Ascendum Türkiye

Volvo Active Care'e abone olmanın makineniz için en iyi karar olmasının 5 nedeni

Şantiyelerdeki yüksek performans seviyelerinin korunmasının çok önemli olduğu durumlarda, Volvo ACTIVE CARE çok önemlidir. Burada Volvo'nun en son proaktif izleme servisini filonuza yerleştirmenin en önemli avantajlarını keşfediyoruz.

Volvo ACTIVE CARE – Volvo'nun benzersiz CareTrack telematik sistemi ile ortak bir makine izleme servisi, filo yönetiminin zorluğunu ortadan kaldırıyor. Volvo Uptime Center filtresindeki personel, veri sesini azaltmak için makine alarm kodlarını sıralar ve önceliklendirir ve bayileri önleyici eylemde bulunmaları konusunda bilgilendirir. Makine arızalarının önlenmesinin yanı sıra, bu yenilikçi Volvo servisi müşteriye çeşitli başka avantajlar da sağlıyor.

1. Planlanmamış aksaklık sürelerini önleyin

İşletmeler, planlanmamış aksaklık süreleri gerçekleştiğinde iş yapamaz ve sonuçta gereksiz masraf ve tamamlanamayan işlerle sonuçlanır. Volvo ACTIVE CARE sahada bir çift göz gibi davranır, makine bilgilerini Volvo Uptime Center'daki Volvo makine uzmanlarına iletir, böylece arızaları önlemek için erken tespit yapılabilir. 

2. Masraflardan tasarruf edin

Planlanmamış aksama süresi, pahalı onarımlara ve işletme giderlerine eşittir. Volvo ACTIVE CARE, müşteri tarafından planlanmamış aksama süreleri riskini almak yerine, planlı önleyici bakımı geliştirmek için küçük arıza kodları önermektedir.

3. Verimliliği artırın

Volvo ACTIVE CARE'ın entegre telematik sistemi sayesinde, Volvo uzmanları yakıt tüketimi, rölanti, hata sıklığı ve operatör davranışı gibi makine fonksiyonlarını daha iyi anlayabilir. Bu işlevleri ve çalışma şeklini gözlemleyerek müşteriler, çalışma süresini iyileştirmek için değişiklikler yapabilir ve bu da verimliliği ve karlılığı artırır.

4. Eğilimler hakkında içgörü edinme

Volvo uzmanları, makine arıza kodları ve alarmları hakkında bilgi edinmek için binlerce kombine veri noktasına sahip son teknoloji teşhis yazılımı kullanıyor. Üç ila dört hafta boyunca, veri uzmanları bu bilgiyi bayilerin müşterilere aktarması için kapsamlı makine raporları halinde derler. Makine eğilimlerini izlemek, müşterilerin filosunu en iyi durumda tutmak için önleyici tedbirler alabileceği anlamına gelir.

5. Gönlünüz rahat olsun

EMEA'nın genelindeki ürün destek uzmanları, sahadaki makineleri, zarar vermeden önce hataları vurgulamak için uzaktan izler. Ardından, verimliliği artırmak için değerli bilgilerle müşterilerle iletişim kuran Volvo bayilerine proaktif bir şekilde ulaşıyorlar. EMEA'daki bayiler birbirleriyle bağlantıya geçerler, bu nedenle müşterilerin kendileri de numaralandırma konusunda endişelenmeye gerek duymazlar.