipment
Avrupa / Uluslararası Satış Bölgesi
E-posta: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
London
Tel: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com