Construction Equipment Slovensko

Elektrický stroj Volvo významne prispel k získaniu ocenenia pre záhradný dizajn na výstave kvetín RHS Chelsea Flower Show

K vybudovaniu záhrady Morgan Stanley Garden, ktorá bola ocenená zlatou medailou, značne prispelo elektrické rýpadlo Volvo ECR25. Ako si však nový elektrický stroj počína v tak širokom globálnom odvetví?

Výstava kvetov RHS Chelsea je známa po celom svete vďaka nádhernému okrajovému záhradnému dizajnu, bohatej výzdobe sôch a v neposlednom rade aj vďaka účasti členov kráľovskej rodiny. O čom sa však takmer nehovorí sú týždne a týždne namáhavej práce, obrovská miera kreativity a hodiny ľudskej námahy potrebné na vytvorenie takýchto prepracovaných expozícií. Tím, ktorý sa podieľa na výstavbe záhrad Morgan Stanley, bol zostavený britským dizajnérom Chrisom Beardshawam a minulý týždeň získal ocenenie pre najkrajšiu záhradu Best Show Garden v rámci najprestížnejšej súťaže výstavy kvetov v samotnom centre Londýna – prišiel s mimoriadne ambicióznym projektom: vytvoriť prekrásnu záhradu s minimálnou environmentálnou stopou. Tento projekt bolo možné realizovať aj vďaka použitiu elektrického Volva ECR25, pričom to bolo prvé reálne použitie novo vyrobeného stroja od jeho oficiálneho aprílového uvedenia na mníchovskej výstave bauma.

Ahcène Nedjimi, špecialista na elektromobilitu v spoločnosti Volvo Construction Equipment (Volvo CE), uvádza: „Už dlhú dobu pracujem v oblasti navrhovania koncepčných strojov, avšak pri tomto projekte mám skutočne pocit, že naozaj robíme niečo výnimočné. Koncept elektromobility sa konečne stáva skutočnosťou. Navyše týmto projektom vyjadrujeme náš jednoznačný postoj k životnému prostrediu, ktoré pomáhame v maximálnej miere chrániť. Tento projekt predstavuje mimoriadne významný krok spoločnosti Volvo CE smerom k budovaniu ekologickejšej budúcnosti.“

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_02

Náš elektrický kompaktný stroj zapadol na podujatí do dobrej spoločnosti. Celkovo podujatie navštívilo odhadom 157 000 návštevníkov, ktorí mohli získať inšpiráciu z celej palety rôznych nápadov: počnúc záhradkárskym mestským experimentom futuristického dizajnéra Toma Dixona, až po zalesnenú krajinku ideálnu pre rodinné výlety, ktorej spoluautorom je jej kráľovská výsosť, vojvodkyňa z Cambridgu.

Chris Beardshaw naprojektoval do svojej záhrady maximálny počet environmentálnych prvkov. Stala sa predmetom obrovského záujmu návštevníkov a mala byť jedným z top lákadiel show. Okrem iného šlo o využitie udržateľných materiálov a nástrojov, použitie betónu s ultra nízkym obsahom uhlíka, lepeného dreva a svetiel s nízkou spotrebou. A samozrejme – elektrické kompaktné rýpadlo ECR25 je úplne prvým elektrickým strojom, ktorý bol použitý pri výstavbe záhrady počas výstavy kvetov RHS Chelsea Flower Show.

Stroj neprodukuje žiadne pevné častice a má nižšiu hlukovú emisiu, vďaka čomu získala záhrada od filmového štábu BBC prívlastok „najtichšia na výstave.“ Ďalšou výhodou pri takýchto projektoch úpravy terénu je skutočnosť, že nedochádza k vzniku žiadnych prvkov znečistenia, ktoré by mohli poškodiť vzácne stromy alebo kvetinové záhony. Jedná sa o jeden z najčistejších spôsobov, ako možno vykonať všetky činnosti potrebné na výstavbu záhrady takýchto proporcií. Dokáže však takýto spôsob konkurovať produktivite svojich naftových konkurentov?

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_03 Ahcène je presvedčený, že áno. Nielenže ponúka rovnaký výkon pri výkopových prácach ako jeho klasický konkurent, ale navyše si ani nevyžaduje žiadnu špeciálnu bezpečnostnú certifikáciu. Ďalej hovorí: „Jedná sa o neuveriteľne rušné pracovisko nachádzajúce sa v samotnom srdci Londýna, čo mu dáva priestor, aby v plnej kráse predviedol svoje jedinečné schopnosti v centrálnej časti mesta.“

V priebehu extenzívneho procesu výstavby bol stroj celkovo v prevádzke viac ako jeden a pol týždňa. Počas tejto doby bol využitý na rýpacie práce na stavenisku, na vykopanie základov pre základný pôdorys a vyhĺbenie jám na sadenie stromov a jamy pre vodnú inštaláciu uprostred záhrady. Po každom pracovnom dni sa stroj každú noc dobíjal v priestoroch areálu výstavy použitím štandardnej elektrickej zásuvky. Ak bolo v priebehu dňa potrebné rýchle dobitie stroja, operátor využil možnosť dobíjania pomocou zabudovanej palubnej nabíjačky.

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_04 Operátor Peter Holmberg sa k výkonu rýpadla vyjadril v tom zmysle, že stroj dokáže nielen vykonávať všetky operácie, ktoré dokáže aj jeho konvenčnejší konkurent s dieselovým pohonom, ale že dokonca pracuje oveľa lepšie a presnejšie. Spustený stroj navyše nie je tak hlučný. Počas práce bolo v kabíne menej vibrácii, lepší vzduch a tiež aj pokojnejšia atmosféra, vďaka čomu mohli členovia tímu medzi sebou efektívnejšie komunikovať.


Po svojej oslnivej premiére bude tento elektrický stroj zaradený do pilotných projektov niektorých zákazníkov, kde sa budú dať využiť poznatky získané počas prác na výstave kvetov RHS Chelsea Flower Show.

„Nulové emisie a nižšia hlučnosť predstavujú absolútnu revolúciu v tejto oblasti,“ uvádza ďalej Ahcène. „Ďalším zlepšením, na ktoré musíme prísť, je nájsť čo najefektívnejší spôsob rýchlejšieho dobíjania týchto strojov. To je to, na čom v súčasnosti intenzívne pracujeme.“

Spustenie výroby elektrického ECR25 prišlo v čase, ktorý je pre celé odvetvie veľmi signifikantný. Mestá na celom svete požadujú čisté stavebné riešenia, keďže sa neustále snažia o znižovanie uhoľných emisií a následné spomalenie rastúcej globálnej teploty. A keďže stavebný priemysel je jedným z hlavných dôvodov klimatických zmien, tento stroj zatiaľ predstavuje aspoň čiastočné riešenie.

„Otázka už neznie kedy ani či budeme nútení prejsť na elektrinou poháňané dopravné prostriedky, ale ako rýchlo to dokážeme spraviť,“ uvádza na záver Ahcène. „Momentálne sa naozaj nachádzame v najvyššom bode, z ktorého už niet návratu. Je nutné, aby sme znižovali emisie, menej znečisťovali životné prostredie a budovali taký svet, v ktorom budeme chcieť žiť."

Obrázok 1: Operátor Peter Holmberg s elektrickým ECR25 na stavenisku v Morgan Stanley Garden počas výstavy kvetín RHS Chelsea.
Obrázok 2: Návštevníci pri dokončenej záhrade Morgan Stanley Garden navrhnutej Chrisom Beardshawom.
Obrázok 3: Ahcène Nedjimi, špecialista na elektromobilitu v spoločnosti Volvo CE, s elektrickým strojom ECR25.
Obrázok 4: Elektrické rýpadlo bagruje základy pôdorysu hlavnej záhrady.