Construction Equipment Slovensko

Funkcia Volvo Dig Assist: Neviem si už bez nej predstaviť ani jeden deň v práci

Operátor spoločnosti LMBab, Patrik Ekström, hovorí, že funkcia Volvo Dig Assist pre rýpadlá výrazne zlepšila jeho pracovný život. Nový používateľsky prívetivý systém, inštalovaný len v strojoch Volvo, pomáha operátorom vykonávať výkopové práce bezpečne, presne a za zlomok času.

Keď si švédska stavebná spoločnosť LMBab kúpila do svojho vozového parku strojov Volvo nové kolesové rýpadlo EWR150E s malým polomerom otáčania, súčasťou výbavy mal byť aj nový systém Volvo Co-pilot s funkciou Dig Assist. O šesť mesiacov neskôr vládne spokojnosť.

Prostredníctvom systému Volvo Co-pilot poskytujú presné tlakové a polohové snímače prevádzkové údaje v reálnom čase na 10-palcovom farebnom dotykovom displeji so systémom Android v kabíne a do cloudovej služby.

V závislosti od toho, či si zákazník vyberie 2D, in-field design alebo 3D verziu, funkcia Dig Assist operátorom umožňuje nastaviť cieľovú hĺbku alebo úroveň svahu, prípadne dokonca komplikované 3D tvary, monitorovať priebeh práce a prijímať upozornenia, keď sa splnia požadované parametre.

Spoločnosť LMBab v súčasnosti využíva 2D verziu, no má záujem o vylepšenie. „Kopeme a plánujeme vodovodné potrubia a cesty, pri čom nám funkcia Dig Assist výrazným spôsobom pomáha,“ hovorí operátor Patrik Ekström. „Je jednoduchá a efektívna. Myslím, že prejdeme na 3D verziu.“

BEZPEČNEJŠIE NA PRACOVISKU

Funkcia Dig Assist pomáha okrem zlepšovania presnosti a produktivity aj zvyšovať bezpečnosť. Operátor už nemusí opúšťať kabínu a kontrolovať svahy alebo úrovne a geodeti už nemusia vyznačovať miesto výkopu. Integrovaný systém váženia navyše výrazne znižuje riziko preťaženia stroja.

JEDNODUCHÁ SPRÁVA VOZOVÉHO PARKU

Keďže sa informácie o stroji odosielajú aj do cloudovej služby, funkcia Dig Assist je užitočná aj pre správcov vozových parkov. Údaje, napríklad celková hmotnosť premiestneného materiálu v tonách, zaťaženie lopaty a čas nečinnosti, umožňujú správcom vozových parkov identifikovať oblasti, v ktorých sa dá zlepšiť efektívnosť a produktivita, a nastaviť ciele.

„Zaznamenáva údaje a umožňuje nám analyzovať ich tak často, ako to potrebujeme,“ vysvetľuje Ekström.

Systém Volvo Co-Pilot s funkciou Dig Assist je k dispozícii pre pásové rýpadlá EC220E, EC250E a EC300E a kolesové rýpadlá EW160E, EWR150E a EWR170E v hmotnostnej triede od 15 do 30 ton.

Od kedy začal Ekström obsluhovať stroj EWR150E so systémom Volvo Co-Pilot a funkciou Dig Assist, nevrátil by sa už k starému spôsobu práce. „Tento systém je veľmi dobrý a neviem si už bez neho predstaviť ani jeden deň v práci,“ uzatvára.